Posibniki.com.ua Менеджмент Планування і контроль на підприємстві 10.3. ПОТОЧНЕ ФІНАНСОВЕ ПЛАНУВАННЯ


< Попередня  Змiст  Наступна >

10.3. ПОТОЧНЕ ФІНАНСОВЕ ПЛАНУВАННЯ


Поточне фінансове планування спрямоване на реалізацію фінансових цілей та завдань стратегічного й загального тактичного планів підприємства на період, що не перевищує один рік або операційний цикл діяльності. Характерною особливістю планових процедур цього рівня є взаємоузгоджене застосування як кількісно формалізованих, так і неформалізованих оцінок.

Головним завданням поточного фінансового планування є забезпечення:

1) фінансовими ресурсами поточної господарської діяльності;

2) платоспроможності й рентабельності підприємства;

3) раціонального використання тимчасово вільних грошових коштів.

Реалізація функції поточного фінансового планування в цілому охоплює комплекс питань із підготовки прогнозної фінансової звітності. Така система прогнозних фінансових звітів є обґрунтуванням шляхів досягнення підприємством установлених фінансових цілей на плановий період.

Сучасну формалізовану кількісну оцінку фінансового плану поточної діяльності з високою ефективністю забезпечує підготовка зведеного (генерального) бюджету — системи взаємопов’язаних операційних і фінансових бюджетів підприємства. Процес підготовки зведеного бюджету називають бюджетуванням. Загальну схему опрацювання зведеного (генерального) бюджету підприємства представлено на рис. 9.1.

Бюджети є кількісним відображенням плану, підготовленого переважно у вартісному вираженні. Вітчизняним аналогом терміна «бюджет» із певним припущенням можна вважати термін «кошторис». Бюджети призначені деталізувати способи ресурсного забезпечення обраного планового варіанта досягнення фінансових цілей діяльності, а також є інструментом координації та поточного контролю за виконанням планів.

Складають бюджети, як правило, на строк до одного року або на операційний цикл діяльності. Такий вид бюджетування називають річним або поточним. Воно забезпечує підготовку поточного фінансового плану. У разі визнання економічно доцільним на підприємствах також практикують підготовку щомісячних бюджетів, які виступають елементом оперативного фінансового планування.

Типова система бюджетів підприємства представлена операційним та фінансовим блоками. Бюджети операційного блоку містять дані щодо прогнозного руху, зміни величини та групування ресурсів підприємства в результаті здійснення господарських операцій із продажу, виробництва, закупівель, транспортування, зберігання, адміністрування (управління) тощо. Їх підготовка дозволяє інформаційно забезпечити опрацювання бюджетів фінансового блоку, який складається з:

1) прогнозного звіту про фінансові результати (бюджет доходів і витрат);

2) прогнозного звіту про рух грошових коштів (бюджет грошових надходжень та виплат);

3) прогнозного балансу підприємства (балансовий бюджет).

Рис. 10.1. Зведений (генеральний) бюджет підприємства

Функцію фінансового планування безпосередньо реалізують представлені фінансові бюджети. Однак їх складання можливе лише за умови опрацювання операційних бюджетів підприємства, які є джерелом вихідних даних для побудови прогнозної фінансової звітності. Тому для проведення процедур поточного фі-

За спрощеним наскрізним прикладом реалізації поточного фінансового планування розглянемо загальну логіку побудови та зміст операційних і фінансових бюджетів, представлених на рис. 9.1. Планування фінансово-господарської діяльності підприємства здійснюється на період в один рік із поквартальною деталізацією, результати округлено до цілих.

1. Бюджет продажів. Підготовка такого бюджету є обов’язковою під час здійснення фінансового планування, оскільки дозволяє спрогнозувати очікуваний дохід (виручку) підприємства від реалізації продукції у плановому періоді.

Обсяги продукції за кожним її видом, що можуть бути реалізовані підприємством у плановому періоді, визначаються виходячи зі стратегії розвитку підприємства, його виробничих можливостей та з урахуванням прогнозів щодо ємності ринків збуту. Прогнозні ціни, за якими підприємство планує реалізовувати продукцію, дозволяють провести оцінювання обсягів реалізації продукції у вартісному вираженні.

