Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок РОЗДІЛ 11 ВАЛЮТНИЙ РИНОК Зміст розділу


< Попередня  Змiст  Наступна >

РОЗДІЛ 11 ВАЛЮТНИЙ РИНОК Зміст розділу


7. Центральний банк і грошово-кредитна політика : навч. посіб. / [Т. Д. Косова, О. О. Папаіка, С. Г. Арбузов та ін.] ; за ред. Т. Д. Косової та О. О. Папаіки ; М-во освіти і науки України, Донецький нац. ун-т екон. і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. — К. : Центр учбової літератури, 2011. — 319 с.11.1. Поняття валютного ринку та його функції.

11.2. Валютний курс. Чинники, що впливають на валютний курс.

11.3. Валютні операції. Компетентності, яких має набути студент:

• засвоєння базових знань щодо засад функціонування валютного ринку;

• формування фінансової грамотності з питань діяльності на валютному ринку та її особливостей;

• розуміння змісту процесів, що відбуваються на світових і національних валютних ринках.

11.1. Поняття валютного ринку та його функції

Валютний ринок — це одна із найбільших за обсягами складових фінансового ринку. Він відіграє суттєву роль в забезпеченні взаємодії різноманітних сегментів фінансового ринку.

Валютний ринок можна визначити як сферу економічних відносин, що виникають при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти і цінних паперів, деномінованих у іноземній валюті, а також операцій з інвестування капіталу в іноземній валюті. На валютному ринку узгоджуються інтереси продавців і покупців валютних цінностей.

Рух валютних фінансових потоків на валютних ринках відбувається у вигляді:

• валютних операцій;

• валютно-кредитного і розрахункового обслуговування придбання та продажу товарів і послуг;

• закордонного інвестування;

• операцій з цінними паперами;

• перерозподілу національних доходів у вигляді допомоги іншим країнам;

• внесків у міжнародні організації.

Складові валютного ринку

Розрізняють організовані (біржові) та неорганізовані (позабіржові, або міжбанківські) валютні ринки. В економічній літературі наголошується переважно децентралізований характер у функціонуванні валютних ринків.

Більшість валютних операцій здійснюється на неорганізованому сегменті через банки, які на договірній основі виконують доручення іноземних банківкореспондентів. Це дає змогу здійснювати валютні операції безготівковим шляхом. Банки, яким надано право на проведення валютних операцій, називаються уповноваженими, девізними або валютними.

Залежно від обсягу, характеру валютних операцій, кількості валют, які використовуються, рівня регулювання розрізняють:

• міжнародні;

• регіональні;

• національні (місцеві) валютні ринки.

Міжнародні валютні ринки

На міжнародних валютних ринках банки проводять операції із ключовими валютами, широко використовуваними у світовому платіжному обігу.

Світовий фінансовий ринок становить складну, внутрішньоструктуровану систему, основними складовими якої є: валютний ринок, ринок боргових зобов’язань, ринок титулів (або прав) власності та ринок похідних фінансових інструментів (деривативів) .

Узагалі світовий фінансовий ринок можна визначити як систему ринкових відносин, які забезпечують акумуляцію та перерозподіл міжнародних фінансових потоків. Своєю чергою, міжнародні валютні ринки визначають як міжнародну мережу офіційних центрів, де відбувається купівля-продаж іноземних валют.

Основні функції міжнародних валютних ринків такі:

— забезпечення своєчасності здійснення міжнародних платежів і розрахунків;

— страхування валютно-кредитних ризиків;

— диверсифікація валютних резервів.

Крім того, необхідно наголосити спекулятивний характер валютного ринку.

З точки зору організації проведення операцій міжнародний валютний ринок являє собою глобальну телекомунікаційно-комп’ютерну мережу, яка об’єднує банки та брокерські компанії різних країн. Завдяки цьому відбувається швидкісне передавання інформації про курси валют, інші новини, забезпечується проведення транзакцій в режимі он-лайн.

За обсягами проведених операцій валютний ринок перевищує інші складові світового фінансового ринку (обсяг щоденних операцій сягає 1,5 трлн дол. і зростає на 10 % щорічно).

На валютному ринку торгують усіма видами валют, хоча операціям з доларом належить провідне місце за обсягами їх проведення. Транзакції на валютному ринку можуть здійснюватися як на території однієї країни, так і за її межами. Основна частина світових валютних операцій припадає на три міста — Лондон, Нью-Йорк, Токіо. Торгівля валютою здійснюється в основному комерційними банками, найактивнішими учасниками валютного ринку. У світових фінансових центрах на 10—11 % банківських інституцій припадає ? від загального обсягу операцій на валютному ринку 2 .


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
11.2. Валютний курс. Чинники, що впливають на валютний курс
Номінальний та реальний валютний курс
11.3. Валютні операції
Паритет купівельної спроможності
Хеджування валютних ризиків
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)