Posibniki.com.ua Макроекономіка Міжнародна економічна політика Розробка системи оцінювання розвитку фінансової глобалізації країни


< Попередня  Змiст  Наступна >

Розробка системи оцінювання розвитку фінансової глобалізації країни


43 Torben M. Andersen, Tryggvi Thor Herbertsson Measuring Globalization. — Bonn: IZA DP817, 2003. — 21 p.

44

Джеймс А. Хансон, Патрик Хонохан, Джованни Маджонони. Проблемы интеграции и масштабов // Глобализация и национальные финансовые системы / Под ред. Дж. А. Хансона, П. Хонохана, Дж. Маджнони. Пер. с англ. — М.: Весь мир, 2005.

— С. 4

—5.

45

Стукало Н. В. Особливості сучасного трактування термінів «фінанси» та «фінансова система» // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Л. Українки. Економічні науки, №1, 2006. — С. 132—138. Нині термін «фінансова система» часто трактується без урахування сучасних реалій розвитку світової фінансової системи та фінансової системи України зокрема, а також актуальних теоретичних напрацювань вітчизняних та іноземних фахівців у даній галузі. В українській літературі знаходимо спробу зібрати інформаційну базу визначень сутності понять «фінанси» та «фінансова система», яку зробили Б. А. Карпінський та О.

46 . Самі автори визначають фінансову систему країни як взаємопов’язане поєднання процесів об’єктивного розподілу вартості валового внутрішнього продукту (ВВП) та суб’єктивного впливу на нього державної політики в економіко-правовому-просторі, а фінанси у їх чистому значенні як лише цінні папери та відповідні фонди їх формування, руху і використання. Вагомі теоретичні напрацю вання з даної проблематики подибуємо в українських та іноземних науковців, серед яких слід відзначити В. Д. Базилевича, Л. О. Баластрик, С. В. Мочерного,

В. Герасименко

О. Д. Василика, Б. Г. Федорова, Т. В. Брайчеву, Зві Боді, Роберта Мертона та ін. Cкладність і багатоаспектність терміна «фінанси» зумовлює необхідність трактування йог о у кількох аспектах:

По-перше, у широкому розумінні, погоджуємося із трактуванням В.

Опаріна та Г. Башнянина: «фінанси — це сукупність грошових відносин, пов’язаних із формуванням, мобілізацією і розміщенням фінансових ресурсів та з обміном, розподілом і перерозподілом вартості створеного на основі їх використання валового внутрішнього продукту, а за певних умо в — і національного багатства» . Таке визначення повною мірою відповідає вимогам сучасної фінансової науки та практики реалізації і регулювання фінансових відносин. Уточненням до даного визначення може бути те, що вищезазначені грошові відносини реалізуються на кількох рівнях — домогосподарств, підприємств, держави, міжнародному та глобальному.

По-друге, у вузькому значенні фінанси — це грошові ресурси держави, компанії або людини

48 .

По-третє, фінанси — це наука про те, як та за допомогою яких інструментів люди управляють грошовими ресурсами, реалізують свої фінансові відносини на різних рівнях –домогосподарств, підприємств (фінанси підприємств), держави (державні фінанси), на міжнародному (міжнародні фінанси) та глобальному (фінансова глобалізація).

46

Карпінський Б. А., Герасименко О. В. Фінансова система. — К.: Центр навчальної літератури, 2003.

— С. 10—12.

47

Опарін В. Фінанси, Башнянин Г. Фінансові системи // Економічна енциклопедія: у трьох томах. — Т. 3. / С. В. Мочерний (відп. ред. ) та ін. — К.: Видавничий центр «Академія», 2002. — С.

796.

48 The Oxford Dictionary for the Business World. — Oxford University Press, 1993. — С. 303.

Професори фінансів Зві Боді та Роберт Мертон дають вдале визначення фінансовій системі, розуміючи її як сукупність ринків та інших інститутів, що використовуються для укладання фінансових угод обміну активами і ризиками

49 . Ця система включає ринки акцій, облігацій та інших фінансових інструментів і посередників (банки, страхові компанії тощо), фірми, що пропонують фінансові послуги, та органи, що регулюють діяльність цих установ.

Враховуючи проведений аналіз інших визначень «фінансової системи», сучасні реалії розвитку фінансових систем різних країн, а також міжнародної та глобальної фінансових сис тем у цілому, вважаємо, що фінансова система являє собою сукупність таких складових елементів, як фінансові інструменти, фінансові інститути та фінансові ринки. Тобто фінансова наука вивчає, як фінансові інститути та інші суб’єкти реалізують свої фінансові відносини за допомогою фінансових інструментів на фінансових ринках. З іншого боку, слід пам’ятати, що фінансові відносин и реалізуються на кількох рівнях — домогосподарств, підприємств, державному, міжнародному. Крім того, бурхливий розвиток глобальних фінансових інструментів та функціонування глобальних фінансових ринків дозволяє виокремити ще один рівень фінансової системи — глобальний.

Отже, фінансова система — це система використання фінансовими інститутами та іншими суб’єктами фінансових відносин фінансових інструментів на фінансових ринках на рівнях домогосподарств, підприємств, держави, міждержавному та глобальному. На основі цього уточненого визначення складаємо табл. 1, яка відображає всі елементи та рівні фінансової системи. Отже, оцінюючи процес фінансової глобалізації, слід проводити окремий аналіз показників глобалізації фінансових інструментів, фінансових інститутів і фінансових ринків.

