Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Історія бухгалтерського обліку РОЗДІЛ 1. Історія бухгалтерського обліку, як об’єкт вивчення


  Змiст  Наступна >

РОЗДІЛ 1. Історія бухгалтерського обліку, як об’єкт вивчення


1.1. Необхідність знання історії свого фаху.

1.2. Зміст курсу.

1.3. Підходи до вивчення історії обліку.

1.4. Професія «бухгалтер»: еволюція та значення від древності до наших днів.

1.5. Основні етапи становлення бухгалтерського обліку.

Резюме

Термінологічний словник

Питання для перевірки знань

Тести для самоконтролю

Матриця відповідей на тести

Література для поглибленого вивчення матеріалу

Вивчивши матеріал цього розділу ви будете знати:

• аргументи «за» досконале вивчення фахівцем історії своєї професії;

• послідовність і зміст розділів даного посібника і курсу;

• етапи розвитку бухгалтерського обліку, виділені вченими-істориками;

• характеристику та сутність способів дослідження історії обліку;

• еволюцію професії «бухгалтер» від древності до наших днів;

• значення обліковців у науці та економічному прогресі в різні епохи, уміти: оцінювати важливість набуття знань загальноосвітнього характеру для опанування фаху; виділяти часові етапи розвитку обліку у хронологічній послідовності; надавати характеристику підходів до вивчення історії.

1.1. Необхідність знання історії свого фаху

Для гармонійного розвитку особистості надзвичайно важливо знати історію своєї країни, своєї науки. Представники багатьох поколінь вивчали і вивчають динаміку історичних процесів, намагаючись виявити їх закономірності, зв’язки та «білі плями» у процесі розвитку.

Первісне значення слова «історія» сходить до древньогрецького терміну, що означав «розслідування, пізнавання, встановлення». Історія ототожнювалася зі встановленням достовірності, істинності подій і фактів. У Давньоримській історіографії це слово стало означати не спосіб пізнавання, а розповідь про події минулого. Незабаром «історією» стали називати взагалі всяку розповідь про який-небудь випадок, подію, дійсну або вигадану.

У словнику Ожегова «історія» визначається, як:

• сукупність наук, що вивчають минуле людського суспільства;

• хід розвитку руху чого-небудь;

• оповідь, оповідання;

• наука про розвиток якої-небудь області природи, знання;

• дійсність у її розвитку, русі;

• минуле, що зберігається в пам’яті.

На протязі досить довгого періоду історичні знання відносились більше до галузі літератури та мистецтва. У наш час термін «історія» має два значення: процес розвитку людського суспільства та особистості у розрізі часу; наука, що вивчає цей процес. У перекладі із грецької мови «історія» означає «оповідь про події» що справедливо і для сучасної історичної науки, адже вона в хронологічному порядку одну за одною перегортає для нас сторінки розвитку цивілізації. Одна за одною постають перед нами картини минулих подій, відновлених по фрагментам древніх документів, написаних мертвими мовами, що складалися людьми, яких давно немає і належали цивілізаціям, які давно зникли з лиця землі. Завдання дослідника — збираючи один до одного частинки древньої мозаїки скласти повну картину подій. Оцінити

по достоїнству авторитет бухгалтера минулого, прослідкувати шляхи розвитку бухгалтерської науки та винести для себе раціональне зерно для вдосконалення сучасного обліку на основі багатовікових досягнень.

Еволюція — (із латинської «evolutio» — розгортання) — поступовий розвиток сутності при збереженні її якості в процесі кількісних змін (на відміну від революції, катастрофи, стрибка). Процес зміни, розвитку, перетворення когось, чогось.

Облік виник на зорі цивілізації і був пов’язаний із життєдіяльністю людини. Розвиток інших наук ішов паралельно та взаємопов’язано із розвитком обліку. Взаємозв’язок бухгалтерського обліку з іншими науками представлено на схемі.

Сучасна наука не дає нам однозначної відповіді, який момент слід вважати виникненням бухгалтерського обліку. Чи 6000 років тому, коли почалась свідома реєстрація фактів господарського життя; чи п’ять століть назад, коли видано першу працю Луки Пачолі і бухгалтерський облік виділено у окрему галузь знань; чи у минулому столітті, коли з’явились перші теоретичні конструкції з обліку. Появу обліку пов’язують із початком господарської діяльності людини.

Сучасна наука не дає нам однозначної відповіді, який момент слід вважати виникненням бухгалтерського обліку. Чи 6000 років тому, коли почалась свідома реєстрація фактів господарського життя; чи п’ять століть назад, коли видано першу працю Луки Пачолі і бухгалтерський облік виділено у окрему галузь знань; чи у минулому столітті, коли з’явились перші теоретичні конструкції з обліку. Появу обліку пов’язують із початком господарської діяльності людини.

