Posibniki.com.ua Фінанси Фінанси підприємств 6.2.3. Розрахунок норма


< Попередня  Змiст  Наступна >

6.2.3. Розрахунок норма


Установлення потреби в оборотних коштах прямим методом передбачає виконання розрахунків для кожного елемента оборотних коштів. Вони здійснюються на тривалий період і не передбачають раптових змін асортименту продукції, технології виробництва, умов постачання та збуту. Через це обчислений методом прямого розрахунку норматив потребує щорічного коригування з урахуванням змін виробничої програми і швидкості

Оборотні кошти та їх організація на підприємстві

204 об для ремонтів устаткування, малоцінні і шв плановий рік ви . ується на суму коштів, що вивільняються в результаті планового (прогнозованого) прискорення оборотності оборотних коштів. ороту оборотних коштів. Для корекції використову ється економічний метод розрахунку.

Особливість визначення потреби в оборотних коштах економічним методом полягає в тім, що норматив на поточний рік ділять на дві частини. До першої частини відносять нормативи оборотних коштів за статтями, розмір яких прямо залежить від обсягу витрат на виробництво: сировина, основні матеріали, куповані напівфабрикати, допоміжні матеріали, тара, незавершене виробництво та готова проду кція (виробничий норматив). До другої частини включають ті статті нормованих оборотних коштів, розмір яких прямо не залежить від зміни витрат на виробництво: запасні частини идкозношувані предмети, витрати майбутніх періодів (невиробничий норматив).

Для визначення нормативу оборотних коштів на робничий норматив збільшується відповідно до темпів зростання виробничої програми в плановому періоді

Невиробничий норматив оборотних коштів збільшується на 50% від зростання виробничої програми.

Отримана загальна су ма нормативу зменш

Приклад4

Норматив оборотних коштів підприємства на початок планового року становив 1000 тис. грн, у тім числі виробничий — 800 тис. грн, невиробничий — 200 тис. грн. Зростання виробничої програми на плановий рік передбачене в розмірі 10% проти минулого року. У плановому обо

На підставі наведених даних виконуємо такі розраху нки.

1.Визначаємо виробничий норматив оштів на плановий рік: році в результаті реалізації заходів для поліпшення використання ротних коштів передбачається прискорення їх обороту на 2%. боротних ко

2.Визначаємо невиробничий норматних коштів на плановий рік: ив оборот

2.Визначаємо невиробничий норматних коштів на плановий рік: ив оборот

3.Загальний норматив на плановий рік становитиме 1090 тис. грн

3.Загальний норматив на плановий рік становитиме 1090 тис. грн

(880 + 210).

4.У зв’язку з прискоренням обороту оборотних коштів у плановому році на 2 % визначаємо очікувану суму вивільнення оборотних коштів: (880 + 210).

4.У зв’язку з прискоренням обороту оборотних коштів у плановому році на 2 % визначаємо очікувану суму вивільнення оборотних коштів:

5.Отже, норматив оборотних коштів на плановий рік з урахуванням прискорення обороту коштів становитиме 1068,2 тис. грн (1090 – 21,8).

5.Отже, норматив оборотних коштів на плановий рік з урахуванням прискорення обороту коштів становитиме 1068,2 тис. грн (1090 – 21,8).

Приріст нормативу дорівнюватиме 68,2 тис. грн (1068,2 – 1000).

На відміну від методу прямого розрахунку, який є досить трудомістким, економічний метод не потребує виконання складних розрахунків.

Метод прямого розрахунку застосовується на нових підприємствах, а також тоді, коли треба проаналізувати стан оборотних коштів для виявлення або непотрібних, надлишкових, неліквідних виробничих запасів, або резервів скорочення тривалості виробничого циклу, або причин нагромадження готової проду кції на складах. Економічний метод розрахунку нормативу оборотних коштів застосовується на діючих підприємствах. Економічний метод доцільно також використовувати на рівні галузевих міністерств, відомств, виробничих об’єднань у процесі перспективного планування чи прогнозування.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
6.3.2. Використання банківських кредитів для формування оборотних коштів
6.4.2. Показники використання оборотних коштів
6.4.3. Способи прискорення оборотності оборотних коштів
6.4.4. Вплив розміщення оборотних коштів на фінансовий стан підприємства
КРЕДИТУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)