Posibniki.com.ua Менеджмент Організація та нормування праці 11.1. Служби з нормування праці, їх функції


< Попередня  Змiст  Наступна >

11.1. Служби з нормування праці, їх функції


Організація процесу нормування праці на кожному підприємстві індивідуальна і залежить передусім від чисельності та складу виконавців, масштабів і специфіки виробництва, а також від

?????? 11

ФУНКЦІЇ НОРМУВАННЯ ПРАЦІ

• Розробка методології нормування,

• нормативно-дослідна робота,

• розробка організаційно-технічних дій щодо вдосконалення нормування праці,

• планування, облік та аналіз нормування,

• організація підготовки та підвищення кваліфікації персоналу, що займається нормуванням праці рівень підприємства рівень виробництва

• Розробка норм та заходів щодо зниження трудових витрат,

• планування, облік та аналіз нормування

• Упровадження, дослідження, аналіз, перегляд норм праці, облік їх виконання,

• облік і аналіз використання робочого часу рівень цеху, дільниці рівень бригади

• Облік додаткових робіт і відхилень від норм праці

Рис. 11.1. Функції нормування праці на різних рівнях управління

Організація роботи з нормування на підприємстві передбачає цілеспрямовану і злагоджену діяльність кількох виробничих ланок.

По-перше, це лінійне керівництво

— керівники різних рангів. Вони несуть безпосередню відповідальність за реалізацію заходів організації та нормування праці в своїх підрозділах і на підприємстві в цілому: у бригаді

— бригадир, у відділі

— начальник відділу, в цеху

— начальник цеху, на підприємстві

— керівник підприємства тощо. Так, керівник підприємства затверджує план і організовує його виконання, здійснюючи відповідний контроль і впливаючи на тих, хто план не виконує.

форм і методів роботи. Разом із тим, розподіл функцій нормування праці відповідно до щаблів управління має забезпечувати єдність методології та повне врахування трудових витрат. Узагальнено функції нормування праці на різних рівнях управління представлено на рис. 11.1.

На допомогу керівникам на підприємствах створюються функціональні служби з нормування праці, які являють собою другу функціональну ланку в системі управління. Зазвичай нормування праці здійснює відділ організації праці та заробітної плати на підставі нормативно-правових документів загальнодержавної та локальної дії. Підпорядковується ця структурна одиниця директору підприємства або заступнику директора з економічних питань. Чисельність персоналу відділу та його структура залежить від обсягів роботи підприємства і системи організації нормування. Так, наприклад, на великих підприємствах це можуть бути управління з організації праці та заробітної плати, в структуру яких входять навіть працівники, які займаються нормуванням окремо основного та допоміжного виробництва. Водночас на невеличких підприємствах такі відділи можуть бути представлені у вигляді бюро, групи у складі планово-економічного відділу.

У завдання цих органів входить підготовка планів розробки, проектування та реалізації заходів із нормування на підприємстві, здійснення безпосереднього контролю їх виконання, прийняття оперативних заходів щодо запобігання зривам планів, аналіз організації праці та інші роботи.

По-третє, це методичне керівництво роботою з нормування. Його завдання в методичному забезпеченні робіт із встановлення і вдосконалення організації праці на науковій основі. Спеціалізовані підрозділи з методичного забезпечення доцільно створювати на великих підприємствах у вигляді відповідних відділів і лабораторій. У таких підрозділах можуть бути також групи соціологічного та психофізіологічного забезпечення потреб підприємства.

На невеликих підприємствах функціональне і методичне забезпечення нормування закріплюється за підрозділом з організації праці та заробітної плати, при цьому мають на увазі, що методичні розробки доведеться купувати у спеціалізованій фірмі.

Четверта ланка

— персонал підприємства, який слід залучати до вирішення питань удосконалення нормування праці на підприємстві. Участь працівників підприємства в удосконаленні нормування праці необхідно морально і матеріально заохочувати.

Що стосується безпосередньо служби з нормування праці, то відділ організації праці та заробітної плати будується або за принципом виробничої структури, або за функціональними напрямами діяльності, або за змішаною системою.

Формування відділу за принципом виробничої структури зазвичай має місце за наявності і рівнозначності всіх стадій виробничого процесу

— заготівельної, обробної, складальної. При

Відділ організації праці та заробітної плати підприємства здійснює і постійно вдосконалює організацію праці, підвищує рівень нормування, забезпечує широкі можливості щодо впровадження технічно обґрунтованих норм для всіх категорій працівників; розробляє індивідуальні нові та переглядає чинні норми; систематично проводить перевірку норм і нормативів з праці. Відповідальність за рівень нормування праці, забезпечення всіх учасників виробництва технічно обґрунтованими нормами та систематичне скорочення витрат робочого часу несуть керівники підприємства, а також відділу організації праці та заробітної плати. Розрахунок норм на підприємстві зазвичай проводять нормувальники або технологи, які обов’язково мають володіти знаннями щодо діяльності підприємства, специфіки та технології виробництва, методики нормування, організації праці тощо.

Залежно від масштабів і організації виробництва на підприємствах застосовують різні організаційні форми управління процесами нормування праці: централізовану, децентралізовану або змішану. Так, за централізованої форми управління впровадження та перегляд норм праці здійснюється органами апарату управління підприємства. Робота з організації та нормування праці зосереджена у відділі організації праці та заробітної плати. Це забезпечує єдність методології, спеціалізацію за видами робіт і категоріями працівників, незалежність від цехів, що позитивно впливає на якість норм.

За децентралізованої форми ці функції виконують відповідні служби в структурних підрозділах підприємства, наприклад, інженери з нормування. За децентралізованої системи окрім загальнозаводського відділу організації праці та заробітної плати в цехах створюються бюро організації праці та заробітної плати. При цьому працівники бюро перебувають у подвійному підпорядкуванні: в адміністративному

— у начальника цеху, в методологічному

— у відділі організації праці та заробітної плати. Розрахунок норм за такої системи здійснюється в цехах. Зазначимо, що тут складно забезпечити високий якісний рівень нормування праці через відсутність спеціалізації серед працівників, різного рівня їх спеціальної підготовки, забезпеченості нормативними матеріалами, впливу керівництва цеху і робочих на величину

цьому кожен підрозділ служби виконує всі види робіт з організації, нормування праці та управління і тому укомплектовується відповідними фахівцями. За функціональної схеми побудови відділу підрозділи формуються за напрямками діяльності.

На деяких підприємствах застосовується змішана система організації роботи з нормування праці, за якої у відділі праці та заробітної плати організовується лише розрахунок норм, а поточна робота з їх упровадження, контролю за виконанням, аналізу якості покладається на цехових нормувальників.

Слід зазначити, що на практиці перевага віддається централізованій системі нормування праці, оскільки в разі її запровадження відкриваються ширші можливості щодо розробки норм .


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
11.3. Перегляд норм праці та календарні плани перегляду норм праці, їх зміст
11.4. Сучасний науковий підхід до організації нормування праці
УПРАВЛІННЯ ОРГАНІЗАЦІЄЮ ТА НОРМУВАННЯМ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВІ
12.2. Аналіз стану організації праці
ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗАХОДІВ ЩОДО ВДОСКОНАЛЮВАННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАЦІ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)