Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Сегментація фінансового ринку за тривалістю операцій з його фінансовими інструментами


< Попередня  Змiст  Наступна >

Сегментація фінансового ринку за тривалістю операцій з його фінансовими інструментами


Ринок грошей та ринок капіталів. Залежно від тривалості часу, на який інвестори та кредитори надають свій грошовий капітал у користування, фінансовий ринок поділяється на ринок грошей та ринок капіталів.

На ринку грошей завершення операції (дата валютування) відбувається не пізніше одного року від дня укладання угоди. На ринку капіталів кошти надаються в користування на триваліший час (понад рік).

Ринок, грошей має справу з короткостроковими фінансовими інструментами, що є високоліквідними й малоризикованими. Оскільки на цьому ринку на основі ціни та ризику обертаються лише неперсоніфіковані інструменти, тому короткострокова позичка, умови якої неодмінно обговорюються компанією та банком, не вважається інструментом грошового ринку. Інструментами цього ринку є (1) казначейські векселі, (2) короткострокові комерційні векселі та (3) банківські акцепти.

Грошовий ринок вельми складний. До нього входять численні дилери з цінних паперів та різноманітні фінансові інститути. Відсотки за його інструментами надзвичайно чутливі до мінливих умов попиту та пропозиції. Нова інформація про будь-які економічні та політичні зміни майже миттєво впливає на ціну інструментів грошового ринку. Гроші переказуються між покупцями та продавцями через електронну мережу, а фінансові інструменти цього ринку є високоліквідними.

Ринки капіталу різноманітніші за ринки грошей, оскільки їхня діяльність пов’язана з кількома видами зовсім різних інструментів. Тут можна виокремити ринок облігацій (bond market) та ринок пайових цінних паперів — акцій (stock market).

На ринку облігацій обертаються довгострокові зобов’язання держави та місцевих органів влади, а також боргові зобов’язання (бонди) корпорацій.

На ринку часток капіталу продаються і купуються акції корпорацій. На цьому ринку торгують привілейованими акціями, правами (rights) та варантами (warrants). Останні є опціонами, тобто надають право купити чи продати фіксовану кількість звичайних акцій упродовж певного періоду.

Сегментація фінансового ринку за датою валютування

Розрізняють ринок операцій спот (готівкових, касових) та ринок строкових операцій. З точки зору часу завершення операцій на фінансовому ринку (тривалості валютування операції) його сегментують на ринок операцій спот (spot, тобто готівкових, касових) та ринок строкових операцій.

На ринку спот дата валютування має настати не пізніше, ніж за 1—2 дні після укладання угоди. На строковому ринку валютування операції здійснюється у термін від двох днів до одного і більше років. На цьому сегменті фінансового ринку угоди укладають із датою валютування (переказу коштів) через певний час у майбутньому, але на умовах, що чітко визначаються в момент укладання угоди.

Сегментація фінансового ринку за видом фінансових інструментів

За видами цінних паперів, що обертаються на ринку, він поділяється на ринок акцій, ринок облігацій та ринок похідних (деривативів).

На ринку акцій (stock market) залучення фінансових ресурсів відбувається через механізм емісії акцій. Акція є іменним цінним папером, що посвідчує майнові права його власника щодо підприємства-емітента, включно з правом на частину його прибутку (дивіденди), а в разі ліквідації — правом на частину його майна; акції можуть також надавати право на управління підприємствомемітентом.

Ринок акцій (ринок пайового фінансування) має (а) забезпечити інвестування у власний капітал компаній та (б) здійснювати купівлю-продаж часток власного капіталу.

На ринку боргових зобов’язань (bond market, або credit, or foxed income market) фінансові ресурси залучаються в обмін на боргові цінні папери. Їх емітентами можуть бути корпорації фінансового та реального секторів економіки, державні та місцеві органи влади. Ці емітенти можуть позичати фінансові ресурси на різні терміни. Якщо боргові зобов’язання випускаються терміном понад рік, вони належать до ринку капіталів. Ринок боргових зобов’язань поділяється на первинний та вторинний.

На Заході боргові зобов’язання, що випускаються корпораціями, називають боргами (debts), а ті, що випускаються державними або місцевими органами влади, — бондами (bonds, obligations). Усі ці цінні папери засвідчують боргове зобов’язання емітента повернути власникові цінного папера його номінальну вартість у визначений термін та виплатити відповідний дохід.

Ринок похідних цінних паперів (ринок деривативів, derivative market) дуже різноманітний. Метою ринку похідних є хеджування (hedging), тобто страхування від ризиків несприятливого руху цін на базові активи та (або) отримання прибутку від цінових змін. Хеджування здійснюється шляхом операцій з деривативами на строкових фінансових ринках. Похідні цінні папери дають змогу трансформувати цінові ризики базового активу.

На сучасних фінансових ринках деривативи використовують не тільки з метою хеджування цінових ризиків, а й як спекулятивну операцію. (Детальніше про ринок похідних див. Розділ «Ринок похідних фінансових інструментів (деривативів)».)


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
РОЗДІЛ 3 РЕГУЛЮВАННЯ ФІНАНСОВОГО РИНКУ Зміст розділу
Цілі та завдання регулювання фінансового ринку
Принципи регулювання фінансового ринку
Види регулювання: державне регулювання та саморегулювання
Моделі регулювання фінансового ринку
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)