Posibniki.com.ua Менеджмент Міжнародні організації 6.1.4. Співробітництво України з ЄБРР. Кредитний портфель


< Попередня  Змiст  Наступна >

6.1.4. Співробітництво України з ЄБРР. Кредитний портфель


З метою забезпечення формування правового поля для вступу України в ЄБРР Президент Леонід Кравчук підписав відповідний Указ «Про членство України в Європейському банку реконструкції та розвитку» від 14 липня 1992 року №379/92, відповідно до якого вже в серпні 1992 року Україна підписала статутні документи Європейського банку реконструкції та розвитку і прийняла відповідні умови й обов’язки члена цієї міжнародної фінансової інституції, завдяки чому набула статусу країни-члена ЄБРР.

У 1993 р. в Україні було відкрито перше представництво банку в Києві, а у 2008 році — друге представництво у Дніпропетровську.

Станом на лютий 2012 року Європейським банком реконструкції та розвитку підписано в Україні біля 289 проектів із загальною вартістю більш ніж 14,8 млрд євро. Здійснено інвестиції в харчову промисловість, фінанси, нафтогазову промисловість, транспорт, послуги, в сільське господарство, телекомунікації та муніципальну інфраструктуру.

Як уже зазначалося, ЄБРР здійснює зовнішнє пряме та спільне фінансування інвестиційних проектів. На відміну від інших міжнародних фінансових інституцій він зосереджується насамперед на кредитуванні приватного сектору та об’єктів ключової інфраструктури. Зазначене підтверджує інвестиційний портфель ЄБРР. Так, близько 65 % кредитного портфеля ЄБРР в Україні реалізуються у приватному секторі національної економіки, решта 35 %

— у державному (рис. 6.1).

Рис. 6.1. Кредитний портфель ЄБРР в Україні (за секторами економіки)

За період співпраці з ЄБРР (1993—2011 роки) в державному секторі економіки України за проектами, кредитні кошти за якими залучено державою або під державні гарантії, укладено угод на загальну суму 674,94 млн дол. США та 1 287,35 млн євро (в рамках 21 проекту), з яких станом на 01.04.2011 використано 592,09 млн дол. США та 423,65 млн євро .

Рис. 6.2. Щорічні надходження позичкових коштів Європейського банку реконструкції та розвитку до України (державний сектор, за позиками, залученими державою або під державні гарантії)

Рис. 6.2. Щорічні надходження позичкових коштів Європейського банку реконструкції та розвитку до України (державний сектор, за позиками, залученими державою або під державні гарантії)

1

За матеріалами Міністерства фінансів України.

Як зазначалося, ЄБРР є розпорядником Чорнобильського фонду «Укриття», заснованого у грудні 1997 року країнами «Великої сімки» та іншими країнами-вкладниками для допомоги Україні в перебудові наявного саркофагу, відповідно до Програми організації заходів (ПОЗ), у безпечну та екологічно сталу систему. Банк також є розпорядником Рахунку ядерної безпеки (РЯБ).

Ураховуючи тенденцію комерціалізації ЄБРР, все більшу зацікавленість з його боку викликає фінансування недержавних підприємств, що відповідає і пріоритетам української внутрішньої економічної політики та політики уряду України щодо обмеження зростання зовнішніх боргових зобов’язань. Саме збільшення прямих проектів ЄБРР у приватному секторі економіки України є гарантією та своєрідним сигналом для приватних та інституціональних іноземних інвесторів щодо привабливості та стабільності інвестиційних умов у країні. ЄБРР надає першочергове значення зростанню свого портфеля проектів у приватному секторі шляхом збільшення фінансових ресурсів, що виділяються приватним малим та середнім підприємствам (МСП), прямому фінансуванню приватних підприємств, підтримки розвитку приватних банків та приватного фінансування розвитку інфраструктури, зокрема, в таких галузях, як енергетика та зв’язок.