Приклад обчислення бюджету продажів під час реалізації одного виду продукції представлено в табл. 10.2.

Таблиця 10.1

БЮДЖЕТ ПРОДАЖІВ

Показник Квартал У цілому за рік
12 34
Обсяги реалізації продукції, од. 1000 1100 1100 1250 4450
Ціна реалізації, грн/од. 800 800 810 815 ?
Дохід (виручка) від реалізації продукції, грн 800 000 880 000 891 000 1 018 750 3 589 750

Опрацювання бюджету дозволяє визначити прогнозні обсяги продажу продукції на плановий період у натуральному та грошовому вираженні.

Загальний алгоритм розрахунків під час формування бюджету продажів є таким:

нансового планування є важливим розуміння логіки побудови кожного з операційних бюджетів та їх взаємозв’язків із фінансовими.

О де реаліз.

1 реаліз. ? = = n і іі

Д — дохід (виручка) від реалізації продукції n видів (обсяг продажів у грошовому вираженні), грн;

О i — обсяг реалізації продукції i-го виду в натуральному вираженні, од.;

Ц i — ціна реалізації продукції i-го виду, грн/од.; n — кількість видів продукції, що пропонуються до продажу.

Слід зазначити, що за умови пропозиції підприємством значної номенклатури й асортименту продукції розрахунки проводять за агрегованими позиціями, тобто за основними або типовими представниками видів продукції. Наприклад, підприємству, що оцінює прогнозні обсяги продажу йогуртів 50 назв, доцільно скоротити кількість планових позицій йогурту за критерієм однакової ваги упаковки та кількості упаковок йогуртів в одній пакувальній одиниці (ящику, палеті тощо). Це дозволить значно скоротити кількість планованих позицій йогурту та суттєво підвищити якість і зменшити витрати на планування продажів.

Дані бюджету продажів використовують в опрацюванні двох фінансових бюджетів: звіту про фінансові результати та звіту про рух грошових коштів.

2. Бюджет надходжень грошових коштів від продажу. Бюджет є плановим інструментом формування даних про час (період) надходження грошових коштів від реалізації продукції.

Обчислюють показники бюджету за даними про доходи від продажу (див. бюджет продажів) та прогнозу надходження коштів від реалізації в поточному й наступних періодах. Бюджет надходжень подано в табл. 10.3.

За умовами прикладу на підприємстві прогнозують надходження 30 % коштів у періоді продажу, а решту (70 %)

— у наступному. Так, надходження від продажів 1-го кварталу (800 000 грн) у цьому ж кварталі становлять 240 000 грн = 800 000 * 0,3, в наступному кварталі — 560 000 грн = 800 000 * 0,7. Співвідношення надходжень (у прикладі — 30/70) залежить як від політики підприємства щодо платіжної дисципліни, договірних умов продажу (відстрочення платежу на n днів / передоплата), так і від галузевої практики проведення розрахунків, що склалася. Слід також мати на увазі, що за реальних умов можливе виникнення безнадійних боргів (0,5—2 % суми продажів) з оплати за реалізовану продукцію, що потребує вирахування таких сум недоотримання із загальної величини планових надходжень у періоді.

,Ц*Д

Таблиця 10.3

БЮДЖЕТ НАДХОДЖЕНЬ ГРОШОВИХ КОШТІВ ВІД ПРОДАЖУ

Показник Квартал (період) У цілому за рік
12 3 4
Надходження від реалізації продукції, грн
у періоді продажу (30 %) 240 000 264 000 267 300 305 625 1 076 925
у наступному періоді (70 %) 200 000 560 000 616 000 623 700 1 799 700
Дебіторська заборгованість покупців на початок періоду, грн 200 000 560 000 616 000 623 700 200 000
на кінець періоду, грн 560 000 616 000 623 700 713 125 713 125
Разом надходжень від реалізації, грн 440 000 824 000 883 300 929 325 3 076 625

Дебіторську заборгованість за реалізовану продукцію на кінець періоду обчислюють як різницю між сумою продажів у періоді й дебіторської заборгованості на початок періоду та сумою надходжень за період. Так, на кінець 2-го періоду дебіторська де вир.