Таблиця 1

Складові елементи та рівні фінансової системи

РІВНІ ФІНАНСОВОЇ СИСТЕМИ

Фінанси домогосподарств

Фінанси підприємств

Державні фінанси

Міжнародні фінанси

Глобальні фінанси

СКЛАДОВІ

Е

Л

ЕМ

ЕН

Т

И

ФІНА

НСОВОЇ

С

И

С

Т

Е

М

И

Фінансові інструменти

Готівка, пластикові картки, кредити, депозити тощо

Валюта, кредити, депозити, цінні папери тощо

Бюджет, податки, державний кредит,

ОВДП, субвенції, інвестиції тощо

Ключові валюти,

СДР, золото, фінансові деривативи тощо

Глобальні облігації та інші глобальні фінансові інструмент и

49

Боди Зви, Мертон Роберт. Финансы: пер. с англ. — М.: ИД «Вильямс», 2000. — С. 38.

? обсяг і динаміка валютних ринків порівняно із загальними масштабами грошових ринків

Глобальні фінанси Не знайдено

З табл. 2 видно, що загальновживаних показників фінансової глобалізації на рівні глобальних фінансів не знайдено, хоча певною мірою такими показниками можна вважати обсяги глобальних фінансових інструментів, наприклад, глобальних облігацій тощо, а також показники глобалізаційних процесів у цілому.

Тобто система оцінювання процесу глобалізації фінансів на сьогодні відсутня. Провівши ряд досліджень і враховуючи багато гранність економічних категорій «фінансова система» та «фінанси», ми дійшли висновку, що для побудови коректної багатофакторної моделі аналіз варто проводити за складовими фінансової системи окремо, а саме визначити коло показників, що характеризують рівень глобалізованості кожного складового елемента фінансової системи країни.

Відзначимо, що, добираючи показники для побудови цих багатофакторних мо делей, ми керувалися кількома принципами, а саме — вагомістю їх безпосереднього впливу на рівень глобалізації фінансів країни, їх якісною спорідненістю щодо характеру впливу на результативний показник та одночасну субординацію, керованістю даними чинниками (показниками), тобто можливістю з їх допомогою впливати на результативний показник. До того ж, ми врахували факт загально го, міжнародного визнання та методології розрахунку певних показників, наявність коректної статистичної інформації за даними показниками для більшості країн світу. Так, більшість показників, що використовуються для побудови багатофакторних моделей, розраховується відповідно до Спеціального стандарту поширення даних Міжнародного валютного фонду (МВФ), Угоди МВФ про надання інформації про міжнародну інвестиційну позицію України, пра вил складання Платіжного балансу країн і міжнародної інвестиційної позиції країни тощо.

Відбір показників для комплексного аналізу рівня глобалізації фінансових послуг країни ґрунтувався на тому, що він безпосередньо зв’язаний з такими основними факторами, як обсяг валютних депозитів у фізичних та юридичних осіб країни, обсяг кредитів у еко номіку в іноземній валюті, обсяг закордонних депозитів у фізичних осіб країни, обсяг закордонних депозитів небанківських інститутів, валовий зовнішній борг, потоки прямих і портфельних іноземних інвестицій, а також інших інвестиційних активів — таких, як торгові кредити, короткострокові і довгострокові кредити, валюта та депозити, фінансовий лізинг тощо, обсяги експорту та імпорту фінанс ових послуг країни.

Рівень глобалізації фінансових інститутів залежить від таких чинників, як кількість банків з іноземним капіталом, що працюють у даній країні, зокрема банків зі 100-відсотковим іноземним капіталом, обсяги їх статутного капіталу, кількість іноземних філій вітчизняних банків, кількість міжнародних фінансових бірж на території даної країни, кількість міжнародних фінансових організацій, що здійснюють свою діяльність на території даної країни. Зважаючи на врахування деяких показників вже на попередньому етапі аналізу, а також з метою дотримання паралельності та спорідненості показників, вважаємо за доцільне з да ного переліку показників ввести у модель обсяг статутного капіталу банків з іноземним капіталом, у тому числі зі 100-відсотковим іноземним капіталом.

Базуючись на твердженні, що фінансова система складається з фінансових інститутів, інструментів та ринків, слід було б урахувати ще й третю складову фінансової системи, а саме — фінансові ринки. У наших ро зрахунках індексу фінансової глобалізації країни ми не вводили цю третю складову, керуючись тим, що більшість показників глобалізації фінансових ринків була врахована у процесі відбору показників рівня глобалізованості фінансових послуг країни.

Отже, для проведення комплексної оцінки рівня фінансової глобалізації країни необхідно брати до уваги такі показники: E — обсяг експорту фінан сових послуг країни; I — обсяг імпорту фінансових послуг країни; CD — обсяг валютних депозитів у вітчизняних банківських інститутах країни; CC — обсяг кредитів в економіку країни в іноземній валюті; ID — обсяг валового зовнішнього боргу; DI — обсяг прямих іноземних інвестицій; PI — обсяг портфельних іноземних інвестицій; OI — обсяг інших інвестиційних активів (відповідно до міжнародної інвестиційної пози ції країни); BC — обсяг статутного капіталу банків з іноземним капіталом, зокрема зі 100-відсотковим іноземним капіталом.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Висновки
Дослідження ефективності фондового ринку України
Частина 2. Дослідження ефективності фондового ринку України
Методологічні та методичні аспекти трансфертного ціноутворення у банківських установах України
Аналіз останніх публікацій та досліджень
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)