Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок 5.6. Відсоткові ставки та оподаткування. Альтернативні витрати на капітал


< Попередня  Змiст  Наступна >

5.6. Відсоткові ставки та оподаткування. Альтернативні витрати на капітал


Відсоткові ставки, які ми спостерігаємо на ринку, відрізнятимуться залежно від чинників їх формування, терміну інвестиції та ризику. Фактичний прибуток, яким володіє інвестор, також залежатиме від того, як оподатковується відсоток.

Отже, ринкова відсоткова ставка передбачає обмінну ставку, яка нам потрібна для обчислення поточної вартості й оцінки інвестиційних можливостей. Але з таким багатоманіттям вибору відсоткових ставок визначена «ринкова відсоткова ставка» є, по суті, неодностайною. Тому ми встановимо ставку дисконтування, яку використаємо для оцінювання грошових потоків на альтернативні витрати капіталу інвестора (або простіше, витрати капіталу), що є найбільш доступним очікуваним прибутком, що пропонується на ринку, на інвестицію подібного ризику та термін грошового потоку, що дисконтується.

Витрати капіталу є вкрай доречними для компанії, яка займається пошуком залучення капіталу від інших інвесторів. З метою залучення коштів компанія має запропонувати очікуваний дохід, порівнянний із тим, що інвестори можуть заробити в іншому місці з тим самим ризиком та часовим горизонтом. Та сама логіка застосовується, коли компанія розглядає проект, який вона може фінансувати за рахунок внутрішніх джерел. Оскільки будь-які гроші, інвестовані в новий проект, можуть бути повернені акціонерам для інвестування в іншому місці, новий проект слід брати тільки тоді, коли він пропонує вищий дохід, ніж інші можливості акціонерів.

Таким чином, альтернативні витрати капіталу визначають вихідний пункт, згідно з яким треба оцінювати грошові потоки нової інвестиції.

Показник, що використовується для оцінювання витрат на формування капіталу компанією, — це показник середньозваженої ціни капіталу або, точніше, видатків на його залучення (Weighted-Average Cost of Capital, WACC), який розраховується так: де c T — ставка корпоративного податку; D — борг; E — акціонерний капітал;

1

1

Суторміна В. М. Фінанси зарубіжних корпорацій : підручник. — К. : КНЕУ, 2004. — С. 241—242.V = D + E. V = D + E.

Видатки компанії на формування її капіталу означають дохідність інвесторів, котрі вклали свої кошти в цінні папери (боргові та акції), на яку вони очікують, погодившись на певний ризик.

Відсоткові ставки після сплати податків

Необхідно зважати на ще один чинник, важливий при оцінюванні відсоткових ставок, — податки. Якщо грошові потоки від інвестицій оподатковується, фактичний грошовий потік інвестора буде зменшено на суму податкових платежів. Тут ми розглянемо вплив податків на відсоток, зароблений на заощадженнях (або виплачених за позиками). Податки зменшують суму відсотків, які може тримати інвестор, і ми називаємо цю зменшену суму відсотковою ставкою після сплати податків.

Розглянемо інвестицію, яка дає 10 % відсотків (EAR) протягом одного року. Якщо ви інвестуєте 100 гр. од. на початку року, ви будете отримувати 10 % ? тися податком як дохід.

? 100 гр. од. = 10 гр. од. відсотків наприкінці року. Цей відсоток може обклада? 100 гр. од. = 10 гр. од. відсотків наприкінці року. Цей відсоток може обклада

Якщо ви перебуваєте у податковій групі 40 %, ви будете винні (40 % ставка зобов’язань.

податку на прибуток) ? (10 гр. од. отриманих відсотків) = 4 гр. од. податкових податку на прибуток) ? (10 гр. од. отриманих відсотків) = 4 гр. од. податкових

Таким чином, ви отримаєте тільки 8 – 4 = 4 гр. од. після сплати податків.

Таким чином, ви отримаєте тільки 8 – 4 = 4 гр. од. після сплати податків.

Загалом якщо відсоткова ставка є r та податкова ставка є t, то за кожну інвестовану грошову одиницю ви зароблятимете відсоток, рівний r, та будете винні (t · r) податку на відсоток. Таким чином, еквівалентною відсотковою ставкою після сплати податків є відсоткова ставка після сплати податків:

r – (t · r) = r (1 – t). (5.8) r – (t · r) = r (1 – t). (5.8)

Застосовуючи цю формулу до нашого попереднього прикладу відсоткової ставки 10 та 40 % ставки податку, знаходимо, що відсоткова ставка становить

10 · (1 – 0,40) = 6 % після сплати податків. 10 · (1 – 0,40) = 6 % після сплати податків.

