< Попередня  Змiст  Наступна >

УДОСКОНАЛЕНЯ ВИЗНАЧЕННЯ ЗНОСУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ В ОБЛІКУ


Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000 р. № 92. В пункті 4 цього положення дано визначення термінів:

Амортизація

систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації).

Знос основних засобів — сума амортизації об’єкта основних засобів з початку його корисного використання.

На нашу думку, визначення зносу в Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» дано не вірно. Обґрунтуємо наш висновок.

У пункті 17 П(С)БО 7 вказано, що: «Переоцінена первісна вартість та сума зносу об’єкта основних засобів визначається множенням відповідно первісної вартості і суми зносу об’єкта основних засобів на індекс переоцінки. Індекс переоцінки визначається діленням справедливої вартості об’єкта, який переоцінюється, на його залишкову вартість».

Тобто на основі пункту 17 можна зробити висновок, що сума зносу основних засобів може збільшуватися в результаті проведених переоцінок.

Нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання. Суму нарахованої амортизації всі підприємства відображають збільшенням суми витрат підприємства і зносу основних засобів. Тобто місячне нарахування амортизаційних відрахувань збільшує витрати підприємства і знос основних засобів.

У пункті 31 П(С)БО 7 вказано: «Втрати від зменшення корисності об’єктів основних засобів включаються до складу витрат звітного періоду із збільшенням у балансі суми зносу основних засобів, а щодо об’єктів основних засобів, відображених в обліку за переоціненою вартістю, — відображаються у порядку, передбаченому абзацом другим пункту 20 Положення (стандарту) 7».

Тобто втрати від зменшення корисної вартості основних засобів, які проводяться обов’язково, збільшують знос основних засобів.

У пункті 32 П(С)БО 7 вказано, що сума вигод від відновлення корисності об’єкта основних засобів, визнана відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 28 «Зменшення корисності активів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 грудня 2004 року № 817 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 35/10315, відображається визнанням доходу з одночасним зменшенням суми зносу об’єкта основних засобів.

Тобто вигоди від відновлення корисності об’єкта основних засобів зменшують суму зносу засобу.

Відповідно сума зносу збільшується після переоцінок, нарахування амортизаційних відрахувань, відображення зменшення ко-

рисної вартості, а зменшується після відображення вигод від відновлення корисності основних засобів. Тому ми рекомендуємо наступне визначення зносу:

Знос основних засобів — сума зменшення вартості об’єкта основних засобів з початку їх корисного використання, яка дорівнює сумі амортизаційних відрахувань з початку експлуатації, зменшень корисної вартості, сум переоцінок зносу зменшених на суми відновлень корисної вартості.

М. Т. Щирба, канд. екон. наук, доц.,

ТДЕУ, м. Тернопіль


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
РОЛЬ КОНТРОЛЮ В СИСТЕМІ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
МЕХАНІЗМИ РЕГУЛЮВАННЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНЫЕ АКТИВЫ — КЛЮЧЕВОЙ ФАКТОР КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТИ И ОБЪЕКТ БУХГАЛТЕРСКОГО УЧЕТА
УПРАВЛЕНИЕ ФИНАНСОВЫМИ ПОТОКАМИ ПРЕДПРИЯТИЯ НА ОСНОВЕ ЛОГИСТИЧЕСКОГО ПОДХОДА
РОЛЬ АУДИТУ В ПРОЦЕСІ ЗАЛУЧЕННЯ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)