Posibniki.com.ua Банківська справа Безпека банківської діяльності Розділ 9 ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА БАНКУ


< Попередня  Змiст  Наступна >

Розділ 9 ЕКОНОМІЧНА БЕЗПЕКА БАНКУ


9.1. Економічна безпека банку та її основні характеристики.

9.2. Захист матеріальних ресурсів банку.

9.3. Фінансова безпека банку.

9.3.1. Забезпечення безпеки банківських операцій.

9.3.2. Протидія банку втягуванню його в незаконну фінансову діяльність.

9.3.3. Особливості забезпечення фінансової безпеки банку в умовах глобалізації.

9.4. Протидія рейдерським посяганням на банки.

9.5. Забезпечення економічної безпеки банку в період роботи тимчасової адміністрації.

Резюме

Терміни і поняття

Питання для перевірки знань

Завдання для індивідуальної роботи

Література для поглибленого вивчення

Вивчивши матеріал цього розділу, ви будете знати: суть економічної безпеки банку та її основні характеристики; основні напрями та заходи забезпечення економічної безпеки банку; систему захисту матеріальних ресурсів банку; основи фінансової безпеки банку та захисту банківських операцій; заходи з протидії втягуванню банку в незаконну фінансову діяльність; особливості забезпечення фінансової безпеки банку в умовах глобалізації; заходи банку з протидії рейдерським посяганням; методику роботи банку щодо забезпечення його економічної безпеки під час призначення до нього тимчасової адміністрації,

а також уміти: забезпечувати захист матеріальних цінностей банку при виконанні посадових обов’язків, грамотно вживати заходів з контролю за ними; якісно виконувати заходи захисту банківських операцій, правильно застосовувати прийоми і способи виявлення загроз банківським операціям та протидії їм; виявляти фінансові операції клієнтів сумнівного та протиправного характеру, вживати заходів щодо перетинання їх; виявляти ознаки шахрайських схем із коштами банку, у межах своїх повноважень вживати заходів щодо їх локалізації та ліквідації.

9.1. Економічна безпека банку та її основні характеристики

Економічна безпека є видом банківської безпеки і займає провідне місце в системі його безпеки. Особлива значимість економічної безпеки банку обумовлюється низкою чинників як зовнішнього, так і внутрішнього характеру. По-перше, необхідність і важливість економічної безпеки обумовлені різноманітністю інтересів суб’єктів ринку банківських послуг.

Прагнення до збільшення прибутків суб’єктів ринку загострює конк урентну боротьбу, а остання, у свою чергу, завжди перебувала в площині економічної безпеки.

По-друге, обмеженість фінансових ресурсів банків і джерел їх створення вимагає від них розроблення досить ефективних технологій банківського виробництва, застосування економічних інструментів підтримання ліквідності та конкурентоспроможності банків на необхідному рівні, якісного використання їх ресурсної бази.

По-третє, нестабільна економі чна ситуація в державі, досить несподівані і різкі її зміни обумовлюють готовність банку в деякі періоди своєї діяльності до роботи в майже кризових умовах, з досить високим ступенем ризику, іноді на межі втрати своєї ліквідності. Усе це вимагає від банків вироблення адекватної економічної політики, економічної поведінки на ринку банківських послуг, поєдна ння принципів раціональності і

доцільного ризику при вкладанні коштів.

По-четверте, зростання економічної злочинності, насамперед у кредитно-фінансовій сфері, ставить банківську діяльність у ряд досить ризикових, що обумовлює високу відповідальність банків перед своїми клієнтами, вкладниками і акціонерами. У зв’язку з цим усі заходи безпеки спрямовуються і концентруються якраз навколо економічної безпеки, що й визначає її місце у системі безпеки бан ківської діяльності.

Аналіз точок зору різних авторів та фахівців щодо змісту економічної безпеки свідчить, що існує певна кількість тлумачень суті економічної безпеки, які мають певні розбіжності. Узагальнюючи ці тлумачення, можна дійти висновку, що всі вони зводяться до двох підходів: перший підхід базується на використанні поняття загрози, а др угий ? на економічних поняттях досягнення мети функціонування банку (прибутку). Існують також і інші визначення, які певною мірою поєднують зазначені вище підходи.