заборгованість становить 616 000 грн = (880 000 + 560 000) – – (264 000 + 560 000).

Дані бюджету надходжень надалі використовують під час складання бюджетів фінансового блоку: звіту про рух грошових коштів та прогнозного балансу.

3. Бюджет виробництва. Підготовка цього бюджету дозволяє визначити необхідні обсяги виробництва продукції у плановому періоді з урахуванням запланованих продажів та цільових запасів готової продукції.

Розрахунки обсягів виробництва на плановий період проводять за кожним видом продукції окремо та в натуральному вираженні за формулою: – (264 000 + 560 000).

Дані бюджету надходжень надалі використовують під час складання бюджетів фінансового блоку: звіту про рух грошових коштів та прогнозного балансу.

3. Бюджет виробництва. Підготовка цього бюджету дозволяє визначити необхідні обсяги виробництва продукції у плановому періоді з урахуванням запланованих продажів та цільових запасів готової продукції.

Розрахунки обсягів виробництва на плановий період проводять за кожним видом продукції окремо та в натуральному вираженні за формулою: заборгованість становить 616 000 грн = (880 000 + 560 000) – – (264 000 + 560 000).

Дані бюджету надходжень надалі використовують під час складання бюджетів фінансового блоку: звіту про рух грошових коштів та прогнозного балансу.

3. Бюджет виробництва. Підготовка цього бюджету дозволяє визначити необхідні обсяги виробництва продукції у плановому періоді з урахуванням запланованих продажів та цільових запасів готової продукції.

Розрахунки обсягів виробництва на плановий період проводять за кожним видом продукції окремо та в натуральному вираженні за формулою: ,З–ЗОО п/пк/ппродажіввир. += ,З–ЗОО п/пк/ппродажіввир. +=

О — запланований обсяг виробництва у плановому періоді, од.;

О — прогнозований обсяг продажів продукції у плановому періоді, од.; п/п

З — запаси готової продукції на початок планового періоду, од.; к/п

З — цільові запаси готової продукції на кінець планового періоду, од.

Бюджет виробництва, у продовження наскрізного прикладу, обчислено та подано в табл. 10.4.

Таблиця 10.4

БЮДЖЕТ ВИРОБНИЦТВА

Показник Квартал (період) У цілому за рік
12 34
Обсяги реалізації продукції, од. 1000 1100 1100 1250 4450
Запаси готової продукції, од.
на кінець періоду (10 %) 110 110 125 125 125
на початок періоду 50 110 110 125 50
Обсяг виробництва, од. 1060 1100 1115 1250 4525

Цільові запаси готової продукції на кінець періоду є резервом зростання продажів та складають 10 % запланованих продажів наступного періоду.

Дані бюджету застосовують для оцінювання витрат на ресурсне забезпечення виробництва: в опрацюванні бюджетів матеріальних, трудових та загальновиробничих витрат.

4. Бюджет прямих витрат на сировину й матеріали. У рамках бюджету планують витрати на сировину й матеріали, необхідні для забезпечення прогнозних обсягів виробництва продукції у плановому періоді, і відповідні обсяги закупівель. Дані бюджету можуть бути представлені як у натуральному, так і в грошовому вираженні.

Розраховують потребу в сировині й матеріалах за формулою, аналогічною зазначеній до бюджету виробництва. Обчислення проводять за даними бюджету виробництва щодо обсягів виробництва продукції у плановому періоді на основі норм витрат сировини й матеріалів на одиницю продукції та їх закупівельних цін. За даними про залишки сировини й матеріалів на початок

продажів

Бюджет прямих матеріальних витрат, обчислений за даними наскрізного прикладу, представлено в табл. 10.4.

Таблиця 10.4

БЮДЖЕТ ПРЯМИХ МАТЕРІАЛЬНИХ ВИТРАТ

Показник Квартал (період) У цілому за рік
12 34
Обсяг виробництва, од. 1060 1100 1115 1250 4525

Витрати матеріалу Х, грн/од.

280285290290?

