Змiст  Наступна >

ВСТУП


Демографічна статистика — важлива складова системи статистичних наук. Усе, що існує в людському суспільстві, створюється його населенням і для населення — виробника і споживача матеріальних благ та соціально-культурних цінностей. Тому кожний фахівець економічного спрямування має керуватись існуючим станом населення, особливостями його розвитку та перспективами, які в подал ьшому визначатимуть соціально-економічні зміни в суспільстві.

Демографічна статистика — базова навчальна дисципліна для підготовки фахівців бакалаврського рівня. Для всіх спеціальностей, крім статистиків, демографічна статистика входить до складу дисципліни «Статистика» або «Економічна статистика» і є одним із перших її розділів. Бакалаврська підготовка фахівцівстатистиків передбачає викладання «Демографічної статистики» як окремої дисц ипліни в числі основних навчальних предметів. Це обумовлено, з одного боку, підготовкою статистиків для державних органів обліку та управління, що потребує знань статистичних закономірностей макропроцесів, у тому числі демографічних. З іншого боку, майже кожна галузь статистики використовує кількісні та якісні параметри населення, характеристики його відтворення. Зокрема статистичні індикатори населення, йог о життєвого рівня широко застосовуються в макроекономічній і соціальній статистиці, а також у статистиці ринку праці, ринку товарів і послуг, податковій і страховій статистиці тощо.

У зв’язку з орієнтацією сучасної вищої освіти на формування навичок самостійного прийняття управ- лінських рішень, зокрема соціально-економічного характеру, зростає роль самостійної роботи студенті в у навчальному процесі. Допомогти студентам самостійно оволодіти знаннями та навичками статистичної оцінки й аналізу демографічних процесів має пропонований навчально-методичний посібник.

У посібнику наведено тематичний план дисципліни з урахуванням бюджету часу з розподілом його на аудиторну і позааудиторну роботу студентів, докладно викладено по рядок організації поточного контролю, приклади контрольних питань і завдань. Усе це робить навчальний процес прозорим від етапу читання лекцій до етапу підсумкового контролю.

Теоретичні та методологічні засади кожної теми ілюструються сучасними статистичними даними про демографічну ситуацію в Україні і світі, про закономірності й перспективи розвитку демографічних процесів. Основні терміни і категорії тлумачаться в термінологічному словникові, що наводиться в кінці кожної теми.

У рамках окремої теми подається розв’язок типових задач, а також банк задач, що допомож е студентам самостійно здобувати практичні навички статистичної оцінки та аналізу демографічних процесів.

Пропонований посібник стане в пригоді не лише студентам економічного профілю, а й усіх інших спеціальностей, які потребують знань закономірностей народонаселення. Посібник буде корисним знаряддям для викладачів демографічних дисциплін, у тому числі «Демографічної статистики».

ПРОГРАМА ДИСЦИПЛІНИ

Тема 1. Методологічні засади демографічної статистики

Предмет демографічної статистики, основні її категорії. Методи демографічної статистики. Закони народонаселення. Демографічний перехід і демографічна революція. Демографічна ситуація і депопуляція населення. Сучасні демографічні проблеми світу в цілому й України зокрема. Індекс людського розвитку як узагальнююча характеристика соціально-економічного та демографічного рівня країни.

Тема 2. Ста тистичний аналіз чисельності та складу населення

Категорії чисельності населення. Склад населення за статтю та його вікова структура. Статевовікова піраміда. Тип статевовікової структури, її еволюція і сучасний стан. Старіння населення і його показники. Соціальна структура населення. Сучасна інформаційна база щодо чисельності та складу населення.

Тема 3. Статистичне вивчення смертності населення

Поняття смертності. Екстенсивний та інтенсивний аналіз смертності з урахуванням причин смертності. Надсмертність і її вимірювання. Стандартизація показників смертності як умова міжнародних порівнянь. Смертність немовлят і материнська смертність.

Тема 4. Таблиці дожиття і середньої очікуваної тривалості життя

Таблиці дожиття, їх суть та основні показники. Середня очікувана тривалість життя, напрями її статистичного аналізу. Табличні коефіцієнти смертності та дожиття. Методи побудови таблиць дожиття. Демографічна сітка, її елементи. Методи побудови демографічної сітки. Поправка на міґрацію.

