Posibniki.com.ua Менеджмент STАRT-UP: створення та функціонцування 2.2. Венчурне фінансування start-up


< Попередня  Змiст  Наступна >

2.2. Венчурне фінансування start-up


Особливості формату start-up унеможливлюють залучення узвичаєних в інноваційному процесі джерел інвестування — таких як прибуток, амортизація, кредитні ресурси тощо. Жоден з інвесторів навряд чи буде інвестувати в бізнес-ідею, якою б привабливою вона не задавалася її автору, або принаймні без більш-менш реалістичного обґрунтування доцільності її реалізації.

Водночас розвинені країни розробили й апробували специфічні механізми залучення коштів, що дозволяє акумулювати так званий венчурний капітал та ефективно його використовувати, істотно зменшуючи ризики, характерні для формату start-up. Формування венчурного капіталу є необхідною умовою функціонування «конвеєра інновацій», характерного для сучасних високотехнологічних напрямків розвитку науки і техніки.

Отже, венчурний, або ризиковий, капітал — це якісно новий спосіб інвестування коштів великих компаній, банків, страхових, пенсійних та інших фондів у новостворені інноваційні фірми, що мають значний потенціал зростання і реалізують інноваційні проекти з високим рівнем ризику. Такий фонд є своєрідним «фінансовим диверсифікатором», який акумулює кошти різних фінансових інститутів і вкладає їх у численні інноваційні проекти на різ-них етапах життєвого циклу нововведення, знижуючи ризики, пов’язані із втратою інвестицій у разі невдачі проекту.

Отже, венчурний капітал розширює можливості розробки й комерціалізації інновацій, прискорює інноваційні процеси, підвищує науково-технічний рівень виробництва, формує конкурентне середовище.

Діяльність венчурних фондів характеризується такими особливостями:

• зазвичай венчурний фонд формується за рахунок коштів індивідуальних та інституціональних інвесторів, а управління ним здійснює керуюча компанія венчурного фонду, до складу якої входять висококваліфіковані спеціалісти у сфері інноваційного та фінансового менеджменту;

• компанія, що керує фондом, вкладає акумульовані кошти в ретельно відібрані інноваційні проекти шляхом придбання пакета акцій інноваційних підприємств, які ще не котируються на біржі. Здійснення венчурного фінансування на пайових, а не на боргових засадах створює найсприятливіші умови для реалізації інноваційних розробок, надаючи підприємцям-інноваторам час для досліджень та забезпечуючи фінансову підтримку;

• керуюча компанія, точніше, її менеджери є активними учасниками інноваційного процесу, вони сприяють ефективному здійсненню розробок і досліджень, що їх проводять компаніїрецепієнти: консультують, забезпечують діловими порадами та необхідними зв’язками з фінансовими та бізнесовими структурами, відстежують динаміку ринкової кон’юнктури, значно знижуючи ризики втрати майбутніх доходів;

• венчурний фонд виходить зі складу проінвестованої ним компанії через продаж належної фонду частки пакета акцій у момент досягнення ними такої вартості, яка б свідчила про перетворення компанії-початківця на компанію, спроможну розвиватися самостійно. Тобто доходами венчурної фірми є різниця між початковою ціною акцій підприємства та їхньою вартістю на завершальному етапі інвестування. Це забезпечує персональну мотивацію венчурного інвестора щодо розвитку та прибутковості опікуваних ним підприємств.

Отже, фінансові кошти вкладаються у венчурний бізнес без матеріального забезпечення і без гарантій з боку «венчура». Тобто існує висока ймовірність неповернення вкладених інвесторами коштів у разі невдалої реалізації інноваційної ідеї.

Виникає правомірне питання: чому, незважаючи на реальні ризики втрати коштів, інвестори вкладають гроші у венчурні фо-нди? Зниженню ризиків сприяє відпрацьована практика функціонування ризикових інноваційних проектів, а саме:

• Як правило, венчурні фонди інвестують зібрані кошти в досить велику кількість проектів (10

—20), реалізуючи стратегію диверсифікації ризиків за умови високої ймовірності збитковості значної частки проектів. Водночас один-два профінансовані успішні проекти здатні забезпечити значну прибутковість.

• Продаж акцій профінансованих успішних компаній відбувається на «піку» їхньої вартості, тому одержані кошти багаторазово перевищують вкладені венчурним фондом гроші, отже венчурний фонд зацікавлений у зростанні капіталізації проінвестованих компаній.

• Особливістю інвестування коштів венчурного фонду є такий механізм: інвестори венчурного фонду не вносять усі кошти одразу, а надають фонду зобов’язання — вкласти заздалегідь обумовлений обсяг коштів залежно від обумовлених угодою потреб фонду. Це позбавляє менеджерів фонду необхідності забезпечувати дохідність ще не вкладених грошей і сприяє зосередженню на головному — інвестуванні в проекти та управлінні ними.