Прямі матеріальні витрати на виробництво продукції, грн 296 800 313 500 323 350 362 500 1 296 150
Вартість запасів матеріалу Х, грн

На кінець періоду (15 %)

47 02548 50354 37554 37554 375

На початок періоду 45 000 47 025 48 503 54 375 45 000
Витрати на закупівлю матеріалу Х, грн 298 825 314 978 329 223 362 500 1 305 525

Нормативна величина матеріальних запасів на кінець періоду становить 15 % матеріальних потреб виробництва в наступному

періоді (запаси на кінець 1-го періоду = 47 025 грн = 15 % * * 313 500). Така величина запасу є резервною на випадок непередбачених проблем із постачанням та транспортуванням, якістю матеріалів, необхідністю збільшення обсягів виробництва тощо.

Витрати на закупівлю матеріалів розраховують як різницю між сумою потреби в матеріалах у періоді й цільових запасів на кінець періоду та величиною запасу на початок періоду. Наприклад, планові витрати на закупівлю матеріалу Х у 1-му періоді = = 298 825 грн = 296 800 + 47 025 – 45 000.

Дані бюджету прямих матеріальних витрат використовують у складанні бюджету собівартості реалізованої продукції та бюджету виплат грошових коштів за матеріали.

5. Бюджет виплат за сировину й матеріали. Характеризує суму грошових коштів, необхідну для забезпечення виплат (пла-лад, планові витрати на закупівлю матеріалу Х у 1-му періоді = = 298 825 грн = 296 800 + 47 025 – 45 000.

Дані бюджету прямих матеріальних витрат використовують у складанні бюджету собівартості реалізованої продукції та бюджету виплат грошових коштів за матеріали.

5. Бюджет виплат за сировину й матеріали. Характеризує суму грошових коштів, необхідну для забезпечення виплат (пла-= 298 825 грн = 296 800 + 47 025 – 45 000.

Дані бюджету прямих матеріальних витрат використовують у складанні бюджету собівартості реалізованої продукції та бюджету виплат грошових коштів за матеріали.

5. Бюджет виплат за сировину й матеріали. Характеризує суму грошових коштів, необхідну для забезпечення виплат (пла-періоді (запаси на кінець 1-го періоду = 47 025 грн = 15 % * * 313 500). Така величина запасу є резервною на випадок непередбачених проблем із постачанням та транспортуванням, якістю матеріалів, необхідністю збільшення обсягів виробництва тощо.

Витрати на закупівлю матеріалів розраховують як різницю між сумою потреби в матеріалах у періоді й цільових запасів на кінець періоду та величиною запасу на початок періоду. Наприклад, планові витрати на закупівлю матеріалу Х у 1-му періоді = = 298 825 грн = 296 800 + 47 025 – 45 000.

Дані бюджету прямих матеріальних витрат використовують у складанні бюджету собівартості реалізованої продукції та бюджету виплат грошових коштів за матеріали.

5. Бюджет виплат за сировину й матеріали. Характеризує суму грошових коштів, необхідну для забезпечення виплат (пла-

планового періоду, їх цільові (нормативні) запаси на кінець планового періоду та прогнозні обсяги витрачання на виробництво продукції в періоді визначають обсяги закупівель відповідних сировини й матеріалів.

Бюджет виплат за матеріали, за даними наскрізного прикладу, подано в табл. 10.6.

Таблиця 10.5

БЮДЖЕТ ВИПЛАТ ЗА МАТЕРІАЛИ

Показник Квартал (період) У цілому за рік
123 4
Виплати постачальникам за матеріал Х, грн у періоді закупівель (20 %)в наступному періоді (80 %) 59 765210 000 62 996239 060 65 845251 982 72 500263 378 261 105 964 420
Кредиторська заборгованість постачальникам за матеріал Х, грн

на початок періоду210 000239 060251 982263 378210 000

За даними прикладу, домовленості з постачальниками передбачають виплату 20 % вартості закупівель у періоді здійснення закупівель матеріалів, а 80 %

За даними прикладу, домовленості з постачальниками передбачають виплату 20 % вартості закупівель у періоді здійснення закупівель матеріалів, а 80 %

— у наступному періоді. Так, виплати за закупівлю матеріалу Х у 1-му періоді — (298 825 грн

(див. бюджет прямих матеріальних витрат) становлять 59 765 грн = = 20 % * 298 825 грн, а залишок, що виплачується у 2-му періоді = 239 060 грн = 80 % * 298 825 грн.

