Posibniki.com.ua Менеджмент Операційний менеджмент 2.3. Поглиблений рівень опрацювання матеріалу


< Попередня  Змiст  Наступна >

2.3. Поглиблений рівень опрацювання матеріалу


Рекомендації щодо самостійного опрацювання матеріалу

Функції “планування” та “контроль” — своєрідний “дволикий Янус” менеджменту: друга є віддзеркаленням першої й існувати одна без одної, не зважаючи на власну протилежність, вони не можуть. Точніше, можуть, але тоді організація, в якій склалося таке становище, дуже швидко припинить своє існування. На відміну від теорії планування, яка привертає до себе увагу великої кількості дослідників і, можна вважати, розроблена вельми глибоко, базові положення теорії контролю не настільки “популярні”. Студентові, якого цікавлять ці аспекти науки управління, можна порадити звернутися до праці, у фокусі уваги якої — не планування, а саме контроль:

79 80 ? Сачко Н. С. Теоретические основы организации производства. — Минск: Дизайн ПРО, 1997. — Гл. 8: Контроль и регулирование количества и качества продукции. — С. 292

—303.

Велику роль у процесі планування та контролю операційної (виробничої) діяльності відіграє нормативна база. І хоча на сьогодні на реально діючих підприємствах та у бізнесорганізаціях робота з розроблення чи вдосконалення норм і норма тивів перебуває у певному занепаді, майбутньому спеціалісту в сфері менеджменту операцій конче важливо розуміти значення та місце нормування в процесі розроблення планів виробничої діяльності та контролю їх виконання. Цьому сприятиме опрацювання такого матеріалу: ? Макаренко М. В., Махалина О. М. Производственный менеджмент: Учеб. пособие для вузов. — М.: ПРИОР. 1998.

— Гл. 15: Финансов ый менеджмент производства. — С. 328

—350.

Стане у пригоді матеріал посібника і для кращого розуміння міждисциплінарних зв’язків між операційним і фінансовим менеджментом.

Для поглиблення знань у сфері планування виробничої програми студенту можна порадити опрацювати джерело, в якому в математизованій формі викладено сутність базових одно- та багатопродуктових моделей узгодження обсягів виробництва та збут у продукції: ? Кузин Б., Юрьев В., Шахдинаров Г. Методы и модели управления фирмой. — СПб: Питер, 2001. — Гл. 11: Планирование производственной программы. — С. 211—242.

Особливо ця рекомендація стосується студентів зі схильністю до побудови логічних моделей управлінських проблем і математичного моделювання економічної дійсності.

Поглибленому вивченню та формуванню власного погляду на сутність концепції організаційно-економічної ус таленості операційної системи сприятиме глибше опрацювання матеріалу монографії, вже згадуваної у джерелах, рекомендованих до вивчення нормативного матеріалу: ? Промышленная логистика. Логистико-ориентированное управление организационно-экономической устойчивостью промышленных предприятий в рыночной среде / И. Н. Омельченко, А.А. Колобов, А.Ю. Ермаков, А.В. Киреев. Под ред. А.А. Колобова. — М.: Изд-во МГТУ им. Н.Э. Бау мана, 1997.

— 204 с.

Зокрема, має сенс звернути увагу на такі аспекти як інтегральна оцінка стійкості підприємства (§ 1.2), методологія 81 організації процесу стратегічного планування виробничогосподарської діяльності підприємства (§ 4.1) та економікоматематичне моделювання виробничо-збутової діяльності (§ 4.4).

Для розширення уявлень студента про загальні та специфічні аспекти сучасного управління матеріальними, технічними, просторовими, кадровими ресурсами, а також про найпоширеніші на сьогодні (фактично, виокремлені) цілісні системи управління поточною операційною діяльністю та забезпечення усталеного функціонування операційної системи (маються на ува зі такі системи, як MRP, MAP, JIT, TPM тощо) стануть у пригоді й праці відомого російського автора В. В. Гончарова: ? Гончаров В. В. Специфика управления важнейшими ресурсами. — М.: МНИИПУ, 1998.