З погляду авторів другий підхід більш чітко відбиває сутність економічної безпеки банку, тому далі всі питання розглядатимуться якраз з даної точки зору. Відповідно до такого підходу під економі чною безпекою банку будемо розуміти стан, за якого забезпечується економічний розвиток і стабільність діяльності банку, гарантований захист його ресурсів, здатність адекватно і без суттєвих втрат реагувати на зміни внутрішньої і зовнішньої ситуації.

Суть економічної безпеки банку реалізується в системі її критеріїв і показників. Критерієм економічної безпеки є оцінка економічного стану банку. Крите ріальна оцінка економічної безпеки базується на оцінках: ресурсного потенціалу банку і можливостей його розвитку; рівня ефективності використання ресурсів; рівня можливостей банку протистояти загрозам його економічній безпеці та самостійно ліквідовувати їх; конкурентоспроможності банку; цілісності та масштабів структури банку; ефективності кадрової політики банку.

У системі показників економічної безпеки доцільно виділити: темпи зростання пр ибутковості та посилення економічної стабільності; рівень матеріального і соціального забезпечення працівників банку; розмір боргових зобов’язань банку; структуру дебіторської заборгованості; обсяги використання тіньового капіталу та ін. Для економічної безпеки важливе значення мають не стільки самі показники, скільки їх порогове значення, тобто допустимі величини, недотримання яких перешкоджатиме

нормальному розвитку діяльності банку, призводитиме до формування негативних тенденцій у його економічній безпеці. Найвищий ступінь економічної безпеки банку досягається за умови, що весь комплекс показників перебуває в рамках допустимих меж порогових значень, а порогове значення одного показника досягається не за рахунок іншого.

Виходячи із суті економічної безпеки банку в основу його економі чної стратегії має бути покладена ідеологія стабільності та розвитку, яка враховує стратегічні перспективи й інтереси банку на ринку банківських послуг.

Слід зазначити, що розвиток банку ? один із компонентів і умов забезпечення його економічної безпеки. Якщо банк в економічному плані не досягає розвитку, то в нього скорочуються можливості до виживання, опірності, пристосо вуваності до внутрішніх і зовнішніх чинників. Тобто економічний розвиток банку забезпечує його стійкість на ринку ? одну зі складових економічної безпеки.

Тому основна мета стратегії економічної безпеки полягатиме в забезпеченні економічного зростання банку.

У свою чергу, забезпечення економічного зростання завжди залежатиме від платоспроможного попиту на послуги банку. Низький попит на ба нківські послуги призводить до їх звуження, зменшення ресурсної бази банку і, як наслідок, до порушення його ліквідності. Платоспроможний попит формується як об’єктивними причинами, так і суб’єктивними. Причому обидві причини досить збалансовані і порушення такого балансу з будьякого боку веде до гальмування економічного зростання банку. За таких умов банки з урахуванням наявної еко номічної ситуації, яка створюються в державі, повинні постійно працювати над розширенням своїх послуг, удосконаленням технологій банківського виробництва, привабливістю взаємовідносин із клієнтами, розраховувати свої послуги на всі верстви населення, орієнтуючись як на багатих, так і на малозабезпечених клієнтів.

Тут досить важливим може бути розосередження попиту як за регіональним пр инципом, так і з погляду розширення спектра банківських операцій і послуг. Тобто основним завданням має бути формування послуг і розроблення банками операцій, які за будь-яких умов забезпечували б платоспроможний попит на них.

А критерієм виконання вищезазначеного завдання буде рівень уміння кожного банку формувати такий попит на свої послуги.

Під стабільністю банк у розуміють здатність банку зберігати свій стан навіть у разі непередбачених фінансових втрат. Рівень

стабільності банку ? це максимальний або допустимий рівень непередбачених втрат, за якого ще зберігається стан нормального функціонування, але у разі перевищення цього рівня може настати банкрутство банку.

