Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Урахування впливу фундаментальних мікроекономічних чинників


< Попередня  Змiст  Наступна >

Урахування впливу фундаментальних мікроекономічних чинників


Практика свідчить, що на вітчизняному ринку не існує явної залежності між рухом курсів акцій українських емітентів та динамікою показників, що характеризують як безпосередньо їхню діяльність (прибуток, виручка, активи, рентабельність тощо), так і обіг їхніх акцій на ринку (коефіцієнти Р/Е, Р/В, Р/S тощо).

Серед причин, що зумовлюють низьку залежність між фундаментальними мікроекономічними чинниками і динамікою курсів акцій українських компаній, можна назвати такі.

1. Недостатньо розвинена культура надання та споживання необхідної для аналізу інформації, що пов’язано з таким:

— досить коротка історія існування ринку акцій;

— інформація про результати діяльності компаній, зокрема річні звіти акціонерних товариств, офіційними відкритими каналами доступу надходить на ринок дуже пізно. Неможливо приймати інвестиційні рішення на підставі інформації, що надійшла на ринок через 5—6 місяців після закінчення звітного року, а інколи взагалі не оприлюднюється, в порушення вимог законодавства;

— інформація, що міститься в річних звітах акціонерних товариств і оприлюднюється серед учасників ринку через уповноважені агентства, часто є суперечливою й не відповідає основним вимогам, що висуваються до фінансової звітності, зокрема вимогам до її надійності і можливості перевірити та зіставити дані за різні звітні періоди. Так, у великої кількості емітентів має місце невідповідність даних, що міститься в фінансових звітах, за різні роки.

— труднощі, пов’язані із систематизацією необхідної інформації. Часто емітенти не бачать вигоди від прозорого ведення бізнесу, тому обмежуються тільки розкриттям інформації, що вимагається законодавством, а саме — звітністю перед Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

2. Слабка розвиненість ринку акцій в Україні, коли більш-менш постійно торгуються акції лише близько 100 компаній. При цьому обсяги торгівлі ними є незначними, за деякими акціями впродовж кількох тижнів не укладається жодної угоди. За таких обставин ліквідність акцій деяких емітентів, яка є необхідною умовою для укладання угод на ринку акцій за ціною, що максимально наближена до істинної вартості акції, є надзвичайно низькою. Низька ліквідність призводить до формування дуже високого спреду між ціною купівлі та продажу, який може досягати кількох десятків відсотків, і повністю з’їдає капітальний дохід від володіння акціями. Цей чинник відштовхує з ринку значну кількість потенційних інвесторів.

Наслідком усього вище викладеного є те, що основною метою більшості інвесторів на ринку цінних паперів в Україні за умов продовження процесів перерозподілу власності, є не отримання інвестиційного доходу та диверсифікація вкладень, а перехоплення корпоративного контролю над компанією, що становить для інвестора інтерес. Тому при купівлі акцій на ринку часто не беруть до уваги їхню інвестиційну привабливість, відповідно не може існувати тісного зв’язку між курсом акцій та фундаментальними мікроекономічними показниками діяльності емітентів акцій. Відтак поки що в Україні оцінка майбутніх перспектив і фінансово-господарських результатів діяльності компанії не може виступати повноцінним підґрунтям для визначення майбутнього курсу її акцій.

Специфіка проведення технічного аналізу акцій в Україні

Серед передумов використання технічного аналізу в Україні можна назвати такі:

— існує організований ринок акцій, на якому на постійній основі укладають угоди з акціями компаній, що є лідерами вітчизняного ринку цінних паперів;

— інформація про основні параметри укладених на ринку угод з акціями є доступною для учасників ринку. Наприклад, технічний центр Фондової біржі ПФТС надає учасникам ПФТС та передплатникам відповідної послуги можливість у режимі реального часу отримувати інформацію про укладені в ПФТС угоди за весь період існування цього організатора торгівлі, а також здійснювати торгівлю цінними паперами через Інтернет; «Українська біржа» надає можливість інвесторам здійснювати технічний аналіз ринку та укладати угоди в режимі он-лайн через торговельну платформу QUIK;

— спеціальне програмне забезпечення, наприклад пакет програм MetaStock Professional та інші спеціалізовані програми, які пропонуються он-лайн брокерами, що є членами біржі, дозволяє скористатися майже всіма методами технічного аналізу і швидко та в зручному форматі проаналізувати будь-яку акцію.

Утім існує низка перешкод як технічного характеру, так і пов’язаних з розвитком самого ринку цінних паперів, які не дозволяють повною мірою використовувати в Україні інструментарій технічного аналізу.

