Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Фінанси, облік і аудит СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В СПОЖИВЧІЙ КООПЕРАЦІЇ УКРАЇНИ


< Попередня  Змiст  Наступна >

СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В СПОЖИВЧІЙ КООПЕРАЦІЇ УКРАЇНИ


У статті висвітлюється сучасний стан та умови розвитку вітчизняної системи споживчої кооперації, обґрунтовано необхідність розробки методологічного забезпечення бухгалтерського обліку у розрізі галузей діяльності споживчої кооперації, відповідного вимогам національних стандартів бухгалтерського обліку.

Ключові слова: книжково-ордерна форма бухгалтерського обліку. Книжково-журнальна форма бухгалтерського обліку, внутрікооперативний акт, внутрісистемна звітність.

Сучасні умови розвитку ринкової економіки в Україні вносять істотні зміни у систему господарювання в споживчій кооперації. У той же час кризові явища в економіці держави не обійшли стороною жодної із галузей та сфер її діяльності: торгівлю, громадське харчування, заготівельно-переробний комплекс, звірівництво, промисловість, будівництво, автотранспорт, соціально-куль-

турну сферу та інші. Тому для забезпечення життєздатності системи споживчої кооперації необхідно докорінно змінити форми та методи управління підприємствами, організаціями, установами та окремими галузями. Інформаційною основою, при цьому, повинен залишатися раціонально побудований бухгалтерський облік.

Сьогодні бухгалтерський облік у споживчій кооперації в деякій мірі продовжує традиції, які були започатковані ще у 50-х роках минулого століття — незмінною залишається книжковожурнальна форма бухгалтерського обліку. У кінці 80-х — на початку 90-х років у якості експерименту, який проводила Центроспілка колишнього СРСР, в окремих підприємствах і організаціях книжково-журнальна форма була замінена на журнальноордерну. Але ця форма обліку в системі споживчої кооперації не прижилася, тому що її контрольно-аналітичні функції виявилися нижчими ніж у книжково-журнальної. Управлінням бухгалтерського обліку і звітності Укоопспілки було проведено анкетне опитування бухгалтерів системи споживчої кооперації України щодо вибору форми бухгалтерського обліку. Майже 90 % опитаних висловилися за книжково-журнальну форму.

Так, за дорученням Правління Укоопспілки колективом авторів кафедри бухгалтерського обліку Львівської комерційної академії було розроблено План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств та організацій споживчої кооперації України на основі плану рахунків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. № 291 та Інструкцію про застосування книжково-журнальної форми бухгалтерського обліку в організаціях і підприємствах споживчої кооперації з врахуванням уже нового плану рахунків бухгалтерського обліку. Але в методології та організації обліку на сьогодні залишилося ще багато проблем: майже відсутнє методологічне забезпечення бухгалтерського обліку у розрізі галузей діяльності споживчої кооперації, яке б відповідало вимогам Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку; бухгалтерська і статистична звітність ще не в повній мірі враховують галузеві особливості споживчої кооперації і відповідають сучасним вимогам управління; незадовільно впроваджується автоматизація бухгалтерського обліку з використанням сучасних пакетів прикладних програм; недостатньо ефективно проводиться робота з підвищення кваліфікації працівників бухгалтерського обліку через відсутність необхідних коштів; ще мало реалізовано наукових досліджень, направлених на удоско-налення бухгалтерського обліку і контролю в системі споживчої кооперації. Ці проблеми, на наш погляд, необхідно якнайшвидше вирішувати. Лишається актуальним впровадження у життя заходів, спрямованих на вдосконалення бухгалтерського обліку і звітності в системі Укоопспілки, які були визначені 23 березня 2004 р. XIX з’їздом споживчої кооперації України.

Слід відзначити також і позитивні моменти у вирішенні поставлених питань. Так, правлінням Укоопспілки затверджено і діють Інструкція з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів та розрахунків в підприємствах і організаціях споживчої кооперації, Положення про порядок проведення ревізій фінансово-господарської діяльності в організаціях, підприємствах та установах споживчої кооперації України, Положення про особливості організації безготівкових розрахунків у господарському обороті споживчої кооперації України, Положення про головного бухгалтера, Положення про розмежування та закріплення власності у системі споживчої кооперації України. Для регулювання фінансово-господарської діяльності споживчих товариств і спілок з питань реформування відносин власності розроблені та затверджені у новій редакції Положення про громадське майно, організацію пайового господарства та ряд інших нормативних актів. Правління Укоопспілки за широкої участі кооперативного активу, науковців системи, фахівців споживспілок та апарату Укоопспілки систематично працює над розробкою нових та вдосконаленням діючих внутрікооперативних нормативних актів.

