Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Використання мультиплікаторів для оцінювання вартості акції


< Попередня  Змiст  Наступна >

Використання мультиплікаторів для оцінювання вартості акції


Деякі аналітики використовують значно простішу процедуру оцінювання звичайних акцій порівняно з моделлю дисконтування дивідендів, яка заснована на використанні мультиплікаторів. Найпопулярнішими є такі мультиплікатори: P/E (Price per share/Earnings per share) — відношення вартості акції до прибутку на акцію; P/S (Price per share/Sales per share) — відношення вартості акції до обсягу продажу на акцію; P/B (Price per share/Book value) — відношення вартості акції до її балансової вартості.

Основний принцип використання мультиплікаторів для оцінювання акцій полягає в наявності припущення, що ймовірність повернення ціни акції до її середньогалузевого або історичного значення значно вища, ніж ймовірність руху ціни до рівня, який визначено за теоретичним підходом (наприклад, із використанням моделі дисконтування дивідендів). Наприклад, якщо акція компанії, за інших рівних умов, торгується на ринку з Р/Е, що дорівнює 25, тоді як середньогалузеве значення Р/Е становить 15, то можна припустити, що акції компанії є переоціненими, та їх очікує падіння ринкової вартості до рівня, коли їх мультиплікатор досягне нормального значення.

При використанні мультиплікатора Р/Е для оцінювання прогнозного значення потенційної (справедливої) вартості акції спочатку роблять прогноз прибутку на одну акцію в наступному періоді (кварталі, році), а потім визначають нормальне співвідношення «ціна

—прибуток» (Р/Е) для акцій даного виду. Значення Р/Е і прибутку на одну акцію є основою для оцінки курсу акцій:

Р

Е

Р? ? ? ? ? ? ? =, де Р

11

Е

1 — потенційний майбутній курс, або інвестиційна вартість акції; ? ? ? ? ? ?

Р — нормальне співвідношення «ціна

—прибуток»;

Е

Е

1 — очікуваний прибуток на акцію у грошовому вимірнику.

Використання мультиплікаторів P/S та P/B для оцінювання вартості акцій ґрунтоване на таких самих принципах, що й використання мультиплікатора Р/Е.

Переваги та недоліки фундаментального аналізу

Серед переваг фундаментального аналізу можна назвати: його спрямованість на довгострокові прогнози, можливість пошуку недооцінених акцій компаній, які мають гарні фундаментальні показники, отримання аналітиком повного уявлення про бізнес і можливі перспективи компанії.

Недоліками фундаментального аналізу є значна працемісткість і тривалість та, відповідно, висока вартість, необхідність високого рівня кваліфікації аналітика, неможливість урахування всіх чинників, значна ймовірність похибки при використанні не підтверджених аудиторами даних компаній, неможливістьпроведення адекватного порівняння компаній, які користуються різними стандартами звітності, тощо.

7.3. Інструментарій технічного аналізу Інструментарій технічного аналізу можна умовно об’єднати у дві групи

1. Графічні методи аналізу, ґрунтовані на побудові трендових ліній та моделей.

2. Трендові індикатори:

— методи, що використовують фільтрацію або математичну апроксимацію;

— методи, базовані на теорії циклів та хвильовій теорії Еліота;

— методи, ґрунтовані на використанні макроекономічних індикаторів ринку.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Побудова та використання ліній опору та підтримки
Трендові індикатори
Осцилятори
Переваги і недоліки технічного аналізу
Використання інформаційних технологій для здійснення фундаментального та технічного аналізу акцій
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)