Posibniki.com.ua Мікроекономіка Економіка підприємств агропромислового комплексу 24.3. Служба економічної безпеки підприємства: принципи організації, завдання і показники оцінки її роботи


< Попередня  Змiст  Наступна >

24.3. Служба економічної безпеки підприємства: принципи організації, завдання і показники оцінки її роботи


Наявність зовнішніх і внутрішніх загроз, у тому числі рейдерства, зумовлює необхідність забезпечення економічної безпеки підприємства. Тому на великих підприємствах доцільно створювати службу економічної безпеки (СЕБ). Це внутрішньофірмовий структурний підрозділ, основною функцією якого є розробка комплексу організаційно-управлінських, режимних, технічних, профілактично-пропагандистських заходів, спрямованих на захист економічних інтересів підприємства від внутрішніх та зовнішніх загроз.

Для ефективної організації служби економічної безпеки важливо в системі економічної безпеки підприємства чітко розмежовувати її підсистеми, про які уже йшлося в параграфі 24.1, а отже, розробляти цілеспрямовані заходи, що гранично структуровані відповідно до цілей кожної з таких підсистем.

Стає очевидним, що економічна безпека, по суті, є інтегральною, вона характеризує стан підприємства в цілому, в ній відображаються всі інші види безпеки, оскільки будь-яка реалізована загроза, що стосується будь-якого виду безпеки, знаходить своє відображення в економічній втраті (шкоді).

СЕБ спроможна ефективно виконувати покладені на неї функції за умови, коли буде будуватись на основі дотримання низки важливих принципів. У літературі виділяють їх кілька: законності, компетентності, конфіденційності, централізованого управління, корпоративної етики, сучасної технічної оснаще- доцільності, розумної достатності, повного охоплення фінансово-господарської діяльності.

Практика функціонування СЕБ довела, що в будь-якій схемі одержання суб’єктами незаконної вигоди є два основоположні моменти: як саме отримати цю вигоду і як це приховати. Наприклад, співробітники підприємства, що мають справу з товарно-матеріальними цінностями (ТМЦ), можуть одержати незаконну вигоду такими шляхами. Співробітник підприємства здійснює або сприяє здійсненню укладання угоди за ціною, вищою від ринкової, одержуючи за це відповідну «плату»; співробітник підприємства приймає ресурс від постачальника за параметрами якості, що не відповідають угоді, одержуючи за таку послугу певну винагороду від постачальника; співробітник підприємства, за надану йому економічну вигоду постачальником, пропонує закуповувати ресурси в більшому обсязі, ніж зазвичай, мотивуючи це надуманими причинами; крадіжки ТМЦ зі складу співробітниками або сторонніми особами; завищення норм втрат під час зберігання з наступним привласненням «залишків»; списання ТМЦ за різних надуманих причин і т. д.

Значні загрози підприємству несуть укладання угод з фіктивними (підставними) фірмами, наприклад, здійснення передоплати на адресу такої фірми за ТМЦ (роботи, послуги) з наступною недопоставкою цих ТМЦ (робіт, послуг) та ін., укладання угод щодо залучення коштів за підвищеними відсотковими ставками.

З урахуванням можливих загроз, які можуть завдати економічних втрат підприємству, і визначаються основні завдання служб економічної безпеки підприємства. Це важливе питання, на яке має бути звернута особлива увага. В деяких працях акцент робиться на таких основних завданнях служб економічної безпеки підприємства: ? захист законних прав та інтересів підприємства та його співробітників; ? виявлення недобросовісної конкуренції з боку інших підприємств; ? вивчення партнерів, клієнтів, конкурентів, кандидатів на роботу в підприємстві; ? захист життя і здоров’я персоналу від протиправних посягань; ? фізична і технічна охорона майна підприємства, недопущення технічного проникнення на підприємство із злочинною метою; ? недопущення проникнення на підприємство структур економічної розвідки і розслідування фактів розголошення комерційної таємниці підприємства; ? розслідування фактів неправомірного використання товарних знаків (ТМ) підприємства; ? охорона інформації, що є комерційною таємницею підприємства і здобуття необхідної інформації для вироблення керівництвом обґрунтованих рішень; ? виявлення некредитоспроможних, ненадійних ділових партнерів і збір інформації для проведення ділових переговорів;

1

Одним із вдалих трактувань поняття «фіктивна фірма» можна вважати таке (за В. Навроцьким): фіктивне підприємство — це укладання господарських угод без реального їх виконання (передавання товарів, надання послуг) з використанням юридичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, створення або набутих з цією метою. результаті неправомірних дій організацій і окремих осіб; ? консультування керівництва і персоналу підприємства з питань забезпечення безпеки; ? формування серед ділових партнерів і населення сприятливої думки про підприємство.

Виходячи із цих завдань, що стоять перед СЕБ, і має вирішуватися питання її організаційної будови. На думку В. П. Мак-Мак , у такій службі потрібно створити як мінімум три підрозділи служби безпеки: розвідку, контррозвідку і охорону. Згадані служби можуть забезпечити такі види безпеки, як комп’ютерна і технічна, зв’язку, захист комерційної таємниці та конфіденційності інформації, господарсько-договірної діяльності, протипожежна, екологічна та радіаційнохімічна, здійснення конкурентної розвідки, фізична тощо.

Служба економічної безпеки повинна тісно співпрацювати з іншими підрозділами підприємства: фінансово-економічним відділом, відділом кадрів, відділом маркетингу, технічним відділом та ін.

Скажімо, служба маркетингу — це фактично зовнішня економічна розвідка підприємства, тому дуже важливим є налагодження її тісної співпраці із СЕБ. Більше того, СЕБ повинна брати участь у розробці статуту підприємства (внесення до нього змін і доповнень), а також правил внутрішнього розпорядку в частині відображення в цих документах вимог безпеки підприємства, здійснювати контроль за виконанням матеріалів інструктивного характеру, оновлювати і доповнювати перелік відомостей, що є комерційною таємницею, і здійснювати навчання працівників фірми за всіма напрямами захисту комерційної таємниці.

Діяльність СЕБ повинна носити упереджувальний характер, а надійність та ефективність її роботи може оцінюватися, на думку Г. Лянного, такими показниками, як досягнення стабільної роботи підприємства, збереження і примноження їх майна, запобігання кризовим ситуаціям, у тому числі різним надзвичайним ситуаціям, пов’язаним з діяльністю зовнішніх і внутрішніх недоброзичливців.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
24.5. Антикризова діяльність щодо відновлення платоспроможності підприємства
24.6. Банкрутство підприємств
Тема 24. ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА ТА АНТИКРИЗОВА ДІЯЛЬНІСТЬ ПІДПРИЄМСТВТ
23.7. Реструктуризація і реорганізація підприємств
23.6. Вартість підприємства як результат його розвитку та методичні підходи до її визначення
23.5. Трансформація підприємств
23.4. Розподіл валового продукту та його вплив на формування інтенсивного типу розвитку підприємств
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)