Той самий розрахунок застосовується до кредитів. У деяких випадках відсотки за позиками підлягають оподаткуванню. У цьому разі витрати на виплату відсотків за кредитом компенсуються на користь податкового вирахування. Кінцевим результатом є те, що коли відсотки за кредитом підлягають оподаткуванню, реальною відсотковою ставкою після сплати податків є r (1 – t). Іншими словами, здатність утримувати відсоткові витрати знижує реальну відсоткову ставку після сплати податків, що виплачується за кредитом.

Резюме за змістом теми

Узагальнивши теоретичні положення та деякі наведені практичні аспекти визначення відсоткових ставок, а також основні взаємозалежності на фінансовому просторі, можна стверджувати таке. На кожному сегменті фінансовогоринка встановлюється власна відсоткова ставка; відповідно до кожного фінансового інструменту також формується власна відсоткова ставка.

Фактично відсотки компенсують позикодавцеві неможливість задовольнити переваги в момент інвестування коштів.

Відсоткова ставка залежить від сукупної пропозиції наявних фінансових ресурсів і сукупного попиту на них.

Відсоткові ставки тяжіють до деформації. Визначені основні умови, відмінності та змінності відсоткових ставок.

Відповідні чинники, що впливають на рух відсоткової ставки, включають економічні зміни, інфляцію, бюджетний дефіцит, рівень іноземних відсоткових ставок, структуру грошової маси. Ці чинники справляють сильний вплив на сукупну пропозицію грошових коштів і/або сукупного попиту на грошові кошти й можуть, таким чином, впливати на рівень відсоткової ставки. Зокрема, економічне зростання суттєво впливає на попит на позиковий капітал; зміни в структурі грошової маси впливають на пропозиції позикових коштів.

Оскільки відсоткова ставка визначається умовами попиту та пропозиції, її зміни можна прогнозувати з огляду на прогнозування змін у пропозиції та попиті на позиковий капітал. Відтак, чинники, що впливають на наявність фінансових ресурсів, і попит на них можуть бути прогнозовані і враховані при визначенні відсоткової ставки в майбутньому. : номінальна відсоткова ування, облікова відсоолю

Основні терміни та поняття до темиставка, реальна відсоткова ставка, ставка рефінансткова ставка.

Запитання для самоконтр

1. Якими є теоретичні засади визначення відсотка як ціни капіталу?

2. Назвіть основні види відсоткових ставок.

3. Назвіть основні чинники, що впливають на рівень відсоткових ставок.

4. Сформулюйте поняття строкової структури відсоткових ставок.

5. Назвіть основні теорії строкової структури відсоткових ставок.

6. APR та EAR. Формула перетворення APR на EAR.

7. Схарактеризуйте вплив податків на рівень відсоткових ставок.

Тестові завдання

1. Відсоткові ставки за різними цінними паперами різняться одна від одної за: а) рівнем ризику; б) ліквідністю; в) умовами оподаткування; г) усі варіанти правильні.2. Ставка рефінансування — це річна відсоткова ставка, за якою визначається рівень платні банків центральному банку країни за користування кредитами. Чи є правильним це твердження: а) так; б) ні.

3. Чи є правильним твердження про те, що облікова ставка є найнижчою серед ставок рефінансування і є орієнтиром ціни на гроші в економіці країни: а) так; б) ні.

4. При розгляді питання відсоткових ставок та інфляції розрізняють: а) реальні відсоткові ставки; б) номінальні відсоткові ставки; в) фіксовані відсоткові ставки; г) плаваючі відсоткові ставки.

5. Реальна відсоткова ставка — це номінальна ставка мінус рівень інфляції. Чи є правильним це визначення: а) так; б) ні.

6. Під номінальними відсотковими ставками переважно розуміють: а) ставки за державними цінними паперами; б) корпоративними облігаціями; в) варіанти а) і б) є правильними.

7. Чи є правильним твердження стосовно того, що витрати капіталу (альтернативні витрати капіталу) є найдоступнішим очікуваним прибутком, що пропонується на ринку, на інвестицію подібного ризику і термін грошового потоку, що дисконтується: а) так; б) ні.

8. Показник, що використовується для оцінювання витрат на формування капіталу компанією, — це показник: а) альтернативних інвестицій; б) середньозваженої ціни капіталу корпорації; в) річної відсоткової ставки.