— 176 с.; ? Гончаров В. В. Менеджмент в рамках основных фаз управленческого цикла. — М.: МНИИПУ, 1998.

— 96 с.

Невеличкі за обсягом, вони насичені надзвичайно ве ликою кількістю дуже цікавого фактологічного матеріалу щодо практики успішної організації бізнесу в період останньої третини минулого століття. Впевнитися в цьому можна вже при ознайомленні з назвами окремих параграфів, що цитуються нижче мовою оригіналу:

— “Современные концепции использования человеческого фактора”;

— “Повышение эффективности работы профессиональных офисов за счет интеллектуальной специализации служащих”;

— “Новые тенд енции в технической подготовке персонала”;

— “Особенности строительства промышленных зданий в условиях широкой автоматизации производства”;

— “Изменение требований американских компаний к архитектуре административных зданий”;

— “Апробированные японскими фирмами важнейшие мероприятия по совершенствованию обслуживания оборудования”;

— “Выравнивание производства как необходимое условие внедрения систем канбан и “точно в срок””.

Опра цювання як зазначених робіт цього автора, так і тієї монографії, бібліографічний опис якої наведено нижче, буде надзвичайно корисним для студента не тільки в плані опанування досвіду впровадження ефективних управлінських концепцій в практику сучасного бізнесу, а й для розширення та поглиблення знань у споріднених із операційним менеджментом галузях, 82 таких як “Стратегічне управління”, “Економіка підприємства”, “Логістика”, “Управління персоналом”, “Організаційна поведінка” та багато-багато інших. ? Гончаров В. В. В поисках совершенства управления: Руководство для высшего управленческого персонала. — М.: МП “Сувенир”, 1993. — 488 с.

Літератури, в якій характеризуються загальні закономірності та специфічні риси сучасних систем управління виробництвом, що набули поширення (маються на увазі систе ми JIT, MRP-I та MRP-II), на сьогодні є дуже багато. Але увагу студента хочеться звернути на працю, в якій на базі узагальнення практичного досвіду впровадження стандарту MRP-II надано інформацію про найважливіші аспекти управління виробництвом: ? Гаврилов Д. А. Управление производством на базе стандарта MRP-II. СПб.: Питер, 2002. — 320 с.

Для розуміння місця, ролі та значення в забезпеч енні конкурентоспроможності фірми таких “м’яких” складових забезпечення її усталеного функціонування, як управління інформаційними та людськими ресурсами, студентові достатньо буде опрацювати модулі 16 і 17, які входять до складу 17-модульної програми “Управління розвитком організації”, розробленої в Росії спільними зусиллями Державного університету управління та Національного фонду підготовки фінансових та управлінських кадрів: ? Мордовин С. К. У правление человеческими ресурсами: 17-модульная программа для менеджеров “Управление развитием организации”. Модуль 16.

— М.: ИНФРА-М, 2000. — 288 с. ? Годин В. В, Корнеев И. К. Управление информационными ресурсами: 17-модульная программа для менеджеров “Управление развитием организации”. Модуль 17. — М.: ИНФРА-М, 2000. — 352 с.

Проблема конкуренції є невід’ємною складовою сучасного економічного життя. Операці йна діяльність посідає одне з перших місць у забезпеченні конкурентоспроможності підприємства (організації), що існує в умовах ринкової економіки. З метою поглиблення знань щодо можливих конкурентних переваг фірми та її конкурентних стратегій, а також щодо значення виробництва у процесі досягнення конкурентної переваги студенту має сенс опрацювати матеріали, в яких із достатнім ступенем по вноти розкрито цей аспект, а також наголошено, що якість та ефективність операційної 83 діяльності є на сьогодні запорукою успіху у конкурентній боротьбі: ? Азоев Г. Л., Челенков А. П. Конкурентные преимущества фирмы. — М.: ОАО “Типография “НОВОСТИ””, 2000. — Гл. 2: Поиск конкурентных преимуществ. — С. 69—113; Гл. 3: Разработка и реализация стратегии конкуренции. — С. 114

—166; ? Кныш М. И. Конкурентные стратегии: Учеб. пособие. — СПб.: — Б. и., Гл. 3: Конкурентное поведение. — С. 80—165. ? Клейнер Г. Б. и др. Пре дприятие в нестабильной экономической среде: риски, стратегии, безопасность / Г.Б. Клейнер, В.Л. Тамбовцев, Р.М. Качалов; Под общ. ред. С.А. Панова. — М.: ОАО “Изд-во “Экономика”, 1997.

