Posibniki.com.ua Макроекономіка Міжнародна економічна політика Сучасна практика субсидування аграрного сектора в умовах функціонування глобальної торгової системи


< Попередня  Змiст  Наступна >

Сучасна практика субсидування аграрного сектора в умовах функціонування глобальної торгової системи


— P. 466—474. ГАННА ВОРОНІНА?

АНОТАЦІЯ. У статті розглядаються положення угод СОТ, що регулюють правила використання країнами субсидій в аграрному секторі. Аналізується сучасна практика застосування країнами

—членами Світової організації торгівлі заходів, спрямованих на субсидування сільськогосподарського виробництва. Виділено основні тенденції розвитку процесу реформування практики субсидування виробників сільськогосподарської продукції в провідних країнах світу. Наведено основні коаліційні об’єднання країн у рамках СОТ, які беруть активну участь у розробці та вдосконаленні правил міжнародної торгівлі сільськогосподарськими товарами. В умовах прагнення України приєднатися до СОТ, наведено структуру вітчизняних заходів з підтримки сільського господарства у відповідності до вимог даної міжнародної організації. Також розглядаються перспективи подальшого розвитку процесу лібералізації міжнародної торгівлі сільськогосподарською продукцією.

КЛЮЧОВІ СЛОВА. СОТ, субсидія, підтримка сільськогосподарського виробництва,

СВП, продовольча допомога, Кернська група, Україна, перспективи лібералізації.

На сучасному етапі розвитку світової економіки й особливо у зв’язку з останніми подіями у світогосподарських відносинах у межах СОТ особливу увагу привертають до себе такі заходи державної політики як субсидування, особливо у сфері сільського господарства.

Дане питання досліджувалося досить значним колом як зарубіжних, так і вітчизняних науковців та пра ктиків, серед яких потрібно відзначити праці С. Р. Мілнера ., Сорена К’єлдсен-Краха 2 , Дж. Бхагваті, А. Па ?

Вороніна Ганна Володимирівна — бакалавр з міжнародної економіки, студентка магістерської програми «Міжнародна торгівля» Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана (КНЕУ). У 2005 році отримала диплом бакалавра з відзнакою. Вона стала кращою студенткою факультету міжнародної економіки і менеджменту КНЕУ 2003 року. Пані Г.Вороніна успішно закінчила англомовну сертифікатну програму дистанційного навчання «Торгова політика та комерційна дипломатія». У 2005 році вона закінчила курси «Dispute Settlement», які проводились World Trade Institute у Києві. Працює асистентом Центру розвитку міжнародної торгівлі КНЕУ. У 2006 році Г.Вороніна стала переможцем студентської конференції КНЕУ у секції «Міжнародна торговельно-маркетингова діяльність». Вона також є фіналісткою конкурсу молодих учених та представила свою працю під час конференції, що проводилася 17 травня 2006 року у КНЕУ за сприяння Центру торгової політики та права Оттави (Канада) при Карлтонському університеті і Університеті м. Оттави та Канадського агентства міжнародного розвитку (CIDA).

1 Milner C.R. (ed) Export Promotion Strategies: Theory and Evidence from Developing Countries, Brighton, 1990.

2 International Trade Policy/ Soren Kjeldsen-Kragh. Copenhagen Business School Press, 2001. нагарія, Д Шарма , А. Махмудова, С. Міхневича , Р. Бінгема , Л. М. Кучер .