Суттєвим резервом для підготовки необхідних практиці методичних рекомендацій можуть стати розробки аспірантів та здобувачів Львівської комерційної академії та Полтавського університету споживчої кооперації, які працювали та продовжують працювати над дисертаційними роботами у різних галузях діяльності споживчої кооперації України. Це — гуртова та роздрібна торгівля, громадське харчування, заготівельно-переробний комплекс, хлібопекарна, консервна, пиво-безалкогольна, м’ясопереробна промисловість, виробництво будівельних матеріалів і товарів народного споживання, підрядні будівельні організації, автотранспорт, ринки, соціально-культурна сфера тощо.

Полтавський Університет споживчої кооперації сьогодні активно працює над підготовкою до видання Положення про організацію бухгалтерського обліку в споживчій кооперації України. Колективи авторів кафедри бухгалтерського обліку Львівської комерційної академії теж активно працюють надпідготовкою таких навчально-практичних посібників: «Бухгалтерський облік у споживчій кооперації (у схемах та рисунках)»; «Бухгалтерський облік на підприємствах ковбасного виробництва»; «Бухгалтерський облік у торгово-сервісних комплексах (ринках) споживчої кооперації»; «Бухгалтерський облік на хлібопекарних підприємствах», «Бухгалтерський облік будівельно-монтажних та ремонтних робіт у споживчій кооперації», «Бухгалтерський облік на підприємствах оптової торгівлі споживчої кооперації».

Досить актуальним залишається питання фінансової та статистичної звітності і використання відображеної в ній інформації не тільки для потреб статистичних та вищестоящих органів, але й для навчальних цілей кооперативних навчальних закладів (вузів, коледжів, технікумів). Згідно з чинним законодавством споживча кооперація не може вносити зміни і доповнення до фінансової звітності, але примітки до фінансових звітів та внутрісистемна звітність можуть зіграти позитивну роль у зборі додаткової інформації про діяльність підприємств та організацій, яку можна використати для поглибленого економічного аналізу, прогнозування діяльності, наукових і навчальних цілей. З цією метою Правлінням Укоопспілки та за погодженням з Держкомстатом України затверджені такі форми внутрісистемної статистичної звітності: Форма № 1-ФП «Звіт про фінансові результати»; Форма № 2-ФП «Звіт про витрати, пов’язані з реалізацією та управлінням у галузях діяльності»; Форма № 3-ФП «Звіт про результати фінансово-господарської діяльності ринків споживчої кооперації України».

Сьогодні значна кількість підприємств та організацій системи споживчої кооперації несуть значні збитки через надзвичайно складну систему оподаткування. У результаті — штрафні санкції. Навіть досить кваліфіковані головні бухгалтери не в стані цього уникнути. На наш погляд, доцільно було б організувати обов’язкову перепідготовку бухгалтерських кадрів з питань системи оподаткування, податкового та бухгалтерського обліку у відповідності до вимог Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

Підвівши підсумок можна зробити висновок що бухгалтерський облік потребує реформування відповідно до нових соціальноекономічних умов розвитку системи споживчої кооперації та удосконалення. Необхідно взяти те корисне із зарубіжного досвіду, чого бракує вітчизняній системі бухгалтерського обліку, вивчити і визначити місце застосування цього досвіду.

ЛІТЕРАТУРА

1. Інструкція про застосування книжково-журнальної форми бухгалтерського обліку в організаціях і підприємствах споживчої кооперації. Затв. Постановою правління Укоопспілки від 19.12.2001 р., № 304.

2. Матеріали XIX з’їзду споживчої кооперації України. — Вісті, № 13 від 25 березня 2004 р.

3. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств та організацій споживчої кооперації України. Затв. Постановою правління Укоопспілки від 19.12.2001 р., № 304. Стаття надійшла до редакції 13.01.2006 р. УДК 657.4 В. К. Орлова, канд. екон. наук, доцент, Є. Д. Вінтоняк, асистент Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
КЛАСИФІКАЦІЯ ВИТРАТ НА ВИКОНАННЯ БУДІВЕЛЬНО-МОНТАЖНИХ РОБІТ
СИСТЕМА БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В УКРАЇНІ: СТАН ТА ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ
ПРОГНОЗУВАННЯ В СИСТЕМІ СТРАТЕГІЧНОГО АНАЛІЗУ
ПОСТУЛАТИ АУДИТУ ЯК ВАЖЛИВИЙ НАПРЯМ РОЗВИТКУ ЙОГО ТЕОРІЇ І ПРАКТИКИ В УКРАЇНІ
ПРОБЛЕМИ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОБЛІКУ І КОНТРОЛЮ ВИТРАТ НА ПІДПРИЄМСТВАХ ПО ТРАНСПОРТУВАННЮ ГАЗУ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)