— Гл. 3: Стратегическое планирование на предприятиях. — С. 89—180.

Надзвичайно корисним, хоча і дещо ускладненим для сприйняття через надвеликий об сяг вміщеного матеріалу, буде ознайомлення та прискіпливе опрацювання студентом такої фундаментальної праці, як: ? Управление эффективностью и качеством: Модульная программа: Пер. с англ. / Под ред. И. Прокопенко, К. Норта. — М.: Дело, 2001. — Ч. І: Повышение эффективности и качества: концепции, процессы и методы. — 800 с.; Ч. ІІ: Направления деятельности с большим потенциалом повышения эффективности и ка чества. — 608 с.

У цьому джерелі містяться різноманітні матеріли, необхідні для поглибленого вивчення проблеми управління продуктивністю та якістю. Зокрема приділено належну увагу таким чинникам підвищення продуктивності та якості, як культура організації, розвиток її людських ресурсів, інноваційна діяльність тощо.

Питання для поглибленого вивчення, підготовки рефератів, виконання наукових досліджень

1. Проблеми управління поточним функціонуванням операційної системи та напрями їх вирішення.

2. Агреговане та деталізоване планування операційної діяльності: шляхи розвитку та вдосконалення.

3. Сучасний інструментарій та методи планування роботи операційної системи.

4. Сучасний інструментарій та методи контролю виконання планів роботи операційної системи. 5. Загальний підхід й особливі випадки у формуванні виробничої програми та її розподілі за календарними періодами.

6. Ключові підходи до формування оптимальної товарної номенклатури та асортименту продукції.

7. Проблеми управління технічними ресурсами операційної системи та напрями їх вирішення.

8. Проблеми управління матеріально-сировинними ресурсами операційної системи та напрями їх вирішення.

9. Проблеми управління трудовими ресурсами операційної системи та напрями їх вирішення.

10. Проблеми управління енергетичними ресурсами операційної системи та напрями їх вирішення.

11. Проблеми управління просторовими ресурсами операційної системи та напрями їх вирішення.

12. Проблеми управління інформаційними ресурсами операційної системи та напрями їх вирішення.

13. Оптимізація функціонування основного виробництва.

14. Оптимізація функціонування допоміжного виробництва.

15. Оптимізація функціонування обслуговуючого виробництва.

16. Оперативне управління та календарне планування операційної діяльності: ключові тенденції розвитку.

17. Система організації та управління операціями (виробництвом) за методом “точно вчасно”.

18. Система організації та управління операціями (виробництвом) за методом MRP.

19. Логістичний підхід: сутність, принципи, взаємозв’язок з менеджментом операцій.

20. Методи оцінювання та шляхи підвищення ефективності операційної діяльності.

21. Методи оцінювання та шляхи підвищення продуктивності операційної системи.

22. Управління виробничими витратами як складова управління продуктивністю операційної системи.

23. Управління випуском продукції як складова управління продуктивністю операційної системи.

24. Еволюція підходів і сучасні методи управління якістю.

25. Всеосяжне управління якістю (TQM) як базова концепція сучасного операційного менеджменту.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
3.2. Нормативний рівень опрацювання матеріалу Тема 8. Ключові аспекти проектування та створення операційної системи
Рекомендації
Тема 9. Ключові аспекти перетворень і розвитку операційної системи
Тема 10. Інструментарій проектного менеджменту та його застосування в управлінні створенням і розвитком операційної системи
ПЕРЕЛІК ТИПОВИХ ПОДІЙ І РОБІТ ІЗ ПРОЕКТУВАННЯ НОВОГО ВИРОБУ (ЕСКІЗНИЙ І ТЕХНІЧНИЙ ПРОЕКТ, РОЗРОБЛЕННЯ РОБОЧОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)