Так, Сорен К’єлдсен-Крах у своїй роботі «Міжнародна торгова політика» наголошує на негативних наслідках від здійснення субсидування сільськогосподарського виробництва, зокрема, демонструючи це на прикладі Спільної сільськогосподарської політики Європейського Союзу (CAP — Common Agricultural Policy). Д.Шарм у своїх дослідженнях показує, що практика субсидування аграрного сектора, яка використовується розвинутими країнами, перешкоджає економічному та, як наслідок, соціальному розвитку багат ьох найменш розвинутих країн, добробут яких багато в чому залежить від експорту сільськогосподарських товарів. На противагу цьому Дж. Бхагваті, відзначаючи негативний вплив субсидованого експорту з розвинутих країн на економіки інших країн-експортерів цих товарів, які відмовилися від практики субсидування, наголошує, що такі заходи державної пі дтримки дають і позитивні ефекти, а отже, їх скасування може привести до негативних наслідків.

Зокрема, він звертає нашу увагу на той факт, що субсидований експорт потрапляє до найменш розвинутих країн за цінами, нижчими ніж несубсидований, що дає змогу країнам-отримувачам заощаджувати кошти.

Розуміючи потенційні вигоди від здійснення зовнішньої торгівлі, держа ви намагаються максимізувати позитивний ефект від цього процесу за допомогою захоплення лідерських позицій на світових ринках. На жаль, це не завжди відбувається зі збереженням принципів вільного ринку та чесної конкурентної боротьби. Субсидування є одним із тих заходів, які у більшості випадків негативно впливають на розвиток взаємовигі дних торгових відносин через спотворення принципів функціонування вільного ринку та викривлення конкурентного середовища.

Передусім визначити, що ж вважається субсидією. У літературі панує досить широке коло визначень цього терміна. Так, економічний словник експортною субсидією називає дотацію виробнику або продавцю експортного товару, яка компенсує частину витрат виробництва чи збуту, з метою підвищен ня конкурентоспроможності товару на зовнішньому ринку . Згідно з іншим визначенням, експортна субсидія — це фінансові пільги, надані урядом чи приватними інститутами фірмам-експортерам при вивезенні певних товарів за кордон . За визначенням О. Шнипко,

3 Devinder Sharma Bhagwati, Globalization and Hunger // Dissident Voice — http://www.globalpolicy.org/socecon/trade/subsidies/2005/0329bhagwati.htm

4

Михневич С. Либерализация мировой торговли сельхозпродукцией и проблема продовольственной безопасности // МЭиМО № 1, 2003.

5

Бінгем Р. Фінансування економічного розвитку: Пер. з англ. Л.: Літопис, 2003. — 416 с.

6

Кучер Л.М. Особливості регулювання торгівлі сільськогосподарською продукцією в умовах

СОТ/ Економіка АПК, 2005, №5. — С. 144—151.

7 http://www.economics.com.ua/lexicon/detail.php?id=1100

8 http://www.glossary.ru/cgi-bin/gl_sch2.cgi?R1dRyoszr

7 http://www.economics.com.ua/lexicon/detail.php?id=1100

8 http://www.glossary.ru/cgi-bin/gl_sch2.cgi?R1dRyoszr «субсидія — це грошова виплата, спрямована на підтримку національних товаровиробників та непряму дискримінацію імпорту» . Експортну субсидію цей самий автор визначає як «своєрідний фінансовий таран, покликаний пробивати ворота у фортеці захищеного іноземного ринку, оскільки її отримання дозволяє національним експортерам продавати товар іноземним покупцям за нижчою ціною на внутрішньому ринку і форсувати тим самим експорт» [9, c. 105]. Можна також виокремити таке визначення експортної субсидії: експортна субсидія являє собою фінансовий внесок або аналогі чну дію, внаслідок якої зменшується ціна експорту для іноземних покупців . У даній праці ми виходитимемо з визначення субсидії, яке наведено в угодах СОТ та буде розглянуто нами далі.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Заходи, які застосовуються країнами—членами СОТ для підтримки сільського господарства
Коаліції країн—членів СОТ на переговорному процесі з приводу субсидування сільськогосподарського виробництва
Перспективи лібералізації торгівлі сільськогосподарською продукцією в рамках СОТ
Висновки
Світові тенденції та перспективи розвитку ринку нафти та нафтопродуктів
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)