Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Побудова та використання ліній опору та підтримки


< Попередня  Змiст  Наступна >

Побудова та використання ліній опору та підтримки


На основі лінійних графіків та гістограм будують класичні або традиційні трендові лінії та фігури. Виділяють такі трендові лінії, як лінії опору (resistаnсe) і підтримки (support). Лінія опору з’єднує останні максимуми цін. Вона з’являється, коли покупці більше або не можуть, або не бажають купувати дані акції за вищими цінами. Лінія підтримки з’єднує останні мінімуми цін. Тут уже «ведмеді» (продавці, які грають на зниження ринкових цін) є активними учасниками на ринку, й формується своєрідна нижня межа ціни, для проходження якої потрібні нові зусилля продавців.

Терміни «підтримка» та «опір» можна розглядати як синоніми попиту та пропозиції відповідно. Наприклад, підтримка визначає той ціновий рівень, на якому існує стійкий попит на цінний папір, достатній для того, щоб зупинити подальше зниження котирувань і забезпечити їх зростання. Лінії опору та підтримки можуть набувати форми лінії тренду, лінії каналу або лінії трикутника.

Загальне правило використання цих ліній можна сформулювати так: коли ціна акції перетинає лінії опору або підтримки, це означає зміну напряму тренду. Тобто пробій лінії опору свідчить про подальше зростання («бичачий» тренд), а пробій лінії підтримки — про зміну тренду на «ведмежий» (рис. 7.7).Обся г то ргів л і , млн грн

К урс акці ї , млн грн

Лінія опору

Лінія підтримки

Рис. 7.7. Приклад використання ліній опору та підтримки

Цінові моделі та фігури

Різні комбінації ліній опору, ліній підтримки, додаткових цінових рівнів формують трендові фігури, котрі, як правило, використовуються для прогнозування майбутньої вартості цінного папера, динаміки біржових індикаторів, курсу валют тощо. Такі фігури поділяють на фігури розвороту та фігури продовження тенденції.

Фігури розвороту показують перехід від основної тенденції до формування нового, спрямованого в інший бік, тренду. Перш ніж почати шукати фігуру розвороту, слід упевнитися в наявності чіткого попереднього тренду («бичачого» або «ведмежого»). До основних моделей розвороту належать:

— фігура «Голова і плечі»;

— фігура «Потрійна вершина» або «Потрійне дно»;

— фігура «Подвійна вершина» або «Подвійне дно». «Голова та плечі» — одна з найважливіших фігур розвороту для бичачого тренду. Її особливі риси — «голова» і «два плеча». Наявність цієї фігури на «бичачому» тренді свідчить про наступний розворот ринку і початок «ведмежого тренду». Максимальна величина, на яку після цього впаде курс акції, дорівнюватиме відстані між «головою» та «шиєю». Дзеркальним відображенням розглянутої фігури є «перегорнуті голова та плечі». Ця фігура може з’явитися наприкінці «ведмежого» ринку і буде сигналізувати про поворот у бік збільшення ціни.

Слабшою (з точки зору впевненості в наступному розвороті) є фігура «потрійна вершина», або «потрійне дно». «Вершина» — це сигнал про наближення зниження, а «дно» — про підвищення цін на акції.

Окрім названих вище розрізняють такі фігури розвороту, як «подвійна вершина/дно», «діамант», «каструля», «тарілка» тощо. Правила прогнозування курсів за їх допомогою аналогічні розглянутим вище моделям.

Фігури продовження тенденції відображають певну консолідацію (паузу) в розвитку основного тренду, але вказують на подальше продовження основної динаміки руху цін. Щоб ідентифікувати ту чи іншу фігуру продовження, слід мати виразний попередній тренд. Сигналом про те, що фігура була визначена правильно, слугуватиме поновлення напряму тренду після її завершення.

Найпоширенішими фігурами такого типу є трикутники. Їх розрізняють залежно від розташування обмежувальних ліній. Верхня межа є лінією опору, а нижня — лінією підтримки. Вирізняють звужувальний, розширювальний, висхідний та спадний трикутники. Після завершення кожного з трикутників слід очікувати поновлення руху курсів акцій у напрямі попереднього тренду. Момент, коли трикутник закінчився, можна визначити за такими критеріями:

1) усередині кожного трикутника можна помітити непарну (але не менше як 5) кількість коливань (хвиль);

2) звужувальний, висхідний та спадний трикутники зазвичай закінчуються близько до точки перетину своїх меж, але ніколи не пізніше;

3) після завершення трикутника ціна має різко зрости або зменшитися, тобто пробити відповідну межу.

Деякі аналітики розрізняють такі фігури продовження, як «прапор», «клин», «вимпел». Відміна їх від трикутників полягає у взаємному розташуванні верхньої та нижньої меж. Поява будь-яких фігур продовження, як правило, супроводжується значним зменшенням обсягу торгівлі відповідним активом.

Показник обсягу торгів часто використовується технічними аналітиками при побудові лінійних графіків, гістограм чи «японських свічок», а також при застосуванні інших (неграфічних) методів технічного аналізу. Обсяг торгів може відображатись або безпосередньо на ціновому графіку, або на додатковому, розташованому нижче від основного. Обсяг торгів зазвичай використовується для підтвердження висновків аналітика про ту чи іншу тенденцію. Існує кілька основних правил інтерпретації показників індикатора обсягу торгів, але основний принцип полягає в тому, що розбіжність між рухом цін і рухом обсягів торгів є провісником зміни тренду. Наприклад, за наявності максимуму на графіку цін, який супроводжується мінімальними значеннями обсягів торгів, можна очікувати розвороту висхідної тенденції.

Важливою особливістю графічних методів технічного аналізу є те, що критерії для визначення тієї чи іншої формації достатньо розпливчасті й усі сигнали сприймаються суб’єктивно. Проте технічний аналіз з використанням графічних фігур зручний для трейдерів, які не бажають особливо заглиблюватися в деталі теорії, оскільки це зручно і час від часу спрацьовує. Крім того, класичні методи можуть бути корисними при поєднанні їх з іншими інструментами технічного аналізу.

Для користування графічними методами технічного аналізу достатні можливості надає пакет програм Microsoft Excel. Проте для використання складніших методів, що потребують значних розрахунків, а також вимагають зображення

вихідних даних у певному форматі, потрібне спеціалізоване програмне забезпечення. Найпопулярнішим сьогодні на ринку є пакет програм для технічного аналізу MetaStock Professional, розроблений компанією Equis International.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Осцилятори
Переваги і недоліки технічного аналізу
Використання інформаційних технологій для здійснення фундаментального та технічного аналізу акцій
Діяльність фінансових аналітиків на ринку цінних паперів
Урахування впливу фундаментальних мікроекономічних чинників
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)