9. Підходи до формування кривих дохідності: а) теорія безстороннього очікування; б) теорія переваги ліквідності; в) теорія сегментації ринку; г) усі наведені варіанти є правильними.

10. Відсоткова ставка, заявлена як ефективна річна відсоткова ставка, означає фактичний відсоток, який зароблено наприкінці року. Чи є правильним це визначення: а) так; б) ні.

Тематика рефератів

1. Сучасні теорії відсотка та капіталу.

2. Макроекономічні чинники руху відсоткових ставок.

3. Ціна капіталу корпорації.4. Ціна ресурсів на фінансовому ринку.

5. Відсоткова політика Центрального банку.

6. Особливості відсоткової політики НБУ у контексті грошово-кредитної політики.

7. Таргетування відсоткових ставок.

8. Формування відсоткової ставки за банківськими кредитами.

9. Відсоткові ставки фінансового ринку та інфляція.

10. Особливість формування коротко- і довгострокових відсоткових ставок.

Практичні завдання

5.1. Ви щойно продали ваш будинок за 1,000,000 дол. США готівкою. Ваша іпотека спочатку була 30-річною іпотекою зі щорічними виплатами та початковим балансом 800,000 дол. США. Іпотека на даний час дорівнює 18,5 років, та ви щойно здійснили платіж. Якщо відсоткова ставка на іпотеку становить 5,25 % (APR), скільки готівки ви отримаєте від продажу, коли виплатите іпотеку?

5.2. Ви щойно купили будинок та отримали іпотеку 500,000 дол. Іпотека має 30-річний термін зі щорічними виплатами та APR 6 %. а. Скільки ви будете виплачувати у відсотках та скільки ви будете виплачувати від загальної суми впродовж першого року? б. Скільки ви будете виплачувати у відсотках та скільки ви будете виплачувати від загальної суми впродовж двадцятого року? (тобто між 19 та 20 роками відтепер)?

5.3. Ваша найкраща інвестиційна можливість, що підлягає оподаткуванню, має EAR 4 %. Ваша найкраща інвестиційна можливість, що не підлягає оподаткуванню, має EAR 3 %. Якщо ваша податкова ставка становить 30 %, то яка можливість запропонує вам найвищу відсоткову ставку після виплати податків?

5.4. Вас зарахували до програми MBA. Щоб сплатити за ваше навчання, ви можете або отримати стандартний студентський кредит (відсоткові платежі не підлягають оподаткуванню) з EAR 5,5 %, або ви можете використати майновий кредит, що підлягає оподаткуванню, з APR (щомісячно) 6 %. Ви передбачаєте, що будете в дуже низькій податковій групі, коли ваша податкова ставка становитиме лише 15 %. Який кредит ви використаєте?

5.5. Інвестор отримав 1100 гр. од., вклавши рік тому 1000 гр. од. Необхідно розрахувати відсотковий дохід за різних видів нарахування.

1) раз на рік;

2) нарахування раз на півроку;

3) нарахування раз на місяць;

4) безперервне нарахування.

5.6. Нехай строкова структура відсоткової ставки має позитивний нахил. Розташуйте наступні величини в порядку зростання:

1) п’ятирічна нулькупонна ставка;

2) дохідність п’ятирічної облігації з купонами;3) форвардна ставка, що відповідає періоду між моментами часу 5 і 5,25 року в майбутньому.

5.7. На прикладах поясніть, чому теорія переваги ліквідності узгоджується з емпіричним спостереженням, відповідно до якого строкова структура частіше має зростаючу тенденцію, ніж спадну.

5.8. Нехай річна відсоткова ставка дорівнює 5 % річних за умови нарахування раз на півроку. Чому дорівнює еквівалентна ставка:

1) за умови щорічного нарахування;

2) за умови щомісячного нарахування;

3) за безперевного нарахування? матеріалу

Література для поглибленого вивчення

1. Абель Э., Бернанке Б. Макроэкономика. — 5-е изд. — СПб. : Питер, 2008. — 768 с.: ил. — (Серия «Классика МВА»). — 597 с.

2. Berk J., DeMarzo P. Corporate finance. 2 nd ed. — Boston : Pearson Education, Inc., 2011. — P. 1026.

3. Энг М. В., Лис Ф. А., Мауер Л. Дж. Мировые финансы : пер. с англ. — М. : ООО «Издательско-консалтинговая компания «ДеКА», 1998. — 768 с.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Класифікація фінансових ризиків
6.2. Вимір ризику та дохідності
Волатильність
Стандартна помилка оцінки очікуваних доходів
6.3. Теорія ефективного фінансового ринку
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)