Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Регулювання фінансового ринку у Великій Британії


< Попередня  Змiст  Наступна >

Регулювання фінансового ринку у Великій Британії


Система регулювання фінансового ринку у Великій Британії заслуговує на окрему увагу. Попри те, що Велика Британія є членом ЄС, вона не входить до зони євро і має власну специфіку регулювання фінансового сектору.

Британське Управління з фінансових послуг (Financial Service Authorities, FSA) було створене внаслідок розпочатої ще 1998 р. реформи органів управління фінансовим ринком Великої Британії. Після ухвалення у 2000 р. Акта про фінансові послуги та ринки новий орган здобув владні повноваження для здійснення своїх функцій. Спершу FSA було передано функції Банку Англії з нагля-

ду за банками й фінансовим ринком. Із часом новий орган замінив систему розрізнених регуляторних організацій, що функціонували на фінансовому ринку Великої Британії. Поступово до сфери його діяльності перейшли функції таких організацій, як Рада з цінних паперів та інвестицій, Організація з регулювання керівних інвестицій, Управління з цінних паперів та ф’ючерсів, Управління з приватних інвестицій, Комісія з будівельних товариств, Комісія з діяльності товариств взаємного кредитування, Регістр кредитних спілок і товариств взаємного кредитування, Дирекція зі страхування Казначейства. Таким чином, Управління з фінансових послуг працювало як мегарегулятор британського фінансового ринку.

У червні 2010 р. уряд Великої Британії оприлюднив плани переходу на нову архітектуру системи регулювання фінансових ринків. Зокрема, від 1 квітня 2013 р. британське FSA припинило існування, а його функції були розподілені між двома новоствореними структурами: Управлінням пруденційного нагляду (PRA) та Управлінням фінансового контролю (FCA). Управління пруденційного нагляду функціонує як незалежна дочірня структура Банку Англії і відповідає за регулювання на мікрорівні діяльності банків, будівельних товариств, страхових компаній, кредитних спілок тощо (загалом близько 2200 компаній). Фактично завданням нового регулятора є підтримка макрофінансової стабільності у Великій Британії через забезпечення надійності та стабільності роботи окремих учасників фінансового ринку.

Управління фінансового контролю (FCA), яке фактично є основним правонаступником FSA, відповідає за регулювання діяльності інфраструктурних учасників фінансового ринку та здійснює пруденційний нагляд за компаніями, які не потрапили під сферу впливу Управління пруденційного нагляду. Основна мета його діяльності: забезпечення належного рівня захисту споживачів фінансових послуг, підвищення ефективності ринку фінансових послуг та посилення цілісності фінансової системи Великої Британії. Цей регулятор опікується діяльністю компаній, які працюють як із роздрібними споживачами, так і на оптових ринках — це близько 25 тис. фірм, у тому числі ті, за якими пруденційний нагляд здійснювати PRA. До числа підлеглих Управління фінансового контролю входять інвестиційні компанії та фонди, біржі, страхові брокери, керуючі фондів та інші компанії, які надають фінансові послуги (рис. 3.2).

Крім того, урядом Великої Британії створено нову організаційну одиницю — Комітет з фінансової політики, який фактично є підрозділом Банку Англії й відповідає за забезпечення системної фінансової стабільності. Із новим підрозділом до Банку Англії перейшли функції з нагляду за роботою таких суб’єктів ринкової інфраструктури, як розрахункові палати та платіжні системи.

Таким чином, регуляторна реформа у Великій Британії спричинила створення трьох нових регуляторних органів та концентрацію найбільших повноважень щодо здійснення фінансового нагляду в Банку Англії, причому як стосовно макро-, так і мікропруденційного нагляду. У новій ієрархічній регуляторній структурі Банк Англії домінуватиме й опікуватиметься не лише питаннями монетарної політики, а й ухвалюватиме рішення про боротьбу з новими «фінансовими бульбашками» на фінансовому ринку.Банк Англії

Кліринг та розрахунки

Комітет з фінансової політики (FPC)

Видання директив та рекомендацій для PRA та FCA щодо фінансової стабільності

Казначейство та Парламент

Дочірні компанії

Управління пруденційного нагляду (PRA)

Управління фінансового контролю (FCA)

Співпраця та координація

Компанії з подвійним регулюванням (депозитні установи, страхові та великі інвестиційні компанії)

Пруденційне регулювання

Усі інші регульовані компанії

Пруденційне та поведінкове регулювання

Поведінкове регулювання

1

Рис. 3.2. Структура органів регулювання фінансового ринку Великої Британії


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
3.3. Міжнародна співпраця у сфері регулювання фінансового ринку
Міжнародні стандарти регулювання ринку цінних паперів
Міжнародна організація Комісій з цінних паперів (IOSCO)
Міжнародна асоціація з обслуговування цінних паперів
Принципи Базельського комітету з банківського нагляду
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)