Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок РОЗДІЛ 10 ГРОШОВИЙ РИНОК ТА РИНОК БАНКІВСЬКИХ ПОЗИК Зміст розділу


< Попередня  Змiст  Наступна >

РОЗДІЛ 10 ГРОШОВИЙ РИНОК ТА РИНОК БАНКІВСЬКИХ ПОЗИК Зміст розділу


5. Халл Дж. К. Опционы, фьючерсы и другие производные финансовые инструменты / Джон К. Халл ; [пер. с англ. и ред. Д. А. Клюшина]. — 6-е изд. — М. ; СПб. ; К. : Вильямс, 2007. — 1056 с.10.1. Сутність грошового ринку та ринку банківських позик.

10.2. Суб’єкти грошового ринку та ринку банківських позик.

10.3. Інструменти грошового ринку та ринку банківських позик.

10.4. Операції банків на грошовому ринку.

10.5. Операції центральних банків на відкритому ринку. Компетентності, яких має набути студент:

• засвоєння базових знань щодо сутності грошового ринку та ринку банківських позик;

• розуміння змісту та характеристик інструментів грошового ринку та ринку банківських позик;

• здатність визначати взаємозв’язки між різними суб’єктами грошового ринку та ринку банківських позик;

• здатність виявляти проблеми на грошовому ринку та ринку банківських позик України та обґрунтовувати шляхи їх подолання.

10.1. Сутність грошового ринку та ринку банківських позик

Грошовий ринок та ринок банківських позик у сегментарній структурі фінансового ринку

Грошовий ринок та ринок банківських позик є взаємопов’язаними й водночас відокремленими сегментами фінансового ринку. Їх вирізнення в сегментарній структурі фінансового ринку пов’язане із використанням двох класифікаційних ознак: по-перше, за термінами обігу фінансових інструментів; по-друге, за рівнем стандартизації фінансових інструментів.

Виходитимемо з того, що за термінами обігу фінансових інструментів фінансовий ринок поділяється на:

• грошовий ринок (фінансові інструменти терміном до одного року, цільові фонди за рахунок залучених фінансових ресурсів не формуються);

• ринок капіталів (фондовий ринок) — фінансові інструменти терміном понад один рік, а фінансові ресурси залучаються емітентом для формування фінансових фондів з цільовим призначенням).

Залежно від рівня стандартизації фінансових інструментів, якими оформлено відносини між суб’єктами, на фінансовому ринку вирізняють:

— ринок цінних паперів (інструментами якого є цінні папери — угоди, умови яких стандартизовані і форми яких визначені як законодавством, так і умовами випуску).

— ринок несек’юритизованих угод (інструментом є договори, угоди).

Грошовий ринок — це система економічних відносин з приводу купівлі-продажу короткострокових фінансових інструментів з терміном обігу до одного року.

Ринок банківських позик являє собою систему економічних відносин, що виникають між спеціалізованими фінансово-кредитними установами (банками), які виступають переважно як кредитори, та іншими суб’єктами фінансового ринку з приводу надання цим суб’єктам позик переважно в грошовій формі на умовах платності, поверненності та строковості.

Позиковий капітал та боргове фінансування є невіддільними складовими сучасної ринкової економіки. Його переваги порівняно з власним капіталом формуються насамперед у площині нижчої вартості (за рахунок віднесення відсотків до витрат позичальника та першочерговості задоволення претензій кредитора), а також меншого ризику для інвестора.

Слід розуміти, що виокремлені для фінансового ринку класифікаційні ознаки не є взаємовиключними. Зокрема, на ринку банківських позик можуть обертатися як короткострокові договори (що належать до грошового ринку), так і довгострокові (належать до ринку капіталів — наприклад, довгострокові кредитні угоди). Разом із тим значну частку грошового ринку становлять короткострокові нестандартизовані інструменти ринку банківських позик.

Ринок банківських позик об’єктивно пов’язаний із іншим сегментом фінансового ринку — ринком позикового капіталу. Утім їх не слід ототожнювати. Ринок позичкового капіталу є ширшим порівняно з ринком банківських позик, насамперед з позиції суб’єктів, які на ньому взаємодіють, оскільки кредитні відносини можуть виникати і між позичальниками та небанківськими кредитно-фінансовими інститутами (наприклад, кредитними спілками, ломбардами, лізинговими компаніями тощо).

Позичальниками на ринку банківських позик можуть бути будь-які економічні агенти: в практиці державного регулювання цього сегмента фінансових послуг застосовують обмеження, пов’язані з обсягами кредитування, а не зі споживанням таких послуг узагалі.

На грошовому ринку та ринку банківських позик функціонує чимало економічних агентів, кожен з яких задовольняє за допомогою своїх інструментів або відповідних фінансових послуг різноманітні потреби. Зокрема, для грошового ринку такими потребами учасників є:

• випуск і придбання платіжних засобів, які можуть бути використані в процесі розрахунків (фактично йдеться про визначення засобів платежу);

• здійснення платежів та розрахунків у процесі економічної діяльності суб’єкта (коли інструменти ринку безпосередньо використовуються як засіб платежу);

• залучення короткострокових фінансових ресурсів для поповнення нестачі власних обігових коштів;

• дохідне розміщення наявних короткострокових заощаджень в різноманітні інструменти.

Для ринку банківських позик потреби такі:

— залучення позик для фінансування своєї діяльності;

— управління ризиком здійснюваних операцій.

Взаємозв’язок та взаємозумовленість грошового ринку та ринку банківських позик

Зв’язок між цими сегментами фінансового ринку полягає в тому, що короткострокові кредитні угоди між банками та позичальниками належать до грошовогоринку, крім того, на грошовому ринку присутні також певні фінансові інструменти та фінансові послуги, які формують передумови для різноманітних послуг кредитного характеру (наприклад, банківські авалі та акцепти, гарантії зобов’язань за кредитними договорами).

Разом із тим слід пам’ятати, що ринок банківських позик не обмежується суто короткотерміновими фінансовими інструментами — його певна частина, як уже зазначалося, належить до ринку капіталів (середньо- і довгострокові банківські позики).

Зазначимо, що складна інституціональна та інструментарна структури ринку грошей є предметом наукових дискусій з приводу його змісту. Зокрема, професор В. Опарін зазначає, що ринок грошей «…являє собою ринок короткострокових боргових зобов’язань, сферу, де їх можна купити… Товаром на цьому ринку є гроші, ціною — відсотки на кредит» .

Проте, на нашу думку, такий підхід до сутності грошового ринку є звуженим, оскільки передбачає функціонування на ньому лише боргових фінансових інструментів, одначе, як буде показано далі, за економічним змістом перелік інструментів грошового ринку є значно ширшим (в окремих випадках включає пайові та гібридні фінансові інструменти). Істотні відмінності на грошовому ринку мають також такі елементи будьякого ринку, як попит та пропозиція, що зумовлено специфікою товару грошового ринку — грошей.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
10.2. Суб’єкти грошового ринку та ринку банківських позик
Суб’єкти ринку банківських позик
Векселі та вексельний обіг
Чеки
Авалі та акцепти: їх зв’язок з короткостроковим кредитуванням
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)