Posibniki.com.ua Фінанси Фінанси підприємств ФОРМУВАННЯ І РОЗПОДІЛ ПРИБУТКУ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ФОРМУВАННЯ І РОЗПОДІЛ ПРИБУТКУ


ФОРМУВАННЯ І РОЗПОДІЛ ПРИБУТКУ

Основні терміни і поняття: базова рентабельність; використання прибутку; виплата дивідендів; додатковий продукт; нерозподілений прибуток; прибуток підприємства; прибуток від звичайної діяльності; прибуток від операційної діяльності; прибуток від фінансових операцій; прибуток від іншої звичайної діяльності; прибуток від надзвичайних подій; прибуток від реалізації продукції; резервний капітал; рентабельність; розподіл прибутку; розрахунок прибутку; собівартість продукції; чистий прибуток.

4.1. Формування прибутку підприємства

4.1.1. Прибуток як результат фінансовогосподарської діяльності підприємства 

Прибуток є однією з основних категорій товарного виробництва. Це передусім категорія, що характеризує відносини, які складаються в процесі суспільного виробництва.

Прибуток безпосередньо пов’язаний з категорією «витрати виробництва». Прибуток — це та частина додаткової вартості, яка залишається після покриття витрат виробництва. Відособлення частини вартості продукції у вигляді витрат у грошовому виразі є собівартість проду кції.

Додатковий продукт — це вартість, створювана виробниками понад вартість необхідного продукту. Додатковий продукт властивий усім суспільно-економічним формаціям і є одним з найважливіших чинників їх успішного розвитку.

Прибуток — це частина додаткової вартості, створеної і реалізованої, готової до розподілу. Підприємство одержує прибуток після того, як втілена у створеному продукті вартість буде реалізована і набере грошової форми.

Отже, об’єктивне підґрунтя існування прибутку пов’язане з потребою первинного розподілу додаткового проду кту. Прибуток — це форма виявлення вартості додаткового продукту.

Отже, прибуток є об’єктивною економічною категорією. Тому на його формування впливають процеси, що відбуваються в суспільстві, у сфері виробництва й розподілу валового внутрішнього проду кту. Формування і розподіл прибутку

1Водночас прибуток — це підсумковий показник, результат фінансово-господарської діяльності підприємств як суб’єктів господарювання. Тому прибуток відбиває її результати і зазнає впливу багатьох чинників. Є певні особливості у формуванні прибутку підприємств залежно від сфери їхньої діяльності, виду економічної діяльності господарств, форми власності, розвитку ринкових відносин.

На формування прибутку як фінансового показника роботи підприємства, що відбивається в бу хгалтерському обліку, в офіційній звітності суб’єктів господарювання, впливає встановлений порядок: визначення фінансових результатів від основної діяльності (обчислення собівартості продукції (робіт, послуг), адміністративних витрат, витрат на збут); визначення прибутків (збитків) від іншої операційної діяльності, фінансових операцій, іншої звичайної діяльності.

З проведенням реформу вання бухгалтерського обліку і фінансової звітності в Україні з 2000 р. відповідно до міжнародних стандартів відбулися зміни в методиці визначення прибутку підприємств. На рис. 4.1 наведено схему формування прибутку підприємства з урахуванням змін у бухгалтерському обліку та звітності.

Облік і визначення фінансових результатів — прибутку (збитку) здійснюється за такими видами діяльності підприємства: звичайна діяльність, у тому числі операційна та інша звичайна діяльність; діяльність, пов’язана з виникненням надзвичайних подій. Своєю чергою, операційна діяльність поділяється на основну та іншу операційну діяльність.

У наступному підрозділі буде наведено порядок форму вання прибутку від основної операційної діяльності. Водночас слід звернути увагу на можливість отримання підприємствами прибутку (збитку) від інших видів діяльності, що може суттєво впливати на загальну су му прибутку.

Так, визначаючи фінансові результати від іншої операційної діяльності, необхідно зважати на: операції, пов’язані з реалізацією оборотних активів; доходи від операційної оренди активів; одержані (сплачені) пені, штрафи, неустойки; нестачі і втрати від псування цінностей та втрати від знецінення запасів.

Значний вплив на форму вання прибутку підприємств можуть справляти доходи від фінансових операцій: від спільної діяльності; отриманих дивідендів; відсотків, одержаних за облігаціями, а також за кредит і фінансовий лізинг.

Визначаючи фінансові результати від іншої звичайної діяльності, у жодному разі не можна залишати поза ува гою операції, пов’язані з реалізацією фінансових інвестицій, основних засобів,

2

3 Рис. 4.1. Структурно-логічна схема формування прибутку підприємства відповідно до П(С)БО в Україні

3 Рис. 4.1. Структурно-логічна схема формування прибутку підприємства відповідно до П(С)БО в Україні

Отже, на формування абсолютної суми прибутку підприємства впливають: результати, тобто ефективність його фінансовогосподарської діяльності; сфера діяльності; галузь; вид економічної діяльності господарства; установлені законодавством умови обліку фінансових результатів.