Кредиторську заборгованість на кінець періоду визначають як різницю між сумою витрат на закупівлю в періоді (див. бюджет прямих матеріальних витрат) і кредиторської заборгованості на початок періоду та величиною виплат за даний період. Наприклад, кредиторська заборгованість на кінець 3-го періоду = = 263 378 грн = 329 223 + 251 982 – 317 827 грн.

Представлений бюджет виплат використовують у складанні прогнозного балансу та звіту про рух грошових коштів.

6. Бюджет прямих витрат на оплату праці. Дозволяє провести обчислення прямих витрат на оплату праці, необхідних у пла-= 20 % * 298 825 грн, а залишок, що виплачується у 2-му періоді = 239 060 грн = 80 % * 298 825 грн.

Кредиторську заборгованість на кінець періоду визначають як різницю між сумою витрат на закупівлю в періоді (див. бюджет прямих матеріальних витрат) і кредиторської заборгованості на початок періоду та величиною виплат за даний період. Наприклад, кредиторська заборгованість на кінець 3-го періоду = = 263 378 грн = 329 223 + 251 982 – 317 827 грн.

Представлений бюджет виплат використовують у складанні прогнозного балансу та звіту про рух грошових коштів.

6. Бюджет прямих витрат на оплату праці. Дозволяє провести обчислення прямих витрат на оплату праці, необхідних у пла-= 239 060 грн = 80 % * 298 825 грн.

Кредиторську заборгованість на кінець періоду визначають як різницю між сумою витрат на закупівлю в періоді (див. бюджет прямих матеріальних витрат) і кредиторської заборгованості на початок періоду та величиною виплат за даний період. Наприклад, кредиторська заборгованість на кінець 3-го періоду = = 263 378 грн = 329 223 + 251 982 – 317 827 грн.

Представлений бюджет виплат використовують у складанні прогнозного балансу та звіту про рух грошових коштів.

6. Бюджет прямих витрат на оплату праці. Дозволяє провести обчислення прямих витрат на оплату праці, необхідних у пла-приклад, кредиторська заборгованість на кінець 3-го періоду = = 263 378 грн = 329 223 + 251 982 – 317 827 грн.

Представлений бюджет виплат використовують у складанні прогнозного балансу та звіту про рух грошових коштів.

6. Бюджет прямих витрат на оплату праці. Дозволяє провести обчислення прямих витрат на оплату праці, необхідних у пла-= 263 378 грн = 329 223 + 251 982 – 317 827 грн.

Представлений бюджет виплат використовують у складанні прогнозного балансу та звіту про рух грошових коштів.

6. Бюджет прямих витрат на оплату праці. Дозволяє провести обчислення прямих витрат на оплату праці, необхідних у пла-(див. бюджет прямих матеріальних витрат) становлять 59 765 грн = = 20 % * 298 825 грн, а залишок, що виплачується у 2-му періоді = 239 060 грн = 80 % * 298 825 грн.

Кредиторську заборгованість на кінець періоду визначають як різницю між сумою витрат на закупівлю в періоді (див. бюджет прямих матеріальних витрат) і кредиторської заборгованості на початок періоду та величиною виплат за даний період. Наприклад, кредиторська заборгованість на кінець 3-го періоду = = 263 378 грн = 329 223 + 251 982 – 317 827 грн.

Представлений бюджет виплат використовують у складанні прогнозного балансу та звіту про рух грошових коштів.

6. Бюджет прямих витрат на оплату праці. Дозволяє провести обчислення прямих витрат на оплату праці, необхідних у пла-

тежів) постачальникам за придбані в періоді сировину й матеріали. Крім того, бюджет дозволяє оцінити величину кредиторської заборгованості постачальникам.

Бюджет прямих витрат на оплату праці, розрахований за даними наскрізного прикладу, подано в табл. 10.7.

