Posibniki.com.ua Економіка Актуальні питання розвитку агробізнесу в Україні ПОРІВНЯННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ РІЗНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ВИРОЩУВАННЯ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ (КЛАСИЧНА ТА НУЛЬОВА ТЕХНОЛОГІЇ)


< Попередня  Змiст  Наступна >

ПОРІВНЯННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ РІЗНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ВИРОЩУВАННЯ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ (КЛАСИЧНА ТА НУЛЬОВА ТЕХНОЛОГІЇ)


Список використаних джерел

1. Жаліло Я. А. та ін. Формування моделі економічного розвиткуУкраїни у післякризовому світі. — К.: НІСД, 2013. — 65 с.

2. Мазур Є. Технічні акценти

— 2012 / Є. Мазур // — 2012. — № 1.

— С. 28–29.

Проблема підвищення ефективності сільськогосподарськоговиробництва є визначальним фактором економічного і соціального розвитку суспільства. Сьогодні в галузі рослинництва гостростоїть питання збільшення обсягів виробництва, підвищенняурожайності сільськогосподарських культур.

Проте високоефективним можна вважати те сільськогосподарське виробництво, що досягає цього шляхом зниження витрат,підвищення якості та конкурентоспроможності продукції. Підґрунтям такому способу господарювання може стати ефективне іраціональне впровадження новітніх технологій і сучасної технікиу виробництво.

Одними з найбільш прогнозованих і рекомендованих на сучасному етапі є технології, які базуються на використанні посівних комплексів для прямої сівби (нульова технологія). Подібнітехнології широко застосовуються у світовому землеробстві, алепереважно (до 95 % від загальної площі під «No-till» технологіями) на Американському та Австралійському континентах [1].

31

Метод нульової технології (No-till) полягає в тому, що ґрунтотримує живлення від стерні та пожнивних решток, які залишаються на її поверхні після збору врожаю. Насіння висівають у необроблений ґрунт шляхом нарізання борозни потрібної ширини іглибини, достатньої для заглиблення насінини. Інші види обробітку не застосовуються [2].

Масштабного поширення ця технологія набуває в багатьохкраїнах світу, адже щорічно площа під no-till технологією в світізростає більш як на 1 млн га. У наш час у світі площі під нульовим обробітком становлять близько 70 млн га.

Поширення no-till технології в Україні пов’язане з корпорацією «Агро-Союз», що в Дніпропетровській області. Станом на2012 рік площа використання технології No-till в Україні в 2012році становила 7,5 % від загальної площі. Прогноз на 2017 р. —15 % (6,0 млн га) [3].

Для порівняння ефективність досліджуваних технологій буловизначено ряд економічних показників. Дослідження витрат на 1га посівних площ показало, що при ноу-тілл досягається економіяв розмірі 1187 грн. Щодо показників ефективності, то потрібновідмітити, що no-till технологія має перевагу в показниках ефективності (прибуток більший майже на 105 тис. грн при посівнійплощі 1000 га), рентабельність виробництва на 18 % (табл. 1).

Таблиця 1

ПОКАЗНИКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ

ЗА РІЗНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Порівнявши показники ефективності даних технологій вирощування пшениці озимої (табл. 2), можна сказати, що і тут нульова технологія має перевагу.

Варіанти

Показники ефективності

Класична технологіяNo-tillPP2 роки1 рік

ДPP3 роки2 рокиNPV, тис. грн1386,35514,1IRR, %5188PI1,312,63

Як бачимо, при ноу-тілл менша урожайність, але й менші витрати на 1 га і відповідно на 1 ц продукції. Тому вища ефективність виробництва. Отже, доцільно запроваджувати таку технологію.

Система No-till

— найрозумніший підхід до рослинництва, зважений з точки зору екології та економіки. При цьому виключаєтьсямеханічна дія на ґрунт. Здійснюється прямий посів по пожнивнихзалишках з мінімальним порушенням структури ґрунту.

Список використаних джерел

1. Вишневська О. М., Ковальчук А. Г. Зниження затратності вирощування сільськогосподарських культур при застосування No-till технології [Електронний ресурс] — Режим доступу: http://www.pdaa.edu.ua-/sites/default/files/nppdaa/3.2/112.pdf

2. Мостіпан М. І. Сучасна технологія No-till // [Електронний ресурс]

— Режим доступу: http://agro-business.com.ua/2010-06-11-07-03-13/55-no-till.html

Таблиця 2

ПОКАЗНИКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ПОРІВНЮВАНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

ВИРОЩУВАННЯ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ

3. Площади No-till в Украине [Електронний ресурс] — Режим доступу:http://archive-ru.com/page/3604877/2014-01-28/http://notill.ru/view_post.php?id=52Маліченко Д. П.,науковий керівникЄгорова О. В., к.е.н., доцент,ДВНЗ «Полтавська державна аграрна академія», м. Полтава


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
НАПРЯМИ ЗНИЖЕННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ РОСЛИННИЦТВА
ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ФІНАНСУВАННЯ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я В УКРАЇНІ
АНАЛІЗ ТА ОЦІНЮВАННЯ СУКУПНОГО ЕФЕКТУ ВІД ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ІНТЕНСИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА
ЕФЕКТИВНІСТЬ КВІТНИКАРСТВА
АНАЛІЗ ЕФЕКТИВНОСТІ ФОРМУВАННЯ І ВИКОРИСТАННЯ ОБІГОВИХ КОШТІВ ПІДПРИЄМСТВА
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)