Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок 10.2. Суб’єкти грошового ринку та ринку банківських позик


< Попередня  Змiст  Наступна >

10.2. Суб’єкти грошового ринку та ринку банківських позик


Суб’єкти грошового ринку

Зважаючи на той факт, що виокремлення грошового ринку в структурі фінансового ринку здійснюється за окремою характеристикою (терміном обігу) фінансових інструментів, загалом його інституціональна (суб’єктна) структура тотожна інституціональній структурі всього фінансового ринку і описана вище (див. тему 2).

Відповідно, всі класифікаційні ознаки, застосовувані до суб’єктів фінансового ринку, можна використати і до суб’єктів грошового ринку. На наш погляд, аналіз суб’єктної структури грошового ринку необхідно проводити в розрізі його учасників за організаційною формою із виокремленням держави, домогосподарств, фінансових корпорацій та нефінансових корпорацій. Кожна з названих груп характеризується особливими принципами діяльності на грошовому ринку та завданнями.

Зокрема, принциповою відмінністю грошового ринку від інших його сегментів є надзвичайно активна діяльність держави, в першу чергу як позичальника на грошовому ринку з метою управління грошовою масою та відсотковими ставками.

Таким чином, держава як учасник, з одного боку, через грошовий ринок може проводити грошово-кредитну політику, з другого — може виступати одним із основних позичальників (для задоволення потреб касового виконання бюджету через випуск короткотермінових цінних паперів). Значно рідше держава виступає як інвестор на грошовому ринку, коли вкладає певну частину наявних у неї ресурсів у короткострокові фінансові інструменти, випущені іншими учасниками.

Назагал держава на грошовому ринку є нетто-позичальником фінансових фондів (тобто залучені з ринку ресурси переважають ті ресурси, які цей сектор постачає на ринок). Значно рідше державний сектор використовує інструменти грошового ринку як засоби платежу (йдеться про казначейські векселі та муніципальні векселі).Також нетто-позичальником ресурсів на грошовому ринку є сектор нефінансових корпорацій. Вказана група економічних агентів передусім задовольняє потребу в залученні короткострокових ресурсів для поповнення обігового капіталу. Значно рідше підприємства реального сектору економіки інвестують вільні ресурси в короткострокові інструменти грошового ринку. Подібна діяльність розглядається як частина політики управління грошовими коштами на підприємстві. Інвестиції в короткострокові інструменти для нефінансових корпорацій мають на меті не тільки отримання доходів, а й підтримання оптимального рівня ліквідності поточних активів підприємства. Важливим аспектом діяльності нефінансових корпорацій на грошовому ринку є забезпечення платіжної дисципліни за рахунок використання тих інструментів, які можуть бути засобом платежів у процесі фінансово-господарської діяльності.

Діяльність фінансових корпорацій на грошовому ринку є багатогранною й детально розглядалася у попередніх темах (див. Розділ 4). Насамперед слід звернути увагу на те, що за рахунок діяльності фінансових інститутів урівноважується попит та пропозиція на такий специфічний товар, як гроші.

Домогосподарства є особливим учасником грошового ринку. Як правило, вони є основним постачальником ресурсів для суб’єктів, які формують пропозицію на фінансові фонди. З іншого боку, перелік інструментів грошового ринку, доступних для інвестицій домашніх господарств, доволі обмежений (державні та муніципальні облігації, депозитні сертифікати тощо).


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Векселі та вексельний обіг
Чеки
Авалі та акцепти: їх зв’язок з короткостроковим кредитуванням
Депозитні (ощадні) сертифікати
Казначейські зобов’язання
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)