Програми ЄБРР із кредитування малих та середніх підприємств (ММСП) мають на меті забезпечення підприємств і підприємців дешевими коштами. Для створення програми допомоги в цьому секторі ЄБРР налагоджує стосунки з фінансовими посередниками шляхом використання кредитування малого бізнесу за каналами діючих комерційних банків, створюючи практично «з нуля» кредитні організації мікрокредитування та відкриваючи кредитні лінії мікрофінансування небанківським організаціям. Для досягнення цих цілей ЄБРР реалізує свої проекти ММСП, приділяючи велике значення розвитку фінансової системи й нарощенню потенціалу в організацій-клієнтів. Він підтримує проведення реформ з метою поліпшення умов кредитування малих підприємців та підприємств. ЄБРР також активно працює в напрямку розроблення питань нарощення потенціалу, переданя новітніх технологій і методик кредитування та вдосконалення форм корпоративного управління.

Увагу ЄБРР зосереджено на енергетичній галузі, підвищенні енергоефективності в Україні через упровадження відповідних проектів енергозбереження та енергоефективності, ядерної без-

Рис. 6.3. Галузева структура фінансування проектів ЄБРР в Україні

Рис. 6.3. Галузева структура фінансування проектів ЄБРР в Україні

Основою співробітництва України з ЄБРР є його стратегія допомоги нашій державі та Програма співробітництва між Урядом України та ЄБРР.

Стратегія діяльності ЄБРР в Україні приймається один раз на два-три роки (2002—2004, 2005—2007, 2007

—2009, 2011

—2014).

Реалізація Стратегії ЄБРР в Україні впродовж 2005

—2007 років дозволила поглибити співробітництво нашої держави та Банку в секторах, до яких уже залучалися інвестиційні ресурси ЄБРР, та реалізувати додатковий потенціал співробітництва в реформуванні інших секторів вітчизняної економіки.

Згідно зі стратегією ЄБРР співпраця здійснювалася в таких напрямах, як:

• поліпшення інвестиційного клімату та підвищення конкуренції у приватному секторі шляхом сприяння участі в ризиках прямих іноземних інвесторів, стимулювання об’єднань, зміцнення корпоративного управління в рамках місцевих проектів приватного сектору та підтримки проектів охорони навколишнього середовища й енергозбереження;

пеки й нових технологій вироблення електроенергії. Неабиякі зусилля докладаються щодо розвитку потенціалу сільського господарства. Крім того, ЄБРР активно займається модернізацією основної інфраструктури, включаючи транспорт і комунальні послуги (рис. 6.3).

• зміцнення інституційної спроможності фінансового сектору та підвищення рівня фінансування мікропідприємств, а також малого й середнього бізнесу шляхом консолідації банківського сектору, надання спеціальних кредитних ліній;

• реструктуризація та модернізація доріг України, інфраструктури залізниці, портів і аеропортів, а також енергетичного, нафтового й газового секторів шляхом фінансування проектів, які стимулюватимуть досягнення цілей перехідного періоду, таких як комерціалізація, або ціноутворення з максимальним урахуванням собівартості, стимулювання нових структур тощо.

Одним із пріоритетних напрямів діяльності ЄБРР в Україні в останні роки є участь Банку у проектах розвитку муніципальної інфраструктури й охорони навколишнього середовища. Основна мета збільшення частки фінансування Банком у цій галузі — зміцнення кредитоспроможності місцевих органів влади та надання їм можливості доступу до додаткових кредитних ресурсів. Перш за все це стосується фінансування проектів комунальних компаній у сфері управління системами водопостачання й каналізації. На початковому етапі така співпраця передбачає обов’язкове надання органами місцевої влади відповідних гарантій, проте в подальшій перспективі ЄБРР може працювати безпосередньо з комунальними компаніями без отримання таких гарантій. Слід зауважити, що, як сказано вище, за обсягом залучених коштів муніципальна галузь у структурі фінансування проектів ЄБРР в Україні в державному секторі стоїть на останньому місці.

