Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ


В умовах глобальних змін в економіці України одним з найскладніших і найсуперечливіших питань можна вважати облік

У різних сферах діяльності суспільства питання обліку дебіторської заборгованості є досить актуальним, адже фінансовий стан підприємства значною мірою залежить саме від наявності та ефективного управління цим видом заборгованості.

Облік та аналіз дебіторської заборгованості регулюється Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість». Відповідно до П(С)БО 10 дебіторська заборгованість визначається як сума заборгованостей дебіторів підприємству на певну дату [1].

Провівши дослідження, ми прийшли до висновку, що облік дебіторської заборгованості має ряд проблемних питань.

На наш погляд, до однієї з проблем обліку дебіторської заборгованості слід віднести відсутність на підприємствах ефективної системи контролю та аналізу заборгованості.

Також відсутня чітка схема деталізації і співвідношення різ-них видів дебіторської заборгованості у загальній їх структурі [2].

На сучасному етапі недостатньо дослідженою залишається проблема оплати дебіторської заборгованості та визначення допустимого рівня засобів, які вилучаються на дебіторську заборгованість для розробки оптимальної політики управління нею [3].

Діюча облікова програма не дає змоги однозначно оцінити стан дебіторської заборгованості, а також ступінь її впливу на фінансово господарських стан підприємств.

Детальнішого опрацювання потребує облік сумнівних боргів, зокрема резерв на їх покриття з метою зближення бухгалтерського та податкового обліку.

Для прийняття управлінських рішень важливе значення має повнота і об’єктивність інформації, пов’язаної з дебіторською заборгованістю. Вирішення багатьох проблемних питань дозволить значно вдосконалити організацію та методику обліку розрахунків з дебіторами.

На нашу думку, з метою удосконалення обліку та аналізу дебіторської заборгованості необхідно здійснити такі заходи:

— визначення ступеню ризику несплати рахунків покупцями;

дебіторської заборгованості. На жаль, нині суб’єкти господарювання передусім вирішують власні проблеми замість виконання фінансових платіжних зобов’язань перед партнерами, поглиблюючи платіжну кризу і неврегульованість бюджетної системи, що стосується несвоєчасної оплати державних зобов’язань, які здійснюються за рахунок бюджету.

— формування та реалізація заходів роботи з дебіторами (створенням цільової групи, зазначення термінів, відповідальних, проведення оцінки витрат та отриманого ефекту);

— застосування різноманітних фінансових інструментів для мінімізації ризиків неповернення боргу: поруки, векселів, банківської гарантії, акредитивів, інкасо;

— складання фінансових планів підприємства із урахуванням даних про зміни простроченої дебіторської заборгованості [4];

— аналіз взаємних вимог і зобов’язань і визначення найраціональніших методів погашення взаємної заборгованості;

— поступове скорочення обсягів дебіторської заборгованості за рахунок проведення взаємозаліків;

— ведення обліку та звітності проведених взаєморозрахунків.

Підводячи підсумки, можна стверджувати, що організація обліку дебіторської заборгованості на підприємстві будь-якої форми власності має важливе значення, оскільки сприяє упорядкуванню інформації, прозорості та достовірності даних із розрахункових операцій з дебіторами.

Організація бухгалтерського обліку дебіторської заборгованості повинна мати таку систему рахунків, яка б у достатній мірі відображала і характеризувала всю господарську діяльність підприємства і забезпечувала отримання об’єктивної та своєчасної інформації для прийняття оптимальних управлінських рішень.

Література

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку «Дебіторська заборгованість»: Затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 р. № 237.

2. Давидюк Т.В. Визнання та оцінка поточної дебіторської заборгованості: напрями удосконалення // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і Необхідність облікового забезпечення управління дебіторською заборгованістю аналізу. — 2012. — Вип. 1 (22).

3. Кияшко О. М. // Актуальні проблеми економіки. — 2009. — №3.

— С. 190–196.

4. Колеснікова О. М. Проблемні питання обліку резерву сумнівних боргів в контексті Податкового кодексу України [Електронний ресурс] / О. М. Колеснікова // Ефективна економіка. — 2011.

5. Лищенко О. Г. Управління дебіторською заборгованістю як фактором фінансової стійкості підприємства / О. Г. Лищенко, І. С. Середа // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. — 2010. — № 3.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ ПІДПРИЄМСТВА
НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ
ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ОБЛІКОВОГО МЕХАНІЗМУ В НБУ
ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА ПРОДУКЦІЮ, ТОВАРИ, РОБОТИ, ПОСЛУГИ
ЗМІНИ В ПОДАТКОВІЙ СИСТЕМІ: ЇХ ВПЛИВ НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)