Posibniki.com.ua Право Правові основи місцевого самоврядування 12.3. Порядок проведення місцевих виборів


< Попередня  Змiст  Наступна >

12.3. Порядок проведення місцевих виборів


Стадії проведення місце вих виборів:

1. Утворення виборчих округів та виборчих дільниць.

2. Утворення виборчих комісій.

3. Складання списків виборців.

4. Висування кандидатів.

5. Реєстрація кандидатів.

6. Реєстрація довірених осіб кандидатів та уповноважених осіб місцевих осередків політичних партій (блоків), громадських організацій.

888. Проведення голосування.

9. Встановлення результатів виборів.

10. Проведення повторних виборів.

Виборчі округи для виборів депутатів місцевих рад і сільських, селищних, міських голів утворюються відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніше як за 70 днів до дня виборів, кількість яких залежить від загального складу відповідних рад.

Мажоритарні одномандатні виборчі округи для вибо рів депутатів сільських, селищних, міських, районних у містах рад утворюються при додержанні приблизно рівної кількості виборців у розрахунку на один виборчий округ.

Для проведення голосування та підрахунку голосів під час місцевих виборів територія сіл, селищ, міст, районів у містах сільською, селищною, міською, районною у місті радою або її виконавчи м комітетом не пізніше як за 55 днів до дня виборів утворюються виборчі дільниці. Виборчі дільниці утворюються з кількістю від 20 до 3000 виборців, а у виняткових випадках — з меншою чи більшою кількістю виборців.

Виборчі дільниці є спільними для виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, а у випадках, коли місцеві вибори проводятьс я одночасно з виборами народних депутатів України, — також для виборів народних депутатів України.

Для організації та проведення місцевих виборів відповідно сільською, селищною, міською, районною у місті, районною, обласною радою утворюються виборчі комісії:

1) територіальні виборчі комісії (сільські, селищні, міські, районні у містах, районні, обласні);

2) окр ужні виборчі комісії;

3) дільничні виборчі комісії.

Рішення відповідної ради про утворення виборчої комісії та її склад доводиться до відома населення протягом п’яти днів.

Територіальні виборчі комісії утворюються не пізніше як за 75 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря і 6—12 членів комісії.

Окружні виборчі комісії утворюються відповідною радою або її викона вчим комітетом не пізніше як за 65 днів до дня проведення виборів у складі голови, заступника голови, секретаря і 4—8 членів комісії.

Дільничні виборчі комісії утворюються сільською, селищною, міською, районною у місті радою або її виконавчим комітетом не пізніше як за 45 днів до дня виборів, а у виняткових випа дках,

89визначених законодавством про вибори, — за п’ять днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря і 5—11 членів комісії.

Членом виборчої комісії може бути громадянин України, який має виборчі права і постійно проживає або працює на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. До складу виборчої комісії не можуть входити кандидати або їх до вірені особи, уповноважені місцевих осередків політичних партій (блоків), громадських організацій, близькі родичі кандидатів, особи, які утримуються під вартою або перебувають у місцях позбавлення волі. Одна і та сама особа може бути членом тільки однієї виборчої комісії.

Голова, заступник голови та секретар виборчих комісій не можуть бути членами однієї політ ичної партії (блоку).

Засідання виборчої комісії є правомочним, якщо в ньому бере участь більше половини загального складу комісії. Рішення комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів осіб, які входять до складу комісії. Засідання виборчої комісії веде її голова або його заступник, а в разі невиконання ними з будь-яких причин цієї функ ції комісія призначає зі свого складу головуючого на засіданні.

Усі засідання виборчих комісій протоколюються. Протоколи засідань підписуються головуючим на засіданні та секретарем комісії чи членом комісії, який виконує обов’язки секретаря. Особи, які входять до складу комісії і не згодні з прийнятим рішенням, мають право висловити окрему ду мку, виклад якої в письмовій формі додається до протоколу засідання комісії.

На засіданнях виборчої комісії мають право бути присутніми кандидати, їхні довірені особи, уповноважені особи місцевих осередків політичних партій (блоків), громадських організацій, зареєстрованих відповідно до чинного законодавства, офіційні спостерігачі від громадських організацій України та інших держав, міжнародних ор ганізацій, а також представники засобів масової інформації. За рішенням комісії на її засіданні можуть бути присутні й інші особи.

Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов’язковим для учасників виборів та органів, що забезпечують їх проведення.

Для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення передбачених законом функцій виборча комісія мо же залучати відповідних спеціалістів, технічних працівників.