По-перше, ліквідність акцій більшості українських компаній є надзвичайно низькою, а спред між котировками на купівлю і продаж акцій надзвичайно великим. Так, рівень ліквідності ринку вимірюється як кількісними, так і якісними параметрами. До кількісних відносять: обсяг торгів цінними паперами, кількість операцій за торгову сесію, кількість інвесторів (брокерів), що торгують на ринку, кількість доступних фінансових інструментів. Якісними характеристиками є капіталізація компаній та кількість акцій у вільному обігу (free float), ширина спреду між ціною попиту і ціною пропозиції на цінні папери, стабільність торгового обігу на біржі тощо.

Проте навіть для компаній — лідерів ринку акцій нема щоденної безперервної торгівлі. По деяких з них угоди не укладаються тижнями, а по компаніях, що не входять до першої двадцятки за обсягом торгів, взагалі укладається по кілька угод на рік. За таких умов проведення технічного аналізу, який передбачає постійне котирування цінного папера і можливість швидкого укладання угоди, неможливе. Виняток становлять кілька українських емітентів, по яким укладалося найбільше угод на постійній основі.

По-друге, технічний аналіз є ринковим методом аналізу і працює, якщо ціна на ринку формується під впливом ринкових чинників, коли на ринку є велика кількість незалежних учасників, а нестандартна або ірраціональна поведінка одного з них не може істотно вплинути на ринок. На жаль, український ринок акцій є настільки незначним за своїми масштабами, що навіть дії однієї особи з маніпулювання цінами можуть бути помітними в межах всього ринку.

По-третє, не підлягають технічному аналізу процеси з перерозподілу корпоративної власності, коли, наприклад, різниця між ціною акції з маленького і великого пакета акцій компанії може сягати кількох разів, або коли активність торгівців є епізодичною і пов’язана лише зі скупкою акцій.

Резюме за змістом теми

Світовою практикою вироблено два основні підходи до визначення майбутньої вартості акцій — фундаментальний і технічний аналізи. Фундаментальний аналіз базується на вивченні фундаментальних показників діяльності компанії та дослідженні економічного середовища, в якому компанія функціонує, тобто на вивченні макроекономічних та мікроекономічних показників. Технічний аналіз, навпаки, концентрується на вивченні лише технічних даних щодо ринку акцій конкретного емітента, таких як ціна та обсяги торгівлі, бо ґрунтований на концепції, що в динаміці курсів акцій вже дістали відображення всі ринкові макро- і мікроекономічні чинники. Технічний аналіз часто розглядають у відриві від аналізу фундаментальних умов та чинників. Ураховуючи той факт, що обидва методи намагаються вирішити одну проблему визначити напрям подальшого руху ціни, але підходять до неї з різних боків, недоцільно повністю відокремлювати один підхід від іншого. Особливості вітчизняного ринку акцій не дозволяють автоматично застосовувати на ньому розроблені світовою практикою методи як технічного, так і фундаментального аналізу, і вимагають адаптації їх до українського ринку.

Основні терміни та поняття до теми: фундаментальний аналіз, технічний аналіз, інвестиційна (внутрішня) вартість акції, балансова вартість акції, модель Дюпона, галузевий аналіз, графічні методи технічного аналізу, «японські свічки», «хрестики-нулики», трендові фігури, лінії . олю

опору і підтримки, осцилятори, ковзні середні

Запитання для самоконтр

1. У чому полягає сутність фундаментального аналізу?

2. Які основні етапи фундаментального аналізу?

3. Яке значення має термін «інвестиційна (внутрішня) вартість» фінансового інструменту?

4. Яким чином визначається внутрішня вартість акції?

5. Якими є недоліки фундаментального підходу до аналізу акцій?

6. Які основні показники вивчають при здійсненні загальноекономічного аналізу?

7. Якими є особливості здійснення фундаментального аналізу на українському ринку акцій?

8. У чому полягає значення інформаційної прозорості ринку при проведенні фундаментального і технічного аналізу?

9. Назвіть основні відмінності між фундаментальним і технічним аналізом акцій.10. Схарактеризуйте основні принципи технічного аналізу.

11. Якими є основні переваги та недоліки технічного аналізу?

12. Які основні види біржових графіків використовуються аналітиками?

13. Що відображає лінія опору? Яким чином лінія опору використовується в технічному аналізі?

14. Що відображає лінія підтримки? Яким чином лінія підтримки використовується в технічному аналізі?

15. Назвіть основні види трендових індикаторів.

Тестові завдання

1. Метод аналізу, який передбачає, що в ціні на фінансові інструменти вже відображено всю історичну інформацію про них, має назву: а) теорія переваги ліквідності; б) теорія неупередженого очікування; в) фундаментальний підхід; г) технічний (графічний) підхід.

2. Визначення внутрішньої (теоретичної) вартості цінних паперів пропонується прихильниками: а) теорії Доу; б) теорії неупередженого очікування; в) графічного підходу; г) фундаментального підходу; д) технічного підходу.

