Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Поняття відкритої, довгої та короткої позиції; офсетні угоди


< Попередня  Змiст  Наступна >

Поняття відкритої, довгої та короткої позиції; офсетні угоди


Сторона, яка згодна придбати актив за попередньо визначеною ціною в майбутньому, займає довгу позицію. Протилежна сторона займає коротку позицію і згодна продати актив. Якщо в учасника торгів є зобов’язання щодо поставки або купівлі активу згідно з умовами деривативу, кажуть, що у нього відкрита позиція (довга або коротка).

1 Індекс українських акцій Української біржі.

інансовий езультат, гр. од.

Ціна акції, гр. од.

10011085

0

10 –15

Фр

Рис. 9.5. Довга позиція за ф’ючерсом

Якщо трейдер придбає ф’ючерс, тобто відкриє довгу позицію, то дохід від його операції зростатиме зі збільшенням ціни базового активу. На рис. 9.5 зображено фінансовий результат відкриття довгої позиції за ф’ючерсом на акцію з майбутньою ціною поставки у 100 гр. од. Якщо на ринку спот ціна акції зросте до 110 гр. од., трейдер отримає дохід у розмірі 10 гр. од. (за вирахуванням комісій біржі та брокера). Якщо ж ціна акції впаде до 85 гр. од., трейдер понесе втрати в розмірі 15 гр. од. Між ціною базового активу і фінансовим результатом за ф’ючерсом існує лінійна залежність.

Фр

Фр

Рис. 9.6. Коротка позиція за ф’ючерсом

Якщо трейдер продасть ф’ючерс, тобто відкриє коротку позицію, то дохід від його операції зростатиме зі зменшенням ціни базового активу. На рис. 9.6 зображено фінансовий результат відкриття довгої позиції за ф’ючерсом на акцію з майбутньою ціною поставки у 100 гр. од. Якщо на ринку спот ціна акції зросте до 110 гр. од., трейдер понесе втрати у розмірі 10 гр. од. Якщо ж ціна акції впаде до 85 гр. од., то трейдер отримає дохід у розмірі 15 гр. од.На ринку ф’ючерсів досить незначний відсоток угод завершується реальною поставкою базового активу. Якщо спекулянт купив (продав) актив, який йому не потрібен (якого в нього немає), він може закрити свою позицію офсетною угодою. Наприклад, трейдер придбав 10 ф’ючерсів на поставку живої трейдер не хоче їхати на аукціон забирати куплених биків, то він може здійснити продаж наявних у нього ф’ючерсів (–10 контрактів). У такому разі його сукупна позиція становитиме 0 контрактів. Власне, офсетна угода на ринку деривативів — це зворотна угода, в результаті якої зникають зобов’язання за наявної відкритої позиції в результаті виникнення протилежних зобов’язань.

великої рогатої худоби. Тоді у нього буде позиція у +10 контрактів. Якщо великої рогатої худоби. Тоді у нього буде позиція у +10 контрактів. Якщо

Приклад хеджування із використанням форварда

Запасів золота у виробника прикрас вистачить ще на півроку. Проте є ризик значного зростання ціни. Це може стати проблемою, адже ціни на прикраси в каталозі вказано на рік наперед. Одним із варіантів розв’язання цієї проблеми є купівля ф’ючерсу. Нехай такі контракти із датою поставки через 6 місяців закріплюють ціну золота на рівні 1740 дол. за тройську унцію . Якщо ціна її влаштовує, компанія може відкрити довгу позицію за даним ф’ючерсом.

На момент поставки базового активу ціна на ринку спот може бути як вищою, так і нижчою за 1740 дол. Якщо, наприклад, вона становитиме 1900 дол., то виробник прикрас виграє від купівлі ф’ючерсу по 160 дол. (1900 дол. — 1740 дол.) на кожній тройській унції. Проте якщо ціна на ринку спот на момент поставки золота становитиме 1500 дол., компанія програє, адже їй доведеться переплатити по 240 дол. (1740 дол. — 1500 дол.) за кожну тройську унцію.

З наведеного прикладу ми бачимо, що хеджування за допомогою ф’ючерсу дає змогу захиститися від несприятливої зміни ціни базового активу, проте разом із тим не дає змоги отримати вигоди від сприятливих змін. Для хеджера головною перевагою використання ф’ючерсу є можливість фіксації майбутньої ціни на визначеному умовами контракту рівні, що допомагає уникнути невизначеності.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
9.3. Нелінійні деривативи опціонного типу
Приклади стратегій з комбінуванням опціонів та спредами
Ціна опціону. Модель Блека — Шоулза
Екзотичні контракти
Система гарантування виконання зобов’язань
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)