• У світовій практиці організаційно-правовою формою діяльності венчурних фондів є обмежене партнерство, що передбачає розподіл партнерів на обмежених (це інвестори, вони не беруть участі в управлінні фондом) і генеральних (це керуюча компанія, яка здійснює управління фондом). Обмежені партнери несуть відповідальність за результати діяльності венчурного фонду на суму вкладень у фонд, а генеральні партнери — необмежену відповідальність за зобов’язаннями фонду. Генеральні партнери одночасно мають доручення діяти від імені всіх інших партнерів.

Перевагою такої організації венчурного фінансування є податкова прозорість, відсутність подвійного оподаткування. Податки сплачуються партнерами у разі одержання доходу, партнерство податком не обкладається. Крім того, прописані на рівні угод умови управління венчурним фондом дозволяють юридично закріпити правила управління так, що всі сторони — інвестори, менеджери й компанії-реципієнти зацікавлені в максимальному прибутку на виході.

Відповідно до українського законодавства венчурний фонд належить до інвестиційних фондів закритого типу. Структура його активів формується без значних обмежень, а вкладниками можуть бути виключно юридичні особи. Активами венчурного фонду керує компанія з управління активами (керуюча компанія), авідповідальне збереження активів забезпечується спеціальною охоронною компанією.

З часом венчурні фонди в Україні мають стати доступними також для фізичних осіб, що, у свою чергу, значно розширить «аудиторію» венчурного інвестування. Водночас, варто зазначити, що зростання капіталізації венчурних фондів, яке спостерігається в Україні, на сьогодні не приводить до адекватного зростання інвестиційних потоків в інноваційні сектори економіки: спеціалізація венчурних фондів на інвестиціях у новостворені інноваційні компанії є винятком, а не правилом. Основними акцепторами інвестицій венчурних фондів є компанії зі сфер нерухомості та будівництва, фінансів, харчової, хімічної промисловості, сільського господарства тощо.

Венчурні фонди в Україні використовуються переважно для оптимізації управління активами фінансово-промислових холдингів та зниження податкового навантаження, тоді як венчурне інвестування (або інвестування ризикового капіталу) у світі залишається одним з найважливіших джерел капіталу для компаній, швидке зростання та розвиток яких постійно потребує додаткових зовнішніх інвестицій (як правило, це підприємства малого та середнього бізнесу). У майбутньому українські венчурні інвестиційні фонди повинні стати головною сполучною ланкою між інвестиціями та інноваціями як складовими економічного зростання. Інвестування в інноваційні проекти і компанії в Україні здійснюють такі венчурні фонди [8]: AVentures Capital. З 2000 р. AVentures Capital успішно створив і профінансував значну кількість проектів. AVentures Capital інвестує переважно в IT-бізнес та інтернет-проекти. Стратегічні напрямки фонду: software, cloud, mobile, payments, games, consumer internet, e-commerce, social media. Dekarta Capital. Компанію у сфері прямих і венчурних інвестицій Dekarta Capital було створено у грудні 2008 р. Портфельні проекти фонду зосереджені в Україні, Росії та Латвії. Фонд першочергово розглядає проекти з уже перевіреною ринком бізнесмоделлю. При цьому бажано, щоб масштаб проекту був глобальним, підприємці — досвідченими, а команда — мотивованою. TA Venture. Фонд, заснований Вікторією Тігіпко, почав інвестувати в start-up наприкінці 2010 р. Венчурне фінансування — це одна з компетенцій фонду. TA Venture може самостійно зібрати команду, щоб інкубувати start-up з нуля, використовуючи бізнесмоделі, успішно реалізовані на західних ринках. В Україні фонд реалізував такі проекти:? інтернет-магазин оригінальних товарів відомих світових брендів ТOPMAL; ? пошуковий сервіс доступних варіантів житла для туристів Hotel Scan; ? сервіс для планування подорожей та бронювання супутніх послуг для B2C і B2B сегментів Tripscan.

Фонд не втручається в роботу проектів, у які інвестує, контролюючи start-up, які TA Venture інкубує з нуля. Vostok Ventures. Vostok Ventures зосереджений на пошуку нових потенційно успішних проектів та команд, готовий інвестувати в українські компанії на посівній (Seed) та ранній (А) стадіях розвитку за умови наявності унікальної ідеї. Фонд допомагає розробити концепцію продукту і працездатний прототип, стратегію монетизації і програму просування на ринок. Стратегія Vostok Ventures — інвестувати «розумні» гроші в розробку IT-продуктів, цікавих як для ринку СНД, так і для світового ринку в цілому. Пріоритетними сегментами є мобільні додатки, ігрова індустрія, електронна комерція, хмарні сервіси.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Список використаних джерел
3.2. Підходи до формування бізнес-моделі
3.3. Інноваційні бізнес-моделі
ТЕМА 4. СТВОРЕННЯ START-UP
ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНІ ПОРАДИ СТУДЕНТАМ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)