Posibniki.com.ua Менеджмент Служба управління персоналом 8.3. Питання для обговорення, тестові питання


< Попередня  Змiст  Наступна >

8.3. Питання для обговорення, тестові питання


Питання для обговорення

1. Поясніть призначення та правила оформлення особистих заяв працівників.

2. Поясніть призначення, назвіть реквізити та опишіть процедуру підготовки наказу про прийом на роботу.

3. Поясніть призначення, назвіть реквізити й опишіть процедуру підготовки наказу про переведення працівника з ініціативи власника.

4. Поясніть призначення, назвіть реквізити й опишіть послідовність підготовки наказу про надання відпустки.

5. Поясніть призначення, назвіть реквізити та опишіть послідовність підготовки наказу про звільнення працівника.

6. Назвіть підстави звільнення працівника з ініціативи адміністрації, відповідно до чинного трудового законодавства.

7. Поясніть призначення, назвіть реквізити й опишіть процедуру підготовки наказів про об’яву заохочення працівникові та накладання стягнення на працівника.

8. Наведіть типові форми наказів з особового складу та поясніть правила їх оформлення.

9. Поясніть призначення й опишіть механізм укладання трудового договору (контракту) між власником або уповноваженим ним органом та працівником.

Тестові питання І. Визначте, яке з наведених нижче визначень заяви працівника є правомірним:

1.1. Заява

— це документ, в якому міститься інформація про біографію працівника, набуту освіту та трудову діяльність.

1.2. Заява — це звернення людини до вищестоящої організації з відповідним проханням, яке вона просить вирішити.

1.3. Заява — це письмове звернення громадянина до керівництва підприємства (організації, установи), в якому викладено певне прохання. Власноруч працівником пишуться заяви про прийняття на роботу, переведення у інший структурний підрозділ на власне прохання, звільнення з роботи за власним бажанням, надання відпустки, виплату матеріальної допомоги та ін. ІІ. Визначте, які документи має надати людина до служби персоналу у разі працевлаштування:

2.1. Паспорт, заяву на працевлаштування, трудову книжку (у разі наявності).

2.2. Паспорт, заяву на працевлаштування, трудову книжку (за наявності), диплом про набуту освіту та підвищення кваліфікації, автобіографію.

2.3. Паспорт, заяву на працевлаштування, трудову книжку (у разі наявності), диплом про одержану освіту і підвищення кваліфікації, автобіографію, водійські права, медичні довідки, санітарну книжку (у разі необхідності). ІІІ. Установіть, яке з наведених нижче визначень наказу з особового складу є правильним:

3.1. Наказ з особового складу — це нормативний документ, який укладається між власником та найманим працівником з метою врегулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин та узгодження інтересів найманих працівників, власників чи уповноважених ними органів.

3.2. Наказ з особового складу — це розпорядчий документ, які видає керівник підприємства (організації, установи) на правах єдиноначальності, з приводу оформлення трудових відносин з працівником.

3.3. Наказ з особового складу — це розпорядчий документ, які видає керівник підприємства (організації, установи) на правах єдиноначальності, з приводу прийняття працівників на роботу, переведення на іншу посаду, звільнення із займаної посади, надання відпусток, відправлення у відрядження, об’яви доган та накладання стягнень, об’яви подяк та заохочень і інших питань. IV. Визначте, які питання регламентуються наказами з особового складу:

4.1. Прийом на роботу, звільнення з роботи, переведення на іншу роботу (посаду), надання відпустки, об’ява заохочення (подяки), об’ява догани та накладання стягнення.

4.2. Прийом на роботу, звільнення з роботи, переведення на іншу роботу (посаду), надання відпустки, відправлення у відрядження, виплата винагороди, матеріальної допомоги, об’ява заохочення (подяки), об’ява догани та накладання стягнення, зміна прізвища працівника.