13 квітня 2011 року Рада директорів ЄБРР схвалила нову стратегію діяльності Банку в Україні на 2011—2014 роки, якою передбачається можливість отримання фінансування проектів розвитку в розмірі 6 млрд євро на 264 проекти для вирішення проблем перехідного періоду в економіці з урахуванням програми реформ уряду.

Документ спрямований на підвищення енергоефективності й енергетичної безпеки, розкриття сільськогосподарського та промислового потенціалу країни, забезпечення високоякісної та надійної інфраструктури й подолання наслідків кризи у фінансовому секторі.

Відповідно до положень нової Стратегії діяльність Банку буде зосереджена на підтримці розвитку та наданні допомоги в таких стратегічних сферах (напрямах): промисловість і сільське господарство, фінансовий сектор, енергетика та природні ресурси, транспорт та інфраструктура.

У сільському господарстві та промисловості ЄБРР буде підтримувати використання нових ініціатив, зокрема Програми сталих інвестицій в агробізнес, сприятиме диверсифікованості економіки та реструктуризації застарілих енергомістких галузей з особливою увагою до підвищення ефективності їх управління.

Окрема увага приділятиметься фінансуванню альтернативних операторів — багатоканального доступу до мережі Інтернет, кабельного телебачення, бездротового зв’язку, супутникових систем, дата-центрів та системних інтеграторів.

Проте основна увага буде приділятися проектам, пов’язаним із будівництвом та оновленням інфраструктури нерухомого майна для сектору роздрібної торгівлі, логістики й загального корпоративного сектору (офіси та індустріальні парки), а також проектам будівництва готелів, у яких спонсори співпрацюють із досвідченими операторами.

У фінансовому секторі ЄБРР буде забезпечувати банківський сектор цільовим довгостроковим кредитним та акціонерним фінансуванням. Сприятиме зменшенню нестабільності сектору в майбутньому, зміцненню управління, підтримки кредитування в національній валюті. Передбачається, що кредитні інструменти будуть в основному використовуватися для підтримки малих та середніх підприємств, підвищення енергоефективності й розвитку торгівлі. У співпраці з іншими міжнародними фінансовими організаціями Банк допомагатиме владі зменшити роль держави в банківському секторі.

У сфері енергетики та природних ресурсів ЄБРР передбачає надавати підтримку модернізації української системи транспортування й розподілу природного газу, за умови виконання владою програми реформ, зокрема реструктуризації НАК «Нафтогаз України».

Банк буде підтримувати проекти, спрямовані на підвищення прозорості, стандартів охорони праці й техніки безпеки або енергоефективності гірничовидобувного сектору.

Підтримуватиметься поступове зменшення вуглецевих викидів у процесі генерації енергії шляхом реконструкції наявних енергогенеруючих потужностей, у тому числі підвищення ефективності та екологічних показників теплової генерації.

Традиційно надаватиметься підтримка підвищенню безпеки ядерної енергетики, продовжиться підтримка процесу виведення з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, будівництво та модернізація ліній електропередач.

У рамках розвитку транспортної галузі та інфраструктури України ЄБРР підтримуватиме заходи щодо завершення модернізації основного транспортного коридору, що з’єднує Україну з Європейським Союзом.

Підтримка залізничного сектору здійснюватиметься за умови, що влада буде робити кроки з корпоратизації залізничного оператора та дозволить вступ на цей ринок приватним операторам. ЄБРР підтримуватиме ініціативи за проектами в морських портах, на приватних терміналах, регіональних аеропортах та системах повітряної навігації в авіаційному секторі, сприятиме лібералізації авіаційного ринку.

Підтримуватиметься комерціалізація комунальних підприємств шляхом реалізації проектів, які даватимуть значний демонстраційний ефект або значне підвищення енергоефективності (у секторах теплопостачання, водопостачання й каналізації, а також міського громадського транспорту та управління твердими відходами).

