Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок 5.5. Ризикова та строкова структура відсоткових ставок


< Попередня  Змiст  Наступна >

5.5. Ризикова та строкова структура відсоткових ставок


Ризик і відсоткові ставки

Відсоткові ставки варіюють залежно від інвестиційного горизонту. Відсоткові ставки також змінюються залежно від особистості позичальника.

1

Приклад запозичено із: Berk J., DeMarzo P. Corporate finance. — P. 146.

Чому відсоткові ставки суттєво різняться? Найнижча відсоткова ставка є ставкою, сплаченою на казначейські облігації США. Цінні папери Казначейства США сприймаються як безризикові, бо практично немає шансів, що уряд зможе виплачувати відсотки і виконає свої зобов’язання за цими облігаціями. Таким чином, коли ми говоримо про безризикову відсоткову ставку, ми маємо на увазі ставку за казначейськими облігаціями США.

Усі інші позичальники мають ризик невиконання своїх зобов’язань. Для цих кредитів заявлена відсоткова ставка є максимальною сумою, яку інвестори будуть отримувати. Інвестори можуть отримати менше, якщо компанія має фінансові труднощі й не в змозі повністю погасити кредит. Щоб компенсувати ризик того, що вони будуть отримувати менше, якщо фірма зупинить платежі, інвестори вимагають вищої відсоткової ставки, ніж ставка за казначейськими облігаціями США. Різниця між відсотковою ставкою за кредитом та ставкою Казначейства залежатиме від оцінки інвесторами ймовірності того, що фірма зупинить платежі.

При дисконтуванні майбутніх грошових потоків важливо використовувати ставку дисконтування, яка відповідає як горизонту, так і ризику грошових потоків. Зокрема, правильна ставка дисконтування для грошових потоків є ставкою доходу, доступною на ринку, на інші інвестиції аналогічного ризику й терміну.

Крива дохідності та ставки дисконтування

Відсоткові ставки, що їх банки пропонують на інвестиції або визначають за кредитами, залежать від часового горизонту, або терміну інвестиції або кредиту. Відносини між терміном інвестиції та відсотковою ставкою називають структурою відсоткових ставок за строковістю позик. У кожному випадку відсоткова ставка залежить від часового горизонту.

Ми можемо використовувати структуру терміновості для обчислення нинішньої та майбутньої вартості неризикованого грошового потоку впродовж різних часових горизонтів інвестиції.

Поняття строкової структури відсоткових ставок

Ризики, пов’язані з ліквідністю і строковістю цінного папера, узагальнено в теорії строкової структури відсоткових ставок (Term Structure of Interest Rates). Ця теорія визначає зв’язок між строковістю цінних паперів і рівнем відсоткових ставок. Аналітичним інструментом, який відображає цей взаємозв’язок, є зазначені вище криві дохідності.

Відомо три підходи в теорії щодо формування кривих дохідності: теорія безстороннього очікування (Unbiased Expectation Theory); теорія переваги ліквідності (Liquidity Preference Theory); теорія сегментації ринку (Market Segmentation Theory).

Теорія безстороннього очікування пояснює нахил кривої дохідності очікуванням майбутнього руху відсоткових ставок. Відповідно до положень цієї теорії поведінка інвесторів є раціональною та зумовлена бажанням одержання вищого доходу незалежно від строковості фінансових інструментів.

Теорія переваги ліквідності пояснює нахил графіка дохідності бажанням інвесторів володіти ліквідними цінними паперами. В ціні цінних паперів (наприклад, довгострокових облігацій) має бути закладена премія за ліквідність. За цієютеорією поведінка інвестора менш узгоджена, ніж за теорією очікувань, оскільки кожен інвестор приймає власне рішення виходячи з відмінності премії за ліквідність для окремих інвесторів.

Теорія сегментації ринку базується на інституціональному підході. Крива доходів, за цією теорією, відображає переваги та дії певних суб’єктів ринку, які беруть участь в торгівлі борговими фінансовими інструментами. Згідно з положеннями цієї теорії у кожному сегменті ринку утворюється своєрідне коло учасників, котрі визначають попит та пропозицію і, відповідно, відсоткові ставки .


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
РОЗДІЛ 6 РИЗИК ТА ДОХІДНІСТЬ Зміст розділу
Класифікація фінансових ризиків
6.2. Вимір ризику та дохідності
Волатильність
Стандартна помилка оцінки очікуваних доходів
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)