< Попередня  Змiст  Наступна >

1.4.4. Показники статистики Державного бюджету


Система показників статистики економічного зростання неможливо уявити без даних про доходи та видатки Державного бюджету. Державний та місцеві бюджети складаються з дохідної та видаткової частин. Статистика аналізу є структуру і динаміку цих частин, що дозволяє визначити основні джерела формування доходів держави і напрями розподілу одержаних коштів. Це має принципове економічне і соціально-політичне значення.

У процесі аналізу склад доходів і видатків державного бюджету вивчається докладніше. Надходження від підприємств розподіляються за галузями та формами власності, надходження від населення — за видами по датків та іншими ознаками.

Дохід державного бюджету утворюють загальні надходження від підприємств, установ і населення до бюджетів усіх рівнів управління. Вони поділяються на поточні та капітальні доходи.

49Доходи бюджетів утворюються за рахунок надходжень від сплати фізичними та юридичними особами податків, зборів та інших обов’язкових платежів, надходжень з інших джерел, установлених законодавством України.

Видатки бюджетів включають усі платежі, які не повертаються. Видатки визначаються як державні витрати, що утворюються на безповоротній основі, тобто не пов’язані з ви никненням або погашенням фінансових вимог. Ці видатки можуть бути спрямовані як на поточні, так і на капітальні цілі, класифікуватися як відшкодовані, так і безповоротні.

Класифікація доходів Державного бюджету України зорієнтована на міжнародну класифікацію доходів Державного бюджету, за якою доходи бюджету є обов’язковими безповоротними платежами, які надходять до бюд жету.

Доходи Державного бюджету поділяються на дві групи: а) поточні; б) капітальні.

Поточні доходи складаються з усіх податкових і неподаткових надходжень.

Капітальні доходи — доходи від продажу основного капіталу (основних фондів, державних записів і резервів, землі), а також нематеріальних активів і капітальних трансфертів від недержавних підприємств, некомерційних організацій, приватних осіб. орга нізацій і установ.

Показник загального обсягу доходів Державного бюджету є загальним обсягом бюджетного фонду, який поділяється за територіальним, галузевим, цільовим призначенням і включає податкові доходи і неподаткові надходження.

Податкові доходи класифікуються статистикою за характером бази, з якої стягується податок, або за видом діяльності, в ре зультаті якої виникає податкове зобов’язання. За базу оподаткування береться фонд заробітної плати, товарооборот, імпортовані товари та ін.

Видатки Державного бюджету України включають всі безповоротні, сплатні і безоплатні платежі незалежно від межі їх подальшого використання. До складу видатків Державного бюджету входять також трансфертні платежі іншим органам державного упр авління.

Усі видатки поділяються на поточні видатки та видатки розвитку, тобто видатки на фінансування інвестиційної та інноваційної діяльності.

Запозичення відповідно до міжнародних стандартів статистичних державних фінансів розглядається як джерело фінансування дефіциту бюджету. Дефіцит з позицій його фінансування визначається за формулою

50 Д = 3 – ПБ + ЗЛФЗ, Д = 3 – ПБ + ЗЛФЗ,

де Д — дефіцит державного боргу України; З запозичення фінансових коштів; ПБ — погашення боргу; ЗЛФЗ зменшення залишків ліквідних фінансових засобів.

Дефіцит бюджету можна визначити і за іншою формулою: де Д дефіцит державного боргу України; О сума доходів; Т

Д = 0 + Т – В – К – ПБ,

Д = 0 + Т – В – К – ПБ,

сума отриманих офіційно трансфертів; В су ма видатків; К

сума кредитів; ПБ — сума погашення боргу.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
1.4.7. Показники ефективності зовнішньоекономічної діяльності
1.4.9. Квоти
1.4.11. Макроекономічні показники ефективності зовнішньої торгівлі
ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ ОЗДІЛ ІІ ВНУТРІШНЬОГО ПОТЕНЦІАЛУ ЗРОСТАННЯ ЕКОНОМІКИ
2.2. Закономірності формування трудового потенціалу та ефективність його використання
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)