Відповідно до положень нової Стратегії ЄБРР ключовими цілями Банку будуть: підвищення ефективності й безпеки енергетичного сектору; сприяння стабілізації фінансового сектору та основних виробничих галузей після кризи; забезпечення відновлення й модернізації промислового сектору; підвищення якості транспортної, енергетичної та комунальної інфраструктури з одночасним зменшенням її впливу на державні фінанси.

Одними з ключових галузевих пріоритетів ЄБРР на 2011

— 2014 роки визначено:

• приділення особливої уваги інвестиціям, пов’язаним із підвищенням енергоефективності, зменшенням вуглецевих викидів, а також поліпшенням екологічних і соціальних показників та умов. Сприяння запровадженню й використанню інструментів вуглецевого фінансування;

• сприяння прямим іноземним інвестиціям та транскордонним операціям, особливо у зв’язку із запровадженням нових технологій і конкуренції;

• підтримка корпоративної реструктуризації та використання унікального становища Банку для сприяння виробленню рішень на основі консенсусу серед кредиторів проблемних компаній, якщо це буде необхідним і можливим.

Рівень інвестицій ЄБРР залежить від того, наскільки успішно Україна буде поліпшувати умови для підприємницької діяльності та проводити реформи, зокрема, створювати прозорий податковий режим і дійсно незалежну судову систему. Банк намагається

Серед інших напрямів подальшого співробітництва з ЄБРР слід відзначити підтримку Банком суднобудування та проектів модернізації морських портів в Україні, зокрема Іллічівського порту. У реформуванні залізничної інфраструктури важливим залишається проект «Упровадження швидкісного руху пасажирських поїздів на залізницях України», що реалізується за підтримки ЄБРР.

За підсумками останніх п’яти років Україна була одним із найбільших отримувачів фінансових ресурсів ЄБРР. Обсяг інвестицій ЄБРР в економіку України у 2005 році склав 530 млн євро, що вдвічі більше, ніж у 2004 році, у 2006-му — 729 млн євро . Це були інвестиції у транспорт, АПК, банківський сектор, інвестиційні фонди, енергетику та муніципальну інфраструктуру. ЄБРР активізував свої дії щодо створення механізму прямого кредитування муніципальних підприємств в Україні та підписав першу угоду щодо інвестицій у муніципальний сектор без отримання державної гарантії для поліпшення послуг із водопостачання у Дніпропетровську. Щодо результатів, отриманих у 2007 році, то обсяг інвестицій ЄБРР в українську економіку становив більше 843 млн євро. 2007 рік став рекордним за кількістю нових операцій — було проведено 32 трансакції. Обсяг співфінансування у формі синдикованих кредитів потроївся порівняно з 2006 роком і склав додатково 321 млн євро. Також виріс обсяг фактично наданих коштів за кредитами ЄБРР, що становило майже 500 млн євро. Для ефективного управління проектами в Україні ЄБРР на 30 % збільшив кількість банкірів у Київському та Дніпропетровському офісах.

Основними напрямами інвестицій ЄБРР у 2008 році були промисловий комплекс, банківський сектор, муніципальні інфраструктури, а також реконструкція та будівництво автодоріг. Обсяг інвестицій становив приблизно 835 млн євро.

2009 рік був рекордним як з огляду на обсяг інвестицій ЄБРР, зроблених в Україні, так і з огляду на кількість нових операцій — було проведено 42 трансакції, а обсяг інвестицій ЄБРР в українську економіку становив більше 1,1 млрд євро. У 2010 році можна відзначити незначне зменшення — було підписано 32 проекти на загальну суму сукупних зобов’язань 964 млн євро.

1

За даними Європейського банку реконструкції та розвитку.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
6.2.3. Поточний стан та перспективні напрями співробітництва України з ЄІБ
6.3.Чорноморський банк торгівлі та розвитку 6.3.1. Загальна інформація
6.4. Північний інвестиційний банк (ПІБ) 6.4.1. Загальна інформація, членство й організаційна структура
6.4.2. Поточний стан та перспективні напрями співробітництва України з ПІБ
6.5.2. Поточний стан і перспективні напрями співробітництва
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)