Таблиця 10.6

БЮДЖЕТ ПРЯМИХ ВИТРАТ НА ОПЛАТУ ПРАЦІ

Розрахунок прямих витрат на оплату праці виконується аналогічно до обчислення прямих матеріальних витрат. Витрати на оплату праці визначають шляхом множення планового обсягу виробництва на величину трудовитрат у розрахунку на одиницю продукції.

Розрахунок прямих витрат на оплату праці виконується аналогічно до обчислення прямих матеріальних витрат. Витрати на оплату праці визначають шляхом множення планового обсягу виробництва на величину трудовитрат у розрахунку на одиницю продукції.

Показники бюджету використовують у підготовці бюджету собівартості реалізованої продукції, зокрема, для оцінювання виробничих витрат, що відносять на собівартість продукції.

7. Бюджет загальновиробничих витрат. Бюджет призначено для узагальнення даних щодо величини непрямих виробничих (загальновиробничих) витрат підприємства у плановому періоді.

Дані бюджету формують на основі допоміжних бюджетів (кошторисів) комплексних спеціалізованих непрямих виробничих витрат підприємства (докладніше див. розділ 8 «Планування і контроль витрат»).

Величина змінних загальновиробничих витрат залежить від обсягу діяльності. Тому у плануванні можуть використовуватися норми змінних загальновиробничих витрат у розрахунку на одиницю пов’язаної діяльності (машино-години роботи обладнання, людино-години та інше).

Постійні загальновиробничі витрати не залежать від обсягів діяльності. Тому їх величину, що включається в собівартість, планують, виходячи з нормальної потужності підприємства (до-

новому періоді для забезпечення обсягів виробництва продукції. Вихідними даними для розрахунків є результати опрацювання бюджету виробництва, дані системи нормування праці й тарифних ставок основних виробничих робітників.

Для фінансового планування порядок відшкодування нерозподілених постійних загальновиробничих витрат має важливе значення. Невключення нерозподілених загальновиробничих витрат до складу виробничої собівартості продукції дозволяє підтримувати стабільність її рівня й уникати її невиправданого завищення, а відповідно завищення вартості запасів готової продукції та величини активів підприємства в цілому. Відображення об’єктивної вартості активів — одна з ключових вимог міжнародних фінансових стандартів щодо складання балансу підприємства.

Водночас списання нерозподілених загальновиробничих витрат на собівартість реалізованої продукції призводить до зростання операційних витрат і зменшення операційного прибутку підприємства. Така ситуація повинна спонукати менеджмент підприємства до вивчення можливостей наближення планових обсягів виробництва до рівня нормальної потужності.

Бюджет загальновиробничих витрат, обчислений у продовження наскрізного прикладу, представлено в табл. 10.8.

Таблиця 10.7

БЮДЖЕТ ЗАГАЛЬНОВИРОБНИЧИХ ВИТРАТ

Показник Квартал (період) У цілому за рік
12 34
Змінні загальновиробничі витрати, грнна оплату працінадання послуг цехам 15 00025 000 15 56025 950 15 78026 300 17 70029 480 64 040 106 730
Постійні загальновиробничі витрати, грн

< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
10.4. ЦІЛЬОВЕ ПЛАНУВАННЯ ПРИБУТКУ ТА АНАЛІЗ БЕЗЗБИТКОВОСТІ (CVP-АНАЛІЗ)
10.5. ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛІНГ
Розділ 5. ПЛАНУВАННЯ ПРОЕКТІВ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА ТА КОНТРОЛЬ ЗА ЇХ ВИКОНАННЯМ ТЕМА 11 ПЛАНУВАННЯ ОНОВЛЕННЯ ПРОДУКЦІЇ
11.2. ФОРМУВАННЯ ПЛАНІВ ОНОВЛЕННЯ ПРОДУКЦІЇ, ЇХ СКЛАД І ЗАВДАННЯ
11.3. ПЛАНУВАННЯ ВИТРАТ НА ПІДГОТОВКУ Й ОСВОЄННЯ ВИРОБНИЦТВА НОВОЇ ПРОДУКЦІЇ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)