Posibniki.com.ua Макроекономіка Соціально-економічна безпека ТЕМА 4. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ПІДПРИЄМСТВА


< Попередня  Змiст  Наступна >

ТЕМА 4. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ПІДПРИЄМСТВА


Соціально-економічна безпека підприємства здатність підприємства протистояти несприятливим зовнішнім і внутрішнім впливам, шляхом гармонізації соціально-економічних інтересів з метою забезпечення стійкої діяльності, мінімізації втрат і збереження контролю над власністю.

Наукова концепція соціально-економічної безпеки підприємства визначається як: забезпечення відповідності місії і стратегії підприємства системі його пріоритетних інтересів; визначення і оперативне коректування пріоритетів у діяльності підприємства і створення умов для його реалізації; забезпечення відповідності обсягу продажів підприємства його ресурсному потенціалові і місткості ринку; забезпечення внутрішньої збалансованості в діяльності підприємства; зниження ризиків у діяльності підприємства; забезпечення зацікавленості персоналу в ефективній діяльності підприємства; створення гнучкої системи резервування ресурсів.

Базовою складовою економічної безпеки підприємства (підприємницької структури) є збереження життєвого циклу підприємства шляхом забезпечення безперервності руху індивідуального відтворення, подолання існуючих перешкод у відтворювальному процесі щодо вимивання оборотних коштів, знецінення кваліфікованої робочої сили. Високоефективне індивідуальне відтворення — запорука сталості розвитку і економічної безпеки підприємств у будь-якій системі господарювання за будь-якої форми власності та організаційно-правової форми підприємства.

Стан безпеки характеризується здатністю системи, по-перше, зберігати значення існуючих змінних у деяких межах у теперішньому, та збільшувати їх значення у майбутньому; подруге, за рахунок розробленої системи захисту нейтралізувати негативні впливи з боку зовнішнього середовища. До небажаних змін відносяться ті, які віддаляють підприємство від бажаного стану — стану безпеки. Таким чином, стійкість системи виявляється у динаміці взаємодії зовнішнього середовища з системою.

Головною умовою ефективного функціонування підприємства в нестабільному зовнішньому середовищі є впровадження організаційно-економічного механізму досягнення і підтримки власної соціально-економічної безпеки, адекватної новим економічним умовам. Упровадження організаційно-економічного механізму досягнення та підтримки економічної безпеки підприємства неможливе без трансформації існуючої організаційної структури управління та порядку прийняття управлінських рішень, без формування нових комунікаційних зв’язків між структурними підрозділами, особливого стилю керівництва і відносин у колективі.

Організаційно-економічний механізм досягнення і підтримки соціально-економічної безпеки підприємства — комплекс форм і засобів координації суб’єктів господарської діяльності, які полягають у діях, спрямованих на встановлення порядку як у власній організації, так і навколо себе, динамізуючи процес змін функцій і своїх господарських зв’язків. Кожний суб’єкт господарської діяльності, який здійснює економічні дії, тим самим у певній мірі справляє регулюючий вплив на господарські зв’язки інших учасників економічного процесу. Тому, виконуючи свої основні функції, удосконалюючи їх, підприємець створює своєрідний механізм регулювання.

У ринкових умовах господарювання підприємство як відкрита система функціонує у складному, нестабільному і динамічному зовнішньому середовищі, яке розставляє нові акценти в процесі управління підприємством, виводячи на перший план його кількісні та якісні властивості щодо здатності до самовиживання та забезпечення розвитку в умовах дестабілізуючої дії непередбачуваних та важкопрогнозованих зовнішніх і внутрішніх факторів. В даному контексті, підприємництву як типу господарської поведінки, притаманні функції — способи взаємодії з оточуючим середовищем. Вони представлені двома групами функцій: функцій реагування та перетворення (трансформації).

Функції реагування пов’язані з реалізацію поточних завдань щодо пристосування до умов середовища і здатністю суб’єкта господарювання реагувати на його зміни. Розглядаючи їх у такому аспекті, вони являють собою особливі підвиди управлінської діяльності: регулювання капіталовкладень, виробництвом, кадрами, збутом і т. д.

Функції перетворення (трансформації) характеризують вплив підприємства на господарське середовище, тобто на сукупність умов, які є зовнішніми по відношенню до нього. Дані функції проявляються в економічній, інституціональній і соціальній сферах.

Економічні функції. Намагання до отримання конкурентних переваг змушують підприємця постійно вести пошук і застосовувати способи найбільш раціонального використання ресурсів, що забезпечує ефективність суспільного виробництва. Діючи як новатор, підприємець створює як ресурсозберігаючі технології, так і нові способи виробництва, сприяючи таким чином вирішенню проблеми обмеженості ресурсів. Інституційні функції. Намагання змінити ринкову ситуацію у вигідному для себе напрямку шляхом інноваційної діяльності, підприємець не тільки створює нові блага і технології, але і вносить певні зміни у ринкове середовище, модифікуючи старі і створюючи нові його інститути — ринки, форми та способи конкуренції, способи координації ресурсів і організаційні форми підприємництва.