Прибуток підприємства — це показник, що формується на мікрорівні. Прибуток народного господарства — це результат діяльності окремих підприємств, галузей економіки, розвитку окремих сфер, структурних зрушень в економіці.

У табл. 4.1 наведено дані щодо абсолютної су ми отриманого прибутку (збитку) в різних галузях економіки. Аналіз даних таблиці дає змогу дійти таких висновків: у період 1995—1998 рр. відбувалося значне зниження обсягів прибутку в цілому і в більшості галузей економіки. Але починаючи з 1999 р. спостерігається зростання як загального обсягу прибутку, так і прибутку в окремих галузях економіки. 2000 року беззбитковим стало сільське господарство. Водночас тривало скорочення обсягів прибутку в таких галузях економіки, як будівництво, транспорт і зв’язок, постачання і збут.

Таблиця 4.1

ПРИБУТОК ЗА ГАЛУЗЯМИ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ, млн грн

Показник

Роки

1

Статистичний щорічник України за 2000 рік. — К.: Техніка, 2001. — С. 65.

Таблиця 4.2

Формування і розподіл прибутку

Таблиця 4.2

ПРИБУТОК ЗА ВИДАМИ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ, млн грн 2

Показник прибутку, збитку (–) 3 Роки
2000 2001 2002 2003 2004 4
Прибуток, збиток (–) Разом в економіці у тому числі: 13933,0 18740,6 14641,2 19643,3 44578,4
сільське господарство, мисливство та лісове господарство 1752,4 899,1 -254,6 769,5 2768,0
промисловість 8834,6 8537,2 2866,5 7137,0 18936,9
будівництво 40,3 722,8 -39,6 14,1 770,6
оптова й роздрібна торгівля; торгівля транспортними засобами; послуги з ремонту 1195,1 2352,0 4356,4 573,7 6903,2
транспорт і зв’язок 706,7 4135,7 4269,4 5805,3 6665,6
фінансова діяльність 1211,7 2344,9 2358,1 4252,7 7058,0
інші сфери діяльності 192,2 -250,9 1085 1091,1 1449,1

1

Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування.

2

Статистичний щорічник України за 2004 р. — К.: Консультант, 2005. — С. 61.

3

Крім бюджетних установ.

4

Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування за видами економічної діяльності.

4 У табл. 4.2 наведено дані щодо абсолютної суми отриманого прибутку (збитку) в різних сферах економіки. Аналіз даних таблиці дозволяє дійти висновків щодо відсутності стійкого зростання прибутку суб’єктів підприємницької діяльності в Україні. 2001 року порівняно з 2000 р. загальний прибуток збільшився передусім за рахунок таких видів економічної діяльності: будівництва, транспорту і зв’язку, фінансової діяльності, торгівлі. 2002 року прибуток у цілому скоротився на 4099,4 млн грн — збитковими стали сільське господарство та будівництво, суттєво зменшився прибуток у промисловості. Слід відзначити суттєве зростання загального обсягу прибутку на 24935,1 млн грн 2004 р. проти 2003 р. Це відбулось у наслідок збільшення обсягів прибутку за усіма видами економічної діяльності.

Зміни в обсягах прибутку підприємств за 1995—2004 роки свідчать про складні процеси, що відбувалися в окремих галузях економіки і були пов’язані зі зміною обсягів виробництва й реалізації проду кції (робіт, послуг); зміною ефективності господарювання; розвитком ринкових відносин; ціноутворенням; змінами в порядку обліку фінансових результатів.

З ухваленням Закону «Про внесення змін і доповнень в Закон України “Про оподатку вання прибутку підприємств”» від 22 травня 1997 р. податкові адміністрації здійснюють контроль за правильністю визначення оподатковуваного прибутку. Установлена методика визначення оподатковуваного прибутку безпосередньо не пов’язана з формуванням фактичного прибутку підприємств як показника фінансового результату їхньої діяльності.

Однак послаблення контролю за формуванням цього прибутку з боку податкових органів не зменшує його значення для підприємства. Прибуток залишається джерелом сплати податків, форму вання фінансових ресурсів підприємств. Тому формування загального прибутку, його збільшення мають важливе значення для кожного підприємства — суб’єкта господарської діяльності. Управлінню цими процесами належить важливе місце у фінансовому менеджменті.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
4.1.3. Методи розрахунку прибутку від реалізації продукції
4.1.4. Сутність і методи обчислення рентабельності
4.2. Розподіл і використання прибутку
ОПОДАТКОВУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ
5.1.2. Використання податків для регулювання діяльності підприємства
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)