Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок 12.3. Система розкриття інформації. Інформаційні витрати


< Попередня  Змiст  Наступна >

12.3. Система розкриття інформації. Інформаційні витрати


В активізації інвестиційного процесу важливу роль відіграє рівень довіри інвестора (як внутрішнього, так і зовнішнього), що залежить від міри доступності інформації на фінансових ринках. Доступність інформації передусім визначається ефективністю наявної системи розкриття інформації. Існування ефективного фінансового ринку без системи розкриття інформації емітентами та інвесторами є неможливим. Адже необхідність розкриття інформації базується на тому, що інвесторові для прийняття остаточного інвестиційного рішення потрібно

провести аналіз, інформаційною базою якого є не тільки фінансова звітність емітента, а й спеціальна звітність емітентів та інших інвесторів перед регулятором та організатором торгів.

Вимоги до публічної фінансової інформації

Отримана фінансова інформація має відповідати таким вимогам:

— достовірність інформації та доступність форми викладу;

— простота отримання інформації та прийнятні витрати, пов’язані цим;

— своєчасність надання інформації;

— зміна інформаційної бази даних разом зі зміною об’єктивних показників роботи окремого об’єкта фінансового ринку.

Розкриття інформації на ринку цінних паперів

Розкриття інформації на ринку цінних паперів було започатковано у США на початку минулого століття з метою його стабілізації. При визначенні та подальшій розбудові системи розкриття інформації мають на увазі упорядкування актуальних інформаційних потоків щодо поточного фінансового стану емітентів для подальшого опрацювання доступних таким чином даних в аналітичну інформацію і/або прийняття інвестиційних рішень. Умовами функціонування системи розкриття інформації, за практикою США, країн ЄС та інших держав, є можливість інтегрування інформаційних потоків (переважно за активної участі та сприяння регулятора, наприклад, SEC, США, до системи EDGAR), подальша доступність акумульованої інформації як стосовно рівня оплати, так і можливості її як найшвидшого отримання. Такі умови функціонування системи розкриття інформації стали можливими завдяки процесам інформатизації суспільства, появі нових програмних продуктів та технічних засобів зв’язку. Що стосується практики функціонування системи розкриття інформації у США, то відповідно до особливостей зовнішнього характеру фінансового контролю, наявного, переважно широкого кола акціонерів, інших особливостей, сформувалася саме така централізована система. Інсайдер та інсайдерська інформація

Ефективна система розкриття інформації має запобігати фактам використання інсайдерської інформації. Факти інсайдерства у переважній більшості країн світу є протиправними і караються згідно із законодавством. Інсайдер — це особа, яка до опублікування отримує доступ до такого роду інформації, яка може суттєво вплинути на курс цінного папера. Розрізняють прямих та непрямих інсайдерів.

• Прямі інсайдери: o правління підприємства; o комерційний директор; o працівники банку, які його обслуговують.

• Непрямі інсайдери: o водій правління; o технічний консультант; o зовнішні консультанти.В «Акті про цінні папери 1934 року», ухваленому у США, інсайдерам було заборонено використовувати інформацію з метою отримання прибутку. Також у цьому акті наведено визначення інсайдера як особи, яка працює у якій-небудь компанії, веде справи за цінними паперами й тому володіє внутрішньою інформацією.

Розглядаючи питання розбудови системи розкриття інформації, важливо звертати увагу на питання існування внутрішньої, приватної, інформації підприємства, що становить його комерційну таємницю, є його ноу-хау, тобто те, що визначає для підприємства його конкурентну позицію. Одне слово, має бути чітко визначений рівень публічності інформації.

Відповідно до зазначеного вище проблема розбудови системи розкриття інформації пов’язана з такими питаннями:

— як визначити склад інформації, що розкривається обов’язково;

— як акумулювати інформацію про емітентів, інвесторів та професійних учасників ринку цінних паперів;

— як зробити доступною для широких верств потенційних і наявних інвесторів цю інформацію на засадах невимушеного, ненав’язливого її подання за запитами.

В Україні існує так звана загальнодоступна інформаційна база даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі — НКЦПФР) про ринок цінних паперів. Цей інформаційний ресурс сприяє ефективній взаємодії між регулятором, емітентами, інвесторами та громадськістю стосовно оприлюднення і доступу до інформації про діяльність емітентів цінних паперів. Активне впровадження НКЦПФР найкращої світової практики щодо функціонування ринку цінних паперів, особливо в контексті проблем розкриття інформації, відбувається з урахуванням рекомендацій IOSCO (Міжнародної організації комісій з цінних паперів). Відповідно до Рішення ДКЦПФР від 27 травня 2003 р. № 233 було створено Єдиний інформаційний масив даних про емітентів цінних паперів. Крім того, діють Електронна система комплексного розкриття інформації (ЕСКРІН), база даних про правопорушення на ринку цінних паперів, інформація про власників значних пакетів (10 і більше відсотків) акцій, облігацій підприємств, облігацій місцевих позик, цінних паперів інститутів спільного інвестування, іпотечних сертифікатів, іпотечних облігацій та сертифікатів фондів операцій з нерухомістю.

Наявна сьогодні в Україні система розкриття інформації поки не задовольняє всім вимогам ефективних та прозорих фондових ринків. Поліпшення інвестиційного клімату неможливе без удосконалення ефективної системи вимог до розкриття інформації. Загалом рівень інформаційної прозорості українських компаній останнім часом підвищився. Разом із тим стверджувати, що в Україні вже створена ефективна система розкриття інформації, зарано.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Джерела фінансової інформації
РОЗДІЛ 13 ДЕРЖАВНІ ТА МІСЦЕВІ ЗАПОЗИЧЕННЯ НА ФІНАНСОВОМУ РИНКУ Зміст розділу
Державний внутрішній і зовнішній борг
13.2. Ринок державних запозичень
Сучасна практика здійснення державних запозичень в Україні
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)