Posibniki.com.ua Фінанси Фінанси підприємств 5.4.2. Податок «мито» та особливості його сплати


< Попередня  Змiст  Наступна >

5.4.2. Податок «мито» та особливості його сплати


Мито є непрямим податком, що стягується з товарів, транспортних засобів, інших предметів, які переміщуються через митний кордон країни. Це переміщення може бути пов’язане

42 податок виконує фіскальну та регулювальну функції. Регулювальну функцію спрямовано на формування обсягів раціональної структури імпорту та експорту, захист національного виробника, заохочення або обмеження експорту.

На практиці застосовується кілька видів мита: ввізне, вивізне, сезонне, спеціальне, антидемпінгове, компенсаційне.

Ввізне мито нараховується на товари та інші предмети в разі їх увезення на митну територію держав и. Воно є диференційованим: ? стосовно до товарів, які надходять з держав, що належать разом з Україною до митних союзів або утворюють спеціальні митні зони; ? стосовно до товарів, котрі надходять з країн або економічних союзів, які користуються в Україні режимом найбільшого сприяння.

Вивізне мито нараховується на товари та інші предмети в разі їх вивезення за межі митної території держави.

Сезонне мито застосовується на окремі товари на строк не більший ніж чотири місяці від моменту його вс тановлення. Сезонне мито може бути ввізним і вивізним.

Спеціальне мито застосовується як: ? спосіб захисту українських виробів у цілому; ? спосіб захисту національного товаровиробника, коли товари ввозяться на митну територію України в обсягах або за умов, що можуть завдавати шкоди національному товаровиробникові; ? запобіжний засіб проти порушення національних інтересів учасниками зовнішньоекономічної діяльності; ? заходи у відповідь на дискримінаційні або недружні дії інших держав, митних союзів.

Антидемпінгове мито застосовується в разі: ? увезення на митну територію товарів за демпінговими цінами, що завдає шкоди національному товаровиробнику; ? вивезення за межі митної території товарів за ціною, істотно нижчою від цін інших експортерів — конкурентів.

Компенсаційне мито застосовується в разі: ? увезення на митну територію товарів, які є об’єктом субсидованого імпорту; ? вивезення за межі митної території товарів на виробництво, продаж або споживання котрих надавалася державна субсидія, якщо таке вивезення завдає шкоди державі.

Міжнародна практика, а також і досвід України свідчать, що найпоширенішим є мито на імпорт.

Платниками мита є фізичні та юридичні особи. Сплата податку здійснюється за перетину митного кордону. У кінцевому підсумку реальними платниками мита на ім порт є споживачі імпортованих товарів. Суб’єкти підприємництва, які імпортують товари для наступної реалізації, під час перетину митного кордону сплачують

Оподатковування підприємств

43мито за рахунок своїх оборотних коштів. На період від сплати ввізного мита до реалізації споживачам товарів, що імпортуються, відбувається іммобілізація оборотних коштів імпортерів.

На фінансову діяльність імпортерів — суб’єктів підприємництва справлятимуть вплив: порядок визначення об’єкта оподаткування, розмір ставок податку, податкові пільги, терміни сплати ввізного мита до бюджету та реалізації імпо ртованих товарів споживачам.

Об’єктом оподаткування є митна вартість товару, що переміщується через митний кордон. Для визначення митної вартості товару, що імпортується, вартість товару у валюті за укладеним контрактом перераховується в національну валюту України за курсом Національного банку на день подання митної декларації.

Користуються двома видами ставок для обчислення суми ми та: ? у відсотках до митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон; ? у грошовому розмірі на одиницю товару.

На підакцизні товари встановлено ставки специфічного ввізного мита. Для більшості видів підакцизних товарів ставку ввізного мита встановлено в євро з одиниці товарів, що імпортуються на митну територію України. Перелік товарів, що підлягають митному оподатковуванню, значно ширший, ніж перелік підакцизних товарів.

Контроль за стягненням мита здійснюють митні ор гани. За виконання ними своїх обов’язків і надання платникам відповідних послуг стягуються митні збори. Вони теж можуть бути встановлені у відсотках від митної вартості товарів, однак їх не слід ототожнювати з податком «мито».


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
5.4.4. Податок на додану вартість та його вплив на діяльність підприємств
5.5. Внески (відрахування) підприємств на загальнообов’язкове державне пенсійне і соціальне страхування
5.6. Місцеві податки і збори
5.7. Оподаткування суб’єктів малого підприємництва
ОБОРОТНІ КОШТИ ТА ЇХ ОРГАНІЗАЦІЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)