Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Валютне регулювання та валютний контроль в Україні


< Попередня  Змiст  Наступна >

Валютне регулювання та валютний контроль в Україні


Закон України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 № 2121-III.

Валютні операції, в яких беруть участь резиденти та нерезиденти, підлягають в Україні валютному контролю. Основним нормативним документом, що встановлює режим здійснення валютних операцій на території України, визначає загальні принципи валютного регулювання, повноваження державних органів і функції банків та інших фінансових установ України в регулюванні валютних операцій, права й обов’язки суб’єктів валютних відносин, порядок здійснення валютного контролю, відповідальність за порушення валютного законодавства, є Декрет КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» від 19.02.1993, зі змінами та доповненнями.

Цей Декрет регламентує такі питання, як види валютних цінностей, право власності валютними цінностями, порядок використання надходжень в іноземній валюті, порядок видачі НБУ індивідуальної та генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій, порядок організації торгівлі та розрахунків в іноземній валюті, порядок встановлення валютного (обмінного) курсу та повноваження державних органів у сфері валютного регулювання і контролю.

Зокрема, до основних органів валютного регулювання належать НБУ та Кабінет Міністрів України. НБУ також є головним органом валютного контролю, який здійснює контроль за дотриманням правил регулювання валютних операцій на території України з усіх питань, не віднесених цим Декретом до компетенції інших державних органів. Крім того, органами валютного контролю також є уповноважені банки, Державна податкова інспекція України, Міністерство зв’язку України та центральний орган митної служби України.

Декретом КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» встановлюється вичерпний перелік функцій та повноважень НБУ у сфері валютного регулювання та валютного контролю.

Також нормативною базою, що регулює валютні відносини і передбачає можливість застосування заходів відповідальності, є Закони України (зі змінами та доповненнями):

— «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 №959-XII;

— «Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР;

— «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 № 2121-II;

— «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» від 05.04.2001 № 2346-III.

Крім того, порядок здійснення НБУ валютного регулювання та контролю закріплений безпосередньо в нормативно-правових актах НБУ (постановах, інструкціях, листах, роз’ясненнях), зокрема в таких, як:

— Положення про валютний контроль, затверджене Постановою НБУ від 08.02.2000 № 49, яке встановлює відповідальність резидентів та нерезидентів за порушення валютного законодавства України та порядок застосування санкцій НБУ;

— Інструкція з організації інкасації коштів та перевезення валютних цінностей у банківських установах в Україні, затверджена Постановою Правління НБУ від 14.02.2007 № 45;— Постанова НБУ «Про встановлення лімітів відкритої валютної позиції банку» від 22.06.2011 № 205 та інші.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
РОЗДІЛ 4 ФІНАНСОВЕ ПОСЕРЕДНИЦТВО Зміст розділу
Роль фінансових посередників
Сутність та види фінансових послуг
4.2. Фінансові інституції, їх класифікація
Класифікація фінансових інституцій за сегментами фінансових послуг
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)