Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок 2.3. Сегменти фінансового ринку


< Попередня  Змiст  Наступна >

2.3. Сегменти фінансового ринку


Неоднорідність сучасного фінансового ринку та ознаки його сегментації

Фінансовий ринок є узагальненим поняттям, що об’єднує різноманітні ринки, які різняться між собою фінансовими інструментами та умовами їх обігу. Кожен з таких ринків є сегментом фінансового ринку і, незважаючи на наявність у кожного з них характерних ознак, вони тісно взаємопов’язані. Тому сегментація фінансового ринку є вельми умовним поділом фінансового ринку, алесаме такий підхід допомагає краще зрозуміти механізм його функціонування (табл. 2.1).

Таблиця 2.1

СЕГМЕНТАЦІЯ ФІНАНСОВОГО РИНКУ ЗА РІЗНИМИ ОЗНАКАМИ

Ознаки, за якими фінансовий ринок поділяється на сегменти Сегменти фінансового ринку

Сегментація фінансового ринку за формою організації

Ринок цінних паперів та ринок банківських кредитів. На ринку кредитування мобілізація фінансових ресурсів може відбуватись як шляхом укладання уніфікованих, так і індивідуалізованих боргових зобов’язань. Відповідно, ринок кредитування поділяється на ринок цінних паперів та банківських кредитів.

На ринку цінних паперів тимчасово вільні фінансові ресурси продаються та купуються шляхом відповідного продажу та купівлі боргових цінних паперів, що посвідчують права та обов’язки сторін, серед яких корпоративні облігації, облігації державних та місцевих органів влади, інвестиційні сертифікати, ощадні (депозитні) сертифікати, казначейські векселі (казначейські облігації), векселі.

Емісія та обіг кожного із перелічених видів боргових цінних паперів відбувається на відповідному сегменті фінансового ринку:

• ринку корпоративних облігацій;

• ринку державних облігацій;

• ринку місцевих облігацій;

• ринку векселів тощо. (Детальніше про ринок державних та місцевих боргових зобов’язань див. Розділ 13 «Державні та місцеві запозичення на фінансовому ринку».)

На ринку банківського кредитування укладаються індивідуалізовані договори кредитування, в тому числі депозитні договори. Кожен договір банківського кредитування укладається для конкретного позичальника, тобто є індивідуалізованим і не може продаватися та купуватися як цінний папір. Тому ринок банківських кредитів не має вторинного ринку. (Детальніше про ринок банківського кредитування див. Розділ 10 «Грошовий ринок та ринок банківських позик».)

Грошовий капітал може позичатися на різний термін, тому вирізняють такі сегменти ринку кредитування:

• ринок короткострокового кредитування;

• ринок довгострокового кредитування.

У розвинених економіках існує детальніший поділ ринку кредитування залежно від тривалості обігу боргових зобов’язань:

• ринок поточних зобов’язань (до 1 року);

• ринок короткострокового кредитування (від 1 до 3 років);

• ринок середньострокового кредитування (від 3 до 5 років);

• ринок довгострокового кредитування (від 5 до 10 років і більше);

• в історії відомі також безстрокові кредитні зобов’язання, на момент укладання яких час їхнього погашення не зазначався.

Біржовий та позабіржовий ринок. За організаційним типом фінансового посередництва розрізняють біржовий та позабіржовий ринки.

Організована біржа є органом, що створюється відповідно до місцевого законодавства. У світовій практиці не всі цінні папери допускаються для продажу на біржі. На ній обертаються лише ті з них, що потрапили в лістинг, що є свідченням достатнього рівня якості (надійності) цих цінних паперів. Щоб цінні папери компанії могли бути в лістингу, компанія має відповідати певним вимогам обсягу емісії та фінансового стану компанії.

Біржа створюється відповідно до місцевого законодавства. Вона має необхідні будівлі, де її члени можуть зустрічатися для торгівлі певними фінансовими інструментами, систему зв’язку та інші технології. Особи, які мають справу з інвестиційними дилерськими компаніями, тримають місця на біржі і їм надано право торгувати на ній. Біржова торгівля базується на аукціонних принципах, коли продавці цінних паперів визначають ціну (ask) за фінансові інструменти, а потенційні покупці пропонують свій курс (bit). Переговори тривають доти, доки продаж здійсниться.

Для торгівлі цінними паперами на біржі складають їх перелік (list), а процес формування такого переліку прийнято називати лістинг (listing). Цінні папери не всіх компаній допускаються на фондову біржу. На ній обертаються лише ті папери, що пройшли реєстрацію. Дозвіл на лістинг можна отримати за умови виконання компанією-емітентом вимог біржі. Вимоги стосуються, зокрема, мінімального розміру емісії, потенційних доходів та загального фінансового становища компанії. Тільки досить великі компанії, що вже існують чимало років, відповідають цим умовам.

Потрапивши в лістинг, емітент має дотримуватися правил біржі щодо звітності та управління цінними паперами. Члени біржі мають продавати цінні папери лише в її межах. Для поширення перелічених паперів поза її межами потрібен спеціальний дозвіл. Дилери інвестиційних компаній можуть тримати місця на кількох біржах. Компанії-емітенти також мають можливість виставляти свої цінні папери на кількох біржах.

Незареєстровані на біржі цінні папери обертаються на позабіржовому ринку, який представлений силою-силенною різноманітних фінансових посередників, серед яких — торговці цінними паперами, інвестиційні фонди, компанії з управління активами, банки.

Ринок банківського кредиту більш індивідуальний, ніж фондова біржа та ринок довгострокового позикового капіталу. Умови банківського кредиту (величина відсотків тощо) зазвичай обговорюються безпосередньо між банком та його клієнтом. У різних банків такі умови можуть бути несхожими. Головною причиною цього є конкуренція між банками.

На позабіржовому ринку діють дилери (або брокери), котрі тримають незареєстровані біржею папери з готовністю їх продати. Інвестори можуть купити цінні папери у дилера чи навпаки — дилер у інвестора. Як правило, покупці та продавці телефонують одне одному, щоб обговорити угоду на позабіржовому ринку.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Первинний та вторинний ринки
РОЗДІЛ 3 РЕГУЛЮВАННЯ ФІНАНСОВОГО РИНКУ Зміст розділу
Цілі та завдання регулювання фінансового ринку
Принципи регулювання фінансового ринку
Види регулювання: державне регулювання та саморегулювання
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)