Важливим моментом стабільної роботи банку є ефективна, гнучка політика управління активами й пасивами банків. У цьому особлива роль належить інформаційно-аналітичному забезпеченню діяльності банку. Дл я гарантованого залучення і використання коштів банкам украй важливо знати пріоритети державної підтримки, об’єктивну ситуацію з насиченістю і дефіцитом ринку банківських послуг, його структурою і можливостями окремих суб’єктів, прогнози розвитку. За наявності у керівництва банків такої інформації, може бути вироблена ефективніша тактика поведінки, правила і параметри діяльності банків навіть на не великі проміжки їх розвитку і разом з цим завжди буде можливість ефективніше і обґрунтовано будувати стратегію кожного з банків.

Важливим, особливо в українських умовах, для стабільності роботи банку є його здатність утримувати свої кошти від їх розкрадання та незаконного використання, насамперед під час проведення банківських операцій.

Ще одним із най важливіших елементів стратегії економічної безпеки банків (крім забезпечення економічного зростання і стабільності) є забезпечення стійкості їх капіталу. Проблема стійкості капіталу банку за сучасних умов є чи не однією з найважливіших і забезпечує можливість банкам підтримувати свою ліквідність в умовах тривалого впливу на них різноманітних негативних тенденцій. Виживання банків на ринку за різкого колива ння валютних курсів, змін у законодавстві, кон’юнктури ринку може бути забезпечено їх високоліквідними активами (у тому числі дорогоцінними металами, державними цінними паперами та паперами інших прибуткових суб’єктів господарювання, іноземною валютою тощо), багатопрофільністю діяльності, розгалуженою структурою банківських установ, а також активним проведенням заходів безпеки.

Крім того, виходячи з т енденцій, яких набули останнім часом вітчизняні банки, можна говорити про те, що загальновідомих заходів забезпечення стійкості капіталу банків уже недостатньо. Особливо це виявилося під час фінансової кризи та поширеної останнім часом практики рейдерських посягань на відкриті акціонерні товариства, у тому числі і банки. Ураховуючи зазначену ситуацію, додатковими заходами забезпечення

стійкості капіталу банків могли б бути:

• обов’язкова повна капіталізація банків з самого початку їхньої діяльності;

• забезпечення живучості капіталу банку за рахунок його переливання між суб’єктами банківського об’єднання або ж суб’єктами фінансово-промислової групи. Тобто банки стають елементами відповідної структури, капітал якої використовується залежно від інтересів та умов функціонування

• даної структури;

• раціональне використання фінансових ресурсів та активна робота щодо мінімізації втрат у процесі діяльності банків;

• формування стабільних джерел фінансових ресурсів;

• страхування ризиків банківської діяльності;

• прагнення до збільшення обсягів власного капіталу в структурі капіталу банку;

• забезпечення діяльності банку та підтримання його ліквідності обмеженими силами та засобами в умовах дії екстремальних ситуацій.

Розуміння необхідності вжиття цих та інших заходів разом із заходами щодо забезпечення розвитку банків та якісне їх здійснення, безумовно, буде сприяти підвищенню економічної безпеки банків у сучасних умовах їхньої діяльності.

Характеризуючи сучасний стан економічної безпеки вітчизня них банків, слід звернути увагу на те, що, незважаючи на формування певних підрозділів (економічної безпеки), декларацію намірів щодо формування сучасних систем безпеки та визначення відповідних заходів, економічна безпека банків не набула того значення, яке повинно їй відводитись у діяльності комерційних банків. Заходи економічної безпеки у більшості своїй спрямовані на виявлення, локалізацію, ус унення правопорушень, що скоюються працівниками банків у матеріальній та інтелектуальній сфері. Однак вони недостатньо враховують управлінську сферу та сферу зовнішніх економічних взаємовідносин банків. Крім того, сучасні заходи безпеки банків мають відокремлений характер навіть у межах однієї сфери їх застосування. Попереджуючи порушення в одному місці, безпека банків не поширює своїх дій на інші мож ливі осередки порушень і відновлює свій вплив тільки у разі виявлення нових порушень.

