< Попередня  Змiст  Наступна >

17.3. ВИЗНАЧЕННЯ І ОПИС ЗМІННИХ


17.3.1. Опис змінних, що використовуються для аналізу технічної та економічної ефективності, а також ефективності розміщення ресурсів

Ми використовуємо дані фінансових звітів сільськогосподарських підприємств, наданих Міністерством аграрної політики України за 2001 р. Вибірка охоплює 85 % підприємств п’яти центральних областей України: Вінницької , Кіровоградської, Черкаської, Київської і Полтавської. У цілому після огляду даних і вилучення з аналізу підприємств з «нереальними» даними (наприклад, нульові витрати на корми у разі якщо підприємство спеціалізується на виробництві продукції тваринництва тощо) ми отримали вибірку із 2658 спостережень: господарські товариства (1651 підприємств), кооперативи та державні підприємства (468), приватні підприємства (529). Через те що кооперативи є підприємствами, які пройшли найлегший шлях реструктуризації, згідно з Указом Президента наприкінці 1999 р., то насправді немає реальної різниці між кооперативами та державними підприємствами, ми вважаємо їх однією групою.

 

Ми використовуємо 10 видів продукції: а) зернові (у центнерах ), насіння соняшнику (ц), цукровий буряк (ц), дохід із продажу інших культур (тис. грн); б ) яловичина (ц), свинина (ц), молоко (ц), дохід із продажу інших продуктів тваринництва (тис. грн); в) перероблене м’ясо (ц) та доходи від продажу інших продуктів переробки (тис. грн). Щоб порахувати економічну ефективність, ми використовували доходи від продажу як агрегований випуск продукції. Потенційна проблема з використанням доходів від продажу полягає у тому, що ціни на продукцію сільського господарства можуть систематично відрізнятися за підприємствами різних форм організації . Наприклад, державні підприємства можуть отримувати фактори виробництва від держави, але потім вони повинні продавати продукцію заготівельним організаціям за нижчими від ринкових цін. Отже , маючи такий самий обсяг виробленої продукції у фізичному вираженні державні підприємства можуть виявитися менш ефективними, тому що вони отримують нижчі ціни за свою продукцію. Ми припускаємо, що ціни на продукцію є однаковими для всіх підприємств, але таке припущення може дещо викривити наші результати.

 

У процесі аналізу використовуємо 7 факторів виробництва: насіння, корми, мінеральні добрива, енергія, паливо та запчастини , земля та робоча сила. Дані стосовно витрат на міндобрива були трансформовані в тонни діючої речовини, використовуючи інформацію, надану Міністерством аграрної політики стосовно середніх цін за тонну діючої речовини у 2001 р. (1825 грн/т). Витрати на електроенергію були трансформовані в матеріальний вираз, використовуючи ціну 18,8 коп/кВт. Для оцінки робочої сили використовуємо середню кількість працівників, зайнятих у виробничому процесі (див. додаток).

 

17.3.2. Опис змінних, що використовуються для розрахунку ЗПФ

 

Щоб оцінити ЗПФ, використовуємо дані стосовно факторів виробництва та випуску сільськогосподарської продукції для 25 областей у 1996—2000 рр. У сукупності для аналізу отримуємо панель даних , що складається із 125 спостережень. Агреговані дані на рівні області враховують лише сільськогосподарські підприємства (домогосподарства та підсобні господарства не розглядаються).

 

Ресурси і вироблена продукція, що використовуються для аналізу ЗПФ, представлено такими змінними:

 

  • Робоча сила — кількість працівників, зайнятих у сільськогосподарських підприємствах. Дані взято із статистичного щорічника України за 2001 р.

 

  • Земля — площа сільськогосподарських угідь, що перебувають у використанні сільськогосподарських підприємств. Цей показник розраховано на основі інформації наданої Міністерством аграрної політики України.

 

  • Виробничі потужності сільськогосподарських підприємств — енергетична потужність у кінських силах. Дані взято зі збірника, виданого Міністерством аграрної політики України. Недоліком цього показника є те, що він не бере до уваги вік капіталу і не дає уяви про сучасність технологій.

 

  • Мінеральні добрива — у тоннах діючої речовини.

 

  • Вартість валової продукції — у співставних цінах 1996 р. (млн грн).

< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
17.5. ЗМІНИ ЗАГАЛЬНОЇ ПРОДУКТИВНОСТІ ФАКТОРІВ (ЗПФ) У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ УКРАЇНИ
17.6. ВИСНОВКИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ
РОзділ 18. ВПЛИВ ЕКСПОРТНОГО МИТА НА РИНОК НАСІННЯ СОНЯШНИКА
Розділ 19. МИТО НА ЕКСПОРТ НАСІННЯ СОНЯШНИКУ: ПОГЛЯД З ІНШОГО БОКУ
Розділ 20. ДО ПИТАННЯ ПРО СТРАТЕГІЮ РОЗВИТКУ АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)