Отже, історія розвитку обліку складає кілька тисячоліть, на протязі яких формувались методи обліку у різних країн світу. Історія — це те, що об’єднує народи, тому її необхідно вивчати і пам’ятати.

Міжнародний герб бухгалтерів має дуже древню символіку, однаково зрозумілу в усіх країнах світу, незалежно від політичної системи, історії розвитку, культурних цінностей, традицій.

Девіз, що на ньому, проголошує: «Наука, довіра, незалежність» і втілює в собі всі основні принципи сучасної бухгалтерії.

Цей герб було затверджено на Міжнародному конгресі бухгалтерів у 1946 році знаменитим французьким вченим Ж. Б. Демарше у якості інтернаціональної емблеми облікових працівників.

На гербі зображено сонце, крива Бернуллі та терези. Сонце символізує висвітлення бухгалтерським обліком господарської діяльності, крива Бернуллі — символ того, що, виникнувши, бухгалтерський облік буде існувати безперервно, а двочашеві терези у рівновазі символізують принцип балансу.

Терези, як символ міри та справедливості, є атрибутом богині правосуддя Феміди. На вагах правосуддя зважується добро та зло, вина та невинність. Суворість і справедливість правосуддя передбачають об’єктивну оцінку дій. Ваги, як атрибут символа, відображають зв’язок між бухгалтерським обліком, котрий вимірює господарську діяльність, і господарським порядком, котрий являється тим ідеалом міри та справедливості, до якого необхідно прагнути.

Важливість історичних знань для практики важко переоцінити, адже без цих знань людству доводилось би щоразу заново робити всі відкриття та повторювати всі помилки на своєму шляху.

Питання необхідності вивчення історії облікової науки не викликає жодного сумніву. Адже краще працює той бухгалтер, який добре володіє досвідом попередників. Він не витрачає часу, намагаючись винайти те, що вже було винайдено раніше. Вивчаючи історію, бухгалтер не може її переробити, але спроможний глибоко переосмислити минуле та краще усвідомити майбутнє.

Без перебільшення можна сказати, що ступінь розвитку науки визначається ступенем вивчення її історії.

Тільки глибокі знання поступового розвитку обліку навчають заслужено цінувати його переваги та значення для господарського життя. За допомогою історії можливо проникнути в економічне життя минулих століть. Господарські явища, правові відносини, рух цінностей, які належать підприємству, відображають за допомогою слів і цифр — бухгалтерських записів.

Бухгалтерію можна вважати своєрідним дзеркалом, у якому відображаються явища культурного, політичного та економічного розвитку народів світу.

Розвиток бухгалтерського обліку є невід’ємною складовою частиною загальної історії людського суспільства.

Протягом багатьох десятиріч головним завданням бухгалтерського обліку у нашій країні було лише забезпечення збереження власності. На сучасному етапі існування нашої держави значною є тенденція до удосконалення функцій бухгалтера. Ведення бізнесу в умовах післякризової економіки висуває підвищені вимоги до якості інформації, яка повинна бути пристосована до запитів користувачів. Завдання бухгалтерської служби — формування якісної, достовірної і повної інформації про ведення господарської діяльності та її результати. Її правильне використання дозволить зробити вірні управлінські та фінансові рішення.

Продовжити та розвити надбання, що збирались поколіннями обліковців — ось завдання вивчення історії бухгалтерського обліку. Він, як наука, має свою історію та традиції, вивчення яких дозволить розкрити динаміку перетворення практичної діяльності в систему наукових знань про методи, принципи і способи відображення фактів господарської діяльності, визначення фінансових результатів; ознайомитися з еволюцією формування основних категорій та елементів методу бухгалтерського обліку, виявити зв’язки та закономірності між ними; простежити зміну загальних концепцій; освоїти техніку наукового передбачення.

Людина, яка знає історію, вміє ширше міркувати, знаходити у повсякденній роботі оптимальні рішення, передбачувати шляхи розвитку організації, любити свою професію та пишатися нею.

Ось як сформулювала завдання вивчення історії бухгалтерського обліку Т.Н. Малькова: «гідно оцінити авторитет бухгалтерської науки, простежити шлях її розвитку, винести урок із інтелектуальних пошуків наших далеких колег, щоб удосконалювати облік на базі багатовікових надбань».


  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
1.3. Професія «бухгалтер»: еволюція та значення від древності до наших днів
1.4. Хронологія етапів становлення бухгалтерського обліку
1.5. Огляд матеріалу, викладеного у посібнику
РОЗДІЛ 2. Зародження бухгалтерії
2.2. Початок обліку у країнах Стародавнього Сходу ОБЛІК У СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)