Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ПРОБЛЕМИ ТА МЕТОДИ ПОЛІПШЕННЯ ОБЛІКУ ПОТОЧНОЇ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ В УКРАІНІ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ПРОБЛЕМИ ТА МЕТОДИ ПОЛІПШЕННЯ ОБЛІКУ ПОТОЧНОЇ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ В УКРАІНІ


Значний розмір дебіторської заборгованості негативно впливає на фінансовий стан підприємства, тому керівництво має посилювати контроль даної статті. Підприємство повинно мати певний ліміт своєї дебіторської заборгованості, керівництву слід безперервно відстежувати дотримання цього ліміту.

Важливим фактором в обліку дебіторської заборгованості є її погашення. Щоб не виникало безнадійної дебіторської заборго-

Також для покращення обліку дебіторської заборгованості слід мати фаховий штат бухгалтерії. Керівнику підприємства з метою отримання повної й оперативної інформації щодо різних видів дебіторської заборгованості, які складають значну частку у структурі оборотних коштів, доцільно забезпечити організацію цієї ділянки обліку із залученням відповідних фахівців.

Підприємству варто перевіряти фінансовий стан покупців, ретельніше ставитися до укладання договорів з покупцями.

Для ефективного управління дебіторською заборгованістю необхідно брати до уваги таку інформацію:

— про виставлені покупцям рахунки, неоплачені на поточний момент;

— про період прострочення платежів (у днях) по кожному з виставлених рахунків;

— про розмір безнадійної та сумнівної дебіторської заборгованості.

Я погоджуюсь з українським економістом Ф.Ф. Бутинцем, який запропонував відображувати в наказі про облікову політику такі основні елементи організації обліку дебіторської заборгованості, як:

— критерії групування заборгованості за строками її надання та непогашення;

— метод формування резерву сумнівних боргів;

— графіки руху документів, що підтверджують виникнення дебіторської заборгованості;

— облікові регістри, в яких фіксують розміри дебіторської заборгованості; процедуру передачі інформації з облікових регістрів до центральної бухгалтерії та її відображення у звітності.

Г. Нашкерська пропонує застосовувати метод класифікації сумнівних боргів підприємствам, які мають значну кількість дебіторів, і навпаки — метод формування резерву з врахуванням платоспроможності кожного окремого дебітора краще використовувати тоді, коли кількість дебіторів незначна.

В. Сопко та В. Завгородній з метою організації обліку дебіторської заборгованості вважають доцільним визначати на підприємстві об’єкти заборгованості відповідно до термінів її погашення та згрупувати суб’єкти боргу (фізичні та юридичні особи)

ваності, підприємство може ввести певні знижки на дату погашення заборгованості або застосовувати різні методи укладання договорів, використовувати гнучкі угоди, які б забезпечували більшу гарантованість погашення дебіторської заборгованості.

На мою думку, сьогодні в Україні найлегшим і найефективнішим способом удосконалення обліку дебіторської заборгованості є її комп’ютеризація. Комп’ютеризація обліку дебіторської заборгованості забезпечить збір та обробку інформації, необхідної для оптимізації управління дебіторською заборгованістю. В умовах комп’ютеризованої обробки інформації змінюється цільове призначення бухгалтерського обліку, він стає складовою частиною системи управління підприємством. Введення в практику комп’ютеризованих інтегрованих систем обліку, контролю та аудиту і розподілених систем обробки даних дає можливість комплексно вирішувати завдання не лише з обліку, але й з контролю, аналізу та аудиту. За допомогою таких систем можна здійснювати оцінку фактичного стану підприємства, а також прогнозувати і моделювати управлінські рішення.

При умові впровадження запропонованих розробок облік дебіторської заборгованості буде досконалішим і забезпечить зростання притоку коштів до підприємства.

У цілому під час організації та ведення обліку дебіторської заборгованості бухгалтерії підприємства необхідно:

1) при здійсненні обліку поточної дебіторської (товарної) заборгованості визначати величину резерву сумнівних боргів і включати до підсумку балансу розмір заборгованості за чистою реалізаційною вартістю, тобто за вирахуванням величини резерву сумнівних боргів;

2) переглядати на дату балансу (останній день звітного періоду) довгострокову заборгованість за окремими дебіторами. Якщо до терміну погашення заборгованості залишилося менш ніж 12 місяців (на визначену дату), слід відображувати минулу довгострокову заборгованість як поточну.

Оптимальною та результативною можна вважати таку діяльність підприємства, оцінка показників якої свідчить про високий рівень прибутковості та ліквідності. Для забезпечення постійної наявності оборотних коштів і платоспроможності підприємства дуже важливе значення мають розміри його дебіторської заборгованості. Тому підготовка достовірної та обґрунтованої вихідної інформації, яка буде використана при складанні фінансової звітності, потрібна як внутрішнім, так і зовнішнім користувачам для проведення аналізу та здійснення оцінки показників діяльності

за видами заборгованості. Зокрема, аналітичний облік вести за кожним видом заборгованості та окремим підприємством або фізичною особою.

Література

1. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік.: Підручник для студентів спеціальності «Облік і аудит» вищих навчальних закладів. — 5-е видання, доп. і перероб: — Житомир: ПП «Рута», 2008 — 481 с.

2. Костюченко В. Облік дебіторської заборгованості/ Костюченко В. // Бухгалтерський облік і аудит. — 2010. — № 7.

— С. 2–9.

3. Особливості організації обліку дебіторської заборгованості на підприємстві / Городянська Л. // Бухгалтерський облік і аудит. — 2007.

— № 6. — С. 5–7.

4. П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість».

5. Шипунова О. В. Автоматизація управління підприємством: основні принципи, функції та підходи// О. В. Шипунова / [Електронний ресурс] — http://archive.nbuv.gov.ua (дата звернення 17.11. 2013 р.). Чернова О.М., студент ОЕФ, 5 курсу, спеціальність 8.030509 «Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», Науковий керівник — Бабіч В.В., к.е.н., професор кафедри обліку підприємницької діяльності


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ЩОДО ВИЗНАННЯ, ОЦІНКИ ТА КЛАСИФІКАЦІЇ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА П(С)БО 10 «ДЕБІТОРСЬКА ЗАБОРГОВАНІСТЬ»
ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ НЕОБОРОТНИХ АКТИВІВ НА УМОВАХ ОРЕНДИ (ЛІЗИНГУ)
ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКОВО-АНАЛІТИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ ПІДПРИЄМСТВА
ОСОБЛИВОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ МСФЗ В УКРАЇНІ
ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР У БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ — РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)