Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Відсоткові ставки та інвестиційна політика


< Попередня  Змiст  Наступна >

Відсоткові ставки та інвестиційна політика


Відсоткові ставки впливають на стимул компаній залучати капітал та інвестувати. Розглянемо неризиковану інвестиційну можливість, що вимагає попередньої інвестиції у 10 млн дол. і створює грошовий потік у 3 млн дол. на рік за чотири роки. Якщо неризикована відсоткова ставка дорівнює 5 %, то інвестиція має чисту нинішню вартість (NPV) у 0,638 млн $.

Якщо відсоткова ставка 9 %, NPV падає до –0,281 млн дол., тобто інвестиція більше не є вигідною. Причина, звісно, в тому, що ми зменшуємо позитивні грошові потоки за вищої ставки, що знижує їхню нинішню вартість. Вартість у 10 млн дол., однак, з’являється сьогодні, тому її нинішня вартість є незалежною від ставки дисконтування .

Більш загально: коли витрати інвестиції перевершують сумарні вигоди, підвищення відсоткової ставки зменшить чисту справжню ставку інвестиції. Федеральна резервна система США та центральні банки в європейських країнах використовують цей зв’язок між відсотковими ставками й інвестицією, щоб спробувати управляти економікою. Вони можуть як підвищити відсоткові ставки з метою зменшення інвестицій, якщо економіка «перегрівається» та інфляція на підйомі, так і знизити відсоткові ставки, щоб стимулювати інвестицію, якщо економіка гальмує або в занепаді.

2

Крива доходу та економіка

Крива доходу в економіці змінюється з часом. Іноді короткострокові ставки близькі до довгострокових ставок, в інші часи вони можуть бути дуже різними. Що є причиною мінливої форми кривої доходу?

Наприклад, у США Федеральна резервна система визначає дуже короткострокові відсоткові ставки через їхній вплив на ставку федеральних грошових коштів, що є ставкою, за якою банки можуть позичати готівкові резерви на засадах «за один день». Усі інші відсоткові ставки кривої доходу встановлюються на ринку та пристосовуються, поки забезпечення кредитами збігатиметься з

1

Приклад запозичено із: Berk J., DeMarzo P. Corporate finance. 2 nd ed. — Boston : Pearson Education, Inc., 2011. — P. 150.

2

Там само. — P. 152—154.

потребою в позичанні на кожному терміні (періоді) кредитування. Очікування майбутніх змін відсоткової ставки справляє великий вплив на бажання інвесторів позичати або брати в кредит на довші терміни, й таким чином — на форму кривої доходу.

Очікувані відсоткові ставки

Припустимо, що короткострокові відсоткові ставки дорівнюють довгостроковим відсотковим ставкам. Якщо інвестори очікують, що відсоткові ставки підвищаться в майбутньому, вони не робитимуть довгострокових інвестицій. Замість цього вони могли б більше заробити шляхом інвестування на короткостроковій основі, а потім реінвестувати після зростання відсоткових ставок.

Якщо відсоткові ставки зростатимуть, довгострокові відсоткові ставки, як правило, будуть вищими, ніж короткострокові ставки, задля залучення інвесторів.

Аналогічно, якщо відсоткові ставки будуть скорочуватися в майбутньому, то позичальники не захочуть позичати за довгостроковими ставками, які є рівними з короткостроковими кредитами. Вони ліпше позичатимуть на короткостроковій основі, а потім отримувати новий кредит після того, як ставки впадуть. Отже, якщо відсоткові ставки знижуватимуться, довгострокові ставки матимуть тенденцію бути нижчими, ніж короткострокові ставки для залучення позичальників.

З цих міркувань випливає, що форма кривої дохідності перебуває під сильним впливом очікувань відсоткової ставки. Різке зростання кривої прибутковості, із довгостроковими ставками, значно вищими за короткострокові ставки, як правило, означає, що відсоткові ставки зростатимуть у майбутньому. Падіння кривої прибутковості із довгостроковими ставками, нижчими ніж короткострокові ставки, зазвичай свідчить про очікуване зниження в майбутньому відсоткових ставок. Оскільки відсоткові ставки мають тенденцію до зниження у відповідь на спад в економіці, перевернута крива прибутковості часто інтерпретується як негативний прогноз для економічного зростання.

Ясна річ, крива дохідності надає надзвичайно важливу інформацію для учасників фінансового ринку. Окрім визначення ставок дисконтування для безризикових грошових потоків, що трапляються на різних горизонтах, вона також є потенційним провідним індикатором майбутнього економічного зростання.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Річні відсоткові ставки
5.5. Ризикова та строкова структура відсоткових ставок
5.6. Відсоткові ставки та оподаткування. Альтернативні витрати на капітал
РОЗДІЛ 6 РИЗИК ТА ДОХІДНІСТЬ Зміст розділу
Класифікація фінансових ризиків
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)