4.3. Прийом на роботу, звільнення з роботи, переведення на іншу роботу (посаду), надання відпустки, виплата винагороди, матеріальної допомоги, об’ява заохочення (подяки), об’ява догани і накладання стягнення. V. Визначте, яка інформація зазначається у наказі про прийом на роботу у разі працевлаштування працівника:

5.1. Прізвище, ім’я, по батькові працівника, посада (робоче місце, спеціальність, кваліфікація, розряд), місце роботи (цех, ділянка, відділ), умови оплати праці, день початку трудової діяльності.

5.2. Прізвище, ім’я, по батькові працівника, посада (робоче місце, спеціальність, кваліфікація, розряд), місце роботи (цех, ділянка, відділ), умови оплати праці, день початку трудової діяльності. Додатково у наказі можуть зазначатися певні умови, на яких працівник приймається на роботу (наприклад, тривалість випробувального терміну, графік роботи, термін працевлаштування та ін.).

5.3. Прізвище, ім’я, по батькові працівника, посада (робоче місце, спеціальність, кваліфікація, розряд), місце роботи (цех, ділянка, відділ), умови оплати праці, тривалість випробувального терміну, день початку трудової діяльності. VI. Установіть, яка інформація наводиться у наказі про переведення працівника у межах організації:

6.1. Прізвище, ім’я, по батькові працівника, попередня посада та структурний підрозділ, де він працював, посада та структурний підрозділ, до якого він переводиться; дата і термін переведення на іншу посаду (робоче місце).

6.2. Прізвище, ім’я, по батькові працівника; попередня посада та структурний підрозділ, де він працював; посада та структурний підрозділ, до якого він переводиться; дата і термін переведення на іншу посаду (робоче місце); причини переведення; умови оплати праці на новому місці роботи; підстави видання наказу.

6.3. Прізвище, ім’я, по батькові працівника; попередня посада та структурний підрозділ, де він працював; посада та структурний підрозділ, до якого він переводиться; дата і термін переведення на іншу посаду (робоче місце); причини переведення. VII. Визначте, яка інформація зазначається у наказі про звільнення працівника:

7.1. Прізвище, ім’я, по батькові працівника; посада; структурний підрозділ (місце роботи); дата і причина (підстава) розірвання трудового договору; стаття Кодексу законів про працю України, відповідно до якої відбувається звільнення працівника; пільги та компенсації, передбачені чинним законодавством.

7.2. Прізвище, ім’я, по батькові працівника; посада; структурний підрозділ (місце роботи); дата і причина (підстава) розірвання трудового договору; стаття Кодексу законів про працю України, згідно з якою відбувається звільнення працівника.

7.3. Прізвище, ім’я, по батькові працівника; посада; структурний підрозділ (місце роботи); дата і причина (підстава) розірвання трудового договору; стаття Кодексу законів про працю України, відповідно до якої відбувається звільнення працівника; пільги та компенсації, передбачені чинним законодавством; підстава видання наказу. VIII. Визначте, які з наведених нижче наказів належать до типових форм наказів з особового складу:

8.1. Наказ (розпорядження) про прийом на роботу (форма № П-1); Наказ (розпорядження) про надання творчої відпустки (форма П-5); Наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (форма № П-4).

8.2. Наказ (розпорядження) про прийом на роботу (форма №П-1); Наказ (розпорядження) про надання відпустки (форма П-3); Наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту) (форма № П-4).

8.3. Наказ (розпорядження) про прийом на роботу (форма № П-1); Наказ (розпорядження) про надання щорічної відпустки (форма П-6); Наказ (розпорядження) про припинення трудового контракту (форма № П-4).

РОЗДІЛ 9


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
9.2. Практичні завдання, кейси
9.3. Питання для обговорення, тестові питання
Частина 2. 9.3. Питання для обговорення, тестові питання
Частина 3. 9.3. Питання для обговорення, тестові питання
Частина 4. 9.3. Питання для обговорення, тестові питання
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)