Звертає на себе увагу і той факт, що підрозділи безпеки банку у більшості своїй необачно взяли на себе відповідальність за стан безпеки відповідних сфер банківської діяльності, залишивши безвідповідальними суб’єктів, які здійснюють діяльність у цих

сферах. Так, організовуючи безпеку матеріальних цінностей, поза увагою залишено облік, контроль їх наявності та якості, регулювання взаємовідносин адміністрації банків і працівників щодо використання таких цінностей. Безпека спрямовує свої зусилля на виключення можливості несанкціонованого доступу до цінностей та відшкодування шкоди, завданої банкам посяганнями на їх матеріальні цінності, не формуючи умов, в яких зазна чені посягання не могли б утворюватися взагалі. Від того в банках мають місце втрати матеріальних цінностей на значні суми, які виявляються під час щорічних інвентаризацій, і не завжди є підстави притягувати когось до матеріальної відповідальності.

Економічна безпека не виділяється банками в окремий вид безпеки, а її заходи виконуються в загальному порядку діяльн ості сил безпеки банків. Що ж стосується невеликих банків або ж відділень чи філій банків, то там взагалі заходи економічної безпеки не проводяться, або проводяться на пасивному рівні ? захисту. Особливим же недоліком є те, що банківська безпека традиційно вважається функцією спеціального підрозділу ? служби безпеки і ніяк не трансформується до інших підр озділів банку.

Економічна безпека як основа безпеки діяльності банків має бути зосереджена на головних напрямах банківської діяльності, насамперед тих, де сконцентровані фінанси банків ? матеріальному і фінансовому. Як показує досвід, близько 20% своїх фінансових ресурсів банки витрачають на формування основних засобів, понад 50% використовується в банківських операціях, ще 20% становлять витрати на забезпечення діяльн ості [70]. За таких умов очевидно, що основні зусилля банківської безпеки мають бути зосереджені саме на захисті матеріальних цінностей та банківських операцій.

Акцентуючи увагу на провідній ролі економічної безпеки в системі безпеки банку, варто зауважити, що вона сама також мусить мати системний та комплексний характер. Системність економічної безпеки банку має заб езпечуватися через певну впорядкованість заходів безпеки, формування відповідного алгоритму їх застосування, базуватися на єдиних технологіях забезпечення безпеки та централізованому управлінні ними. У свою чергу, комплексний підхід в економічній безпеці банку реалізується через застосування заходів фінансового, правового, інформаційного, соціально-психологічного, технічного та іншого

характеру, а також використанням можливостей усіх структур банку.

Застосування зазначених та інших заходів економічної безпеки має забезпечити формування відповідних режимів діяльності банку: режиму формування та використання ресурсів банку; режиму поведінки персоналу в різних умовах виробничої діяльності; режиму захисту інформації банку; особливого режиму функціонування банку в умовах дії несприятливих факторів еконо мічної, політичної, соціальної ситуації в країні.

Крім того, комплексна система економічної безпеки має забезпечити відповідні режими поведінки самого банку на ринку банківських послуг з урахуванням змін на ньому та в країні. Тут можуть запроваджуватися такі режими: режим економії, режим активізації, режим виживання і т. д.

Комплексний підхід до формування відпові дного режиму буде забезпечуватися через участь усіх структур банку в ньому, а також проведенням заходів по різних видах економічної безпеки: фінансовій, інформаційній, кадровій, безпеки матеріальних ресурсів, що, у свою чергу, забезпечить оперативність та своєчасність реагування банку на будь-які зміни ситуації на ринку, в цілому в країні та конкретно в ба нку.

Виходячи з викладеного можна зробити висновок, що підрозділи безпеки банку мають виконувати в системі економічної безпеки лише спеціальні функції: охоронні, режимні, інформаційні, контрольні, а заходи безпеки в технологіях банківського виробництва мають покладатися на підрозділи банку з установленням відповідальності за їх проведення і результати.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
9.3. Фінансова безпека банку
9.3.1. Забезпечення безпеки банківських операцій
Частина 2. 9.3.1. Забезпечення безпеки банківських операцій
Частина 3. 9.3.1. Забезпечення безпеки банківських операцій
Частина 4. 9.3.1. Забезпечення безпеки банківських операцій
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)