Соціальні функції. Боротьба за найкращі результати господарювання змушує підприємця розширювати та оновлювати асортимент вироблених благ для надання їм нових споживчих властивостей. У результаті створюються можливості для оптимізації споживацького вибору, а звідси, зростанню суспільного добробуту.

План семінарського заняття

1. Взаємозв’язок і взаємообумовленість економічної безпеки підприємства та безпеки національної економіки.

2. Соціально-економічна безпека підприємства: сутність і механізм забезпечення.

3. Організаційно-економічний механізм соціально-економічної безпеки підприємства: сутність і механізм досягнення.

4. Передумови та чинники зміцнення соціально-економічної безпеки підприємства.

Навчальні завдання для самостійної роботи студентів

1. Умови забезпечення належного рівня соціально-економічної безпеки підприємства в умовах відкритості економіки.

2. Проаналізуйте стан економічної безпеки підприємства в розрізі різних галузей промисловості.

3. Визначте зв’язок між поняттями «конкурентоспроможність підприємства» та «економічна безпека підприємства».

4. Наведіть базові принципи системи державного регулювання підприємництва для формування сприятливого цивілізованого підприємницького середовища.

5. Дайте аналітичну характеристику стану соціально-економічної безпеки підприємства (за власним вибором).

Тематика рефератів

Теоретичні основи вимірювання рівня соціально-економічної безпеки підприємства.

Соціально-економічна безпека підприємства в умовах глобалізації економіки.

Організаційно-економічні заходи зміцнення безпеки підприємницької діяльності регіону.

Вплив держави на формування економічної безпеки підприємства.

Перспективні напрямки підвищення рівня економічної безпеки підприємства в сучасних умовах.

Економічна безпека підприємництва у контексті заходів детінізації економіки.

Взаємообумовленість впливу категорій: економічна безпека особи, економічна безпека підприємства, національна економічна безпека.

Термінологічний словник

Економічна безпека підприємства стан найефективнішого використання корпоративних ресурсів для попередження і забезпечення стабільного функціонування підприємства в теперішньому і майбутньому.

Організаційно-економічний механізм досягнення і підтримки соціально-економічної безпеки підприємства комплекс форм і засобів координації суб’єктів господарської діяльності, які полягають у діях, спрямованих на встановлення порядку як у власній організації, так і навколо себе, динамізуючи процес змін функцій і своїх господарських зв’язків.

Соціально-економічна безпека підприємства здатність підприємства протистояти несприятливим зовнішнім і внутрішнім впливам, шляхом гармонізації соціальноекономічних інтересів з метою забезпечення стійкої діяльності, мінімізації втрат і збереження контролю над власністю.

Рекомендована література до теми

1. Губський Б. В. Економічна безпека України: методологія виміру, стан і стратегія забезпечення. — К.: Укрархбудінформ, 2001. — 121 с.

2. Кириленко В. І. Інвестиційна складова економічної безпеки. Монографія / Київський національний економічний ун-т. — К. : КНЕУ, 2005. — 226 с.

3. Кірієнко А. В. Механізм досягнення і підтримки економічної безпеки підприємства: Дис... канд. екон. наук. — К., 2000. — 214 с.

4. Козаченко Г. В. Економічна безпека підприємства: сутність та механізм забезпечення:

— К.: Лібра, 2003. — 280 с.

5. Кузнецов О. О., Євсеєв С. П., Кавун С. В. Захист інформації та економічна безпека підприємства: монографія. — Х. : ХНЕУ, 2008. — 360 с.

6. Ляшенко О. Соціально-економічна безпека суб’єктів господарювання за умов глобалізації // Вісник Тернопільського національного економічного університету. — 2007. — № 5.

— С. 357—359.

7. Моделювання економічної безпеки: держава, регіон, підприємство: монографія / за ред. В. М. Геєця. — Х.: ІНЖЕК, 2006. — 240 с.

8. Новікова О. Ф., Покотиленко О. В. Економічна безпека: концептуальне визначення та механізм забезпечення: монографія / НАН України: — Донецьк, 2006. — 407 с.

9. Пастернак-Таранушенко Г. Історія виникнення та розвитку науки про економічну безпеку держави // Актуальні проблеми економіки. — 2002. — № 4—5.

10. Шкарлет С. М. Економічна безпека підприємства: інноваційний аспект: монографія.

— К. : Книжкове видавництво Національного авіаційного університету, 2007. — 436 с.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ТЕМА 6. ФІНАНСОВА СКЛАДОВА СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ
ТЕМА 7. ІНВЕСТИЦІЙНА СКЛАДОВА
ТЕМА 8. ІННОВАЦІЙНИЙ ХАРАКТЕР СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ
ТЕМА 9. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА РЕГІОНУ: СУТНІСТЬ ТА ОСНОВНІ ЧИННИКИ
ТЕМА 10. ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)