90Повноваження виборчих комісій припиняються в день призначення чергових виборів депутатів місцевих рад і сільських, селищних, міських голів.

Для проведення виборів депутатів місцевих рад і сільських, селищних, міських голів виконавчими комітетами сільських, селищних, міських, районних у містах рад складаються списки виборців по кожній виборчій дільниці за затвердженою Центральною виборчою комісією формою. До сп иску виборців включаються всі громадяни України, яким на день виборів виповнюється 18 років та які на момент складання списку проживають на території відповідної виборчої дільниці і мають виборче право. Виборці мають право оскаржити невключення, неправильне включення до списку або виключення зі списку виборців, а також неточності у даних щодо нь ого. Мотивоване рішення про відхилення заяви про неправильності у списку виборців, що видається заявникові дільничною виборчою комісією, може бути оскаржено у суді у порядку, встановленому законом.

Виборці мають право від дня реєстрації кандидатів відповідними виборчими комісіями обговорювати передвиборні програми кандидатів, їхні політичні, ділові й особисті якості, безперешкодн о вести агітацію за чи проти того чи іншого кандидата. Участь органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також осіб, які входять до складу виборчих комісій, у передвиборній агітації не дозволяється.

Агітаційні друковані матеріали повинні містити інформацію про організацію, установу, осіб, які відповідають за їх виготовлення, а також вихідні дані пр о установу, що надрукувала їх, тираж надрукованих матеріалів. Один примірник кожного виду друкованих агітаційних матеріалів кандидати або їхні довірені особи зобов’язані не пізніше як через три дні після їх виготовлення подати до окружної (територіальної) виборчої комісії з підписом відповідного кандидата.

Голосування проводиться в день виборів або в де нь повторного голосування. Про час і місце голосування дільнична виборча комісія сповіщає виборців не пізніше як за 15 днів до дня виборів.

Виборчі бюлетені є документами суворої звітності і підлягають обліку. Виборчі бюлетені видаються виборцям членами дільничної виборчої комісії на підставі списку виборців виборчої дільниці по пре д’явленні виборцем документа, який посвідчує його

91особу та громадянство. Про одержання виборчого бюлетеня (бюлетенів) виборець розписується у списку виборців. Кожен виборець голосує особисто. Голосування за інших осіб не допускається. Заповнений виборчий бюлетень голосуючий опускає у виборчу скриньку. Розкриття виборчих скриньок до закінчення голосування забороняється.

Обраним по одномандатному виборчому округу вважається кандидат у депутати, на посаду сі льського, селищного, міського голови, який одержав на виборах найбільшу, порівняно з іншими кандидатами, кількість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. У разі, коли по одномандатному виборчому округу балотувався один кандидат, він вважається обраним, якщо за нього проголосувала більшість виборців, які взяли участь у голосуванні.

Обраними по багатомандатному виборчому ок ругу вважаються ті кандидати, які на виборах одержали більшу, порівняно з іншими кандидатами, кількість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. При цьому загальна кількість обраних кандидатів не може перевищувати кількості встановлених депутатських мандатів по даному виборчому округу.

У разі, коли два або більше кандидатів набрали най більшу і водночас однакову кількість голосів виборців, окружна (територіальна) виборча комісія приймає рішення про проведення повторного голосування по цих кандидатурах, яке проводиться не пізніше як у двотижневий термін після дня виборів у порядку, встановленому цим Законом.

Окружна (територіальна) виборча комісія може визнати вибори по виборчому округу такими, що не відбулис я, якщо у зв’язку з вибуттям усіх зареєстрованих кандидатів або з інших причин голосування не проводилося. Окружна (територіальна) виборча комісія може визнати вибори недійсними по виборчому округу чи по окремих виборчих дільницях, якщо в ході їх проведення або під час підрахунку голосів допущено порушення цього Закону, яке в плинуло на результати виборів.

Повторне голосування проводиться не пізніше як у двотижневий термін після дня виборів у порядку, встановленому Законом

України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Вибори сільського, селищного, міського голови проводяться за мажоритарною виборчою системою відносної більшості по єдиному одномандатному виборчому округу, межі якого збігаються з меж ами села, селища, міста.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Особливості здійснення місцевого самоврядування у м. Києві
13.2. Особливості правового статусу Київського міського голови
Гарантії місцевого самоврядування
14.2. Акти та законні вимоги органів і посадових осіб місцевого самоврядування
16.2. Взаємовідносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, що належать до комунальної власності
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)