Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР У БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ — РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР У БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ — РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ


3 серпня 2014 року набрав чинності Закон України від 31 липня 2014 року №1621 «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких інших законодавчих актів», яким тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлено новий загальнодержавний військовий збір [1].

За оцінками Міністерства фінансів України, введення військового збору дозволить акумулювати 2,9 млрд грн у якості одного із заходів для забезпечення фінансування оборони [2].

Зміни до Податкового Кодексу пов’язані із нагальною потребою у коштах на проведення військових операцій, а також на відновлення інфраструктури визволених від терористів територій Донецької та Луганської областей.

Так, було збільшено доходну та видаткову частини держбюджету України на 2014 рік, а також одночасно збільшено граничний обсяг державного боргу. Додаткові бюджетні доходи запропоновано отримати за рахунок надходжень, зокрема, від: податку на доходи фізичних осіб; плати за користування надрами; программ допомоги Європейського Союзу; акцизного збору; неподаткових надходжень тощо [3].

Незалежно від терміну дії і можливого відчуття тимчасовості, податок залишається податком і ставлення до нього має бути відповідальним. Тож давайте розглянемо новий податок детальніше.

Ставка військового збору становить 1,5 % від об’єкта оподаткування. Диференціації за рівнем доходу не передбачено [1].

Платниками військового збору є фізичні особи — резиденти, які отримують доходи як із джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; а також фізична особа-нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні. Тому варто звернути увагу, що фізичні особи, котрі не є громадянами України, але одержують заробітну плату на теренах нашої країни, також сплачують військовий збір [4].

Об’єктом оподаткування є:

• дохід у формі заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат, або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами (зарплата, премії, матеріальні допомоги, компенсації за невикористані відпустки, лікарняні тощо);

• винагороди за цивільно-правовими договорами;

• виграш у державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.

Базою оподаткування є нарахований дохід (без утримання ЄСВ і ПДФО) фізичних осіб у формі заробітної плати, інших виплат і винагород, отриманих у зв’язку з трудовими відносинами та цивільно-правовими договорами [5].

Стосовно лікарняних слід зазначити, що виплати по листках непрацездатності з метою обкладення ПДФО прирівнюються до зарплати. Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності й допомоги з тимчасової непрацездатності з метою нарахування військового збору прирівнюється до зарплати. Саме тому з лікар-

Військовий збір не утримується з благодійних внесків, пенсій, стипендій, державних цільових допомог (зокрема військовослужбовцям, призваних за мобілізацією, і членам їхніх родин). Не стягуватиметься збір із «лікарняних» по вагітності та пологах, із виплат за оренду майна громадян.

Утримання аліментів проводиться із суми заробітку після утримання з цього заробітку податків. Незважаючи на те, що мова йде лише про податки, базою для утримання аліментів буде сума заробітної плати, яка залишиться після відрахування всіх належних платежів до бюджету (ПДФО, ЄСВ і військового збору).

Важливим нюансом також є те, що на доходи фізичних осіб, нарахованих до 03.08.2014 р., а виплачених після 03.08.2014, військовий збір не нараховується. Ст. 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

За ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) військового збору податковим агентом передбачається фінансова відповідальність у вигляді штрафу згідно з п.127.1 ПКУ.

Вважаємо, військовий збір слід обліковувати на субрахунку 642 «Розрахунки за обов’язковими платежами» [6]. Оскільки новації провели, як завжди, несподівано, окремого рахунка для відображення військового збору в Плані рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженому наказом Мінфіну України від 30.11.1999 р. № 291, не передбачено [7].

Отже, у бухгалтерському обліку слід використовувати субрахунок 642. Відповідно до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої наказом Мінфіну України від 30.11.1999 р. № 291, на субрахунку 642 ведеться облік розрахунків за зборами (обов’язковими платежами), які справляються відповідно до чинного законодавства й облік яких не ведеться на рахунку 65 «Розрахунки зі страхування» [8].

Суми утриманого збору з виплат працівникам, що входять до фонду оплати праці, відображають кореспонденцією рахунків:

• Дт 661 »Розрахунки за заробітною платою»;

• Кт 642 »Розрахунки за обов’язковими платежами».

няних, нарахованих після 03.08.2014 р., військовий збір утримується [4].

Сплата військового збору до бюджету відображається кореспонденцією:

• Дт 642 »Розрахунки за обов’язковими платежами»,

• Кт 311 »Поточні рахунки в національній валюті».

Тож наразі не зовсім доречно розмірковувати про доцільність введення податку. Кожен період розвитку держави вимагає нових підходів щодо питань управління, у тому числі щодо оподаткування. Сподіваємося, що внесок кожного українця принесе значну користь і сприятиме розвитку держави.

Література

1. Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актівУкраїни» від 31 липня 2014 року №1621.

2. В Україні ввели 1,5 %-ий військовий збір із зарплат:[Електронний ресурс] // Інтернет-журнал «Дебет-кредит» — 31.07.2014. — Режим доступу до журналу: http://news.dtkt.ua/ua/taxation/other/30011

3. Рада ввела для українців 1,5 % «військовий податок» із зарплат: [Електронний ресурс] // Інформаційне агентство «УНІАН» — 31.07.2014. — Режим доступу:http://economics.unian.ua/finance/946058-rada-vvela-dlya-ukrajintsiv-15-viyskoviy-podatok-iz-zarplat.html

4. Нововведення для українців — «військовий збір»:[Електронний ресурс] // Онлайн дайджест «EBS»

—2014. — Режим доступу:http:// ebskiev.com/ua/ebs-onlajn-dajdzhest/opodatkuvannya-ta-bukhgalterskij-oblik/ 776-novovvedennya-dlya-ukrajintsiv-vijskovij-zbir.html

5. Хто та як сплачує військовий збір: [Електронний ресурс] // Газета «Все про бухгалтерський облік» — 2014. — Режим доступу:http://www.vobu.com.ua/ ukr/news/ view/33612

6. Як відобразити військовий збір у бухобліку: [Електронний ресурс] / О. Ткаченко // Газета «Інтерактивна бухгалтерія» — 2014. —№ 152. — Режим доступу до газети:http://www.interbuh.com.ua/ua/documents/oneanalytics/42105

7. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій: Затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291, зі змінами.

8. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій: Затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 1999 р., № 291, зі змінами.

Шипиленко К. С., студент ОЕФ, 2 курсу, напрям підготовки 6.030509 «Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Супрович Г.О., к.е.н., ст. викладач кафедри обліку підприємницької діяльності


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ВІДМІННОСТІ ЗВІТУ ПРО РУХ ГРОШОВИХ КОШТІВ ЗА НП(С)БО 1 І МСБО 7
ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ НА ТОРГОВЕЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ
ЗВІТ ЗІ СТІЙКОГО РОЗВИТКУ ЯК ІНСТРУМЕНТ МІНІМІЗАЦІЇ РИЗИКІВ І ФОРМУВАННЯ КОНКУРЕНТНИХ ПЕРЕВАГ КОМПАНІЇ
ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ ВИБУТТЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ
ПРОБЛЕМАТИКА ЗАВДАНЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА СУЧАСНИХ УМОВ ГОСПОДАРЮВАННЯ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)