3. Ринкова ціна акції вища, ніж її внутрішня вартість. Відповідна ситуація свідчить про те, що дані акції необхідно: а) купувати; б) продавати.

4. Зростання показника EPS свідчить про: а) приріст ринкової вартості акції компанії; б) зниження внутрішньої вартості акції; в) розквіт компанії; г) занепад компанії.

5. Мінливість ціни акції характеризується показниками: а) коефіцієнтом ?; б) EPS; в) P/S.

6. Чим вищим є коефіцієнт бета акцій, тим ризик інвестування в них: а) вищий; б) нижчий; в) не існує залежності.

7. Технічний аналіз вивчає: а) мікро- та макроекономічні чинники, які впливають на емітента; б) рух цін на фінансові інструменти; в) динаміку показників фінансової стійкості емітента.

8. Технічний аналіз є суто кількісною та науковою теорією: а) так; б) ні.

9. Технічні аналітики радять продавати цінні папери, якщо: а) ціна впала нижче рівня цін лінії опору; б) ціна впала нижче рівня цін лінії підтримки; в) ціна зросла й перевищила рівень цін лінії підтримки; г) ціна зросла й перевищила рівень середніх цін; д) ціна впала нижче лінії, що вказує на обсяг торгівлі цінними паперами.

10. Технічні аналітики радять купувати цінні папери, якщо: а) ціна впала нижче рівня цін лінії опору; б) ціна впала нижче рівня цін лінії підтримки; в) ціна зросла й перевищила рівень цін лінії підтримки; г) ціна зросла й перевищила рівень цін лінії опору; д) ціна зросла й перевищила рівень середніх низьких цін.

11. Побудова ліній опору та ліній підтримки використовується прихильниками: а) теорії неповних лотів; б) теорії обсягів торгівлі; в) технічного підходу; г) фундаментального підходу; д) теорії «твердого обґрунтування».

12. Якщо тіло «японської свічки» чорного кольору, це свідчить про те, що: а) ціна закриття дорівнює ціні відкриття; б) ціна закриття вища за ціну відкриття; в) ціна закриття нижча за ціну відкриття.

13. Якщо лінія ковзної середньої перебуває вище цінового графіка, це свідчить про те, що: а) тренд є боковим; б) тренд є зростаючим; в) тренд є спадним.

14. Якщо лінія ковзної середньої перебуває нижче цінового графіка, це свідчить про те, що: а) тренд є боковим; б) тренд є зростаючим; в) тренд є спадним.

15. П’ятиденна ковзна середня порівняно із 20-денною ковзною середньою є: а) більш чутливою; б) менш чутливою; в) такою ж.Тематика рефератів

1. Особливості фундаментального аналізу фінансових корпорацій.

2. Проблеми визначення внутрішньої вартості акцій на ринках, що розвиваються.

3. Фундаментальний і технічний аналіз акцій: обґрунтування вибору для українського ринку.

4. Основні джерела інформації для здійснення фундаментального аналізу. Проблеми інформаційного забезпечення в Україні.

5. Основні джерела інформації для здійснення технічного аналізу. Проблеми інформаційного забезпечення в Україні.

6. Особливості проведення фундаментального аналізу в країнах із розвиненим фондовим ринком.

7. Фундаментальний і технічний аналіз на валютному ринку: специфіка проведення.

8. Порівняльна характеристика програмних продуктів, що використовуються аналітиками для здійснення технічного аналізу.

9. Технічний аналіз акцій: розвиток концепції у ХХ

—ХХІ ст.

10. Хвильова теорія Еліота: переваги, недоліки, можливість застосування на сучасних ринках. матеріалу

Література для поглибленого вивчення

1. Бергер Ф., Беер Р. Без страха перед «черной пятницей»: Что делать при понижении биржевых курсов / пер. с нем. — М. : Интерэксперт: Финстат-информ, 1998. — 272 с.

2. Гитман Л. Дж., Джонк М. Д. Основы инвестирования / пер. с англ. — М. : Дело, 1999. — 1008 с.

3. Дорси Т. Дж. — Метод графического анализа «Крестики-Нолики». — М. : ИК Аналитика, 2001. — 296 с.

4. Колб Р. Энциклопедия технических индикаторов рынка. — М. : Альпина Паблишер, 2009. — 837 с.

5. Коттл С., Мюррей Р.Ф., Блок Ф.Е. Анализ ценных бумаг: Грэма и Додда. — М. : Олимп бизнес, 2000.

— 704 с.

6. Шарп У. Ф., Александер Г. Дж., Бейли Дж. В. Инвестиции. — М. : Инфра-М, 2008. — 1028 с.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Ринок цінних паперів та фондовий ринок
Класифікація ринку цінних паперів
Професійні учасники ринку цінних паперів
Обіг, погашення та вилучення цінного папера з обігу
Класифікація та характеристики основних видів цінних паперів
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)