Тема 5. Статистичне вивчення шлюбності та розлучуваності

Джерела статистичної інформації про шлюби та шлюбний стан. Типи шлюбності. Екстенсивний та інтенсивний аналіз шлюбності та розлучуваності.

Тема 6. Ста тистичне вивчення народжуваності та плідності

Народжуваність та плідність як статистичні процеси. Інтенсивний аналіз народжуваності і плідності. Коефіцієнт сумарної плідності. Стандартизація загальних коефіцієнтів плідності, індексний аналіз загального коефіцієнта плідності.

Тема 7. Режим відтвор ення населення. Моделі населення

Поняття відтворення населення, його показники. Методика обчислення сумарних показників режиму відтворення населення. Нетто- і брутто-коефіцієнти відтворення. Факторний індексний аналіз чистого сумарного коефіцієнта відтворення. Показники середньої довжини жіночого покоління, приросту населення і співіснування поколінь. Моделі населення. Стаціонарне і стабільне населення. Теоретичні моделі і реальне населення. Напрями статистичного використання моделей населення.

Тема 8. Перспективні розрахунки населення

Суть і мета перспективних розрахунків населення. Розрахунки населення з постійним і змінним режимом відтворення. Перспективні розрахунки населення за динамічними моделями. Перспективні розрахунки чисельності з урахуванням впливу міґрації. Ретроспективні розрахунки населення за статтю і віком у міжпереписні періоди.

Тема 9. Імітаційне моделювання чисельності та складу населення

Суть імітаційного моделювання чисельності населення. Застосування стандартної комп’ютерної моделі «Демпродж» для моделювання чисельності та складу населення і характеристик його відтворення. Вхідні параметри моделі «Демпродж». Комп’ютерна технологія використання «Демпродж». Подання результатів та їх інтерпретація за допомогою моделі «Демпродж».

Тема 10. Статистичне спостереження населення

Переписи населення. Організаційні питання пе репису. Програма перепису населення. Поточний облік природного та механічного руху населення. Акти громадянського стану, порядок їх реєстрації. Вибіркове обстеження населення. Одноразові вибіркові обстеження.

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ДИСЦИПЛІНИ

Форма навчання Денна Вечірня Заочна
Тема Ле кц ії П ра кт ич ні за ня тт я Ін ди ві ду ал ьн а ро бо та Л е к ц і ї П ра кт ич ні за ня тт я Ін ди ві ду ал ьн а ро бо та Л е к ц і ї П ра кт ич ні за ня тт я Індивідуальна робота
1 Методологічні засади демографічн ої статис 4 4 1
тики
2 Статистичний аналіз чисельності та складу населення 4 2 4 4 2 1 2
3 Статистичне вивчення смертності населення 4 4 3 4 4 2 2
4 Таблиці дожиття і середньої очікуваної тривалості життя 6 6 6 6
5 Статистичне вивчення шлюбності та розлучуваності 2 2 3 2 2 1
6 Статистичне вивчення народжуваності та плідності 2 2 2 2 1 1
7 Режим відтворення населення. Моделі населення 4 4 4 4 2 1
8 Перспективні розрахунки населення 4 4 4 4
9 Імітаційне моделювання чисельності та складу населення 4 4 5 4 4 2
10 Статистичне спостережен 2 2 2
ня населення
Разом 36 28 17 36 28 8 4 4

  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ТЕМА 2 СТАТИСТИЧНИЙ АНАЛІЗ ЧИСЕЛЬНОСТІ ТА СКЛАДУ НАСЕЛЕННЯ
ТЕМА 3 Статистичне вивчення смертності населення
Частина 1. ТЕМА 4 ТАБЛИЦІ ДОЖИТТЯ І СЕРЕДНЬОЇ ОЧІКУВАНОЇ ТРИВАЛОСТІ ЖИТТЯ
Частина 2. ТЕМА 4 ТАБЛИЦІ ДОЖИТТЯ І СЕРЕДНЬОЇ ОЧІКУВАНОЇ ТРИВАЛОСТІ ЖИТТЯ
ТЕМА 5 СТАТИСТИЧНЕ ВИВЧЕННЯ ШЛЮБНОСТІ ТА РОЗЛУЧУВАНОС
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)