Posibniki.com.ua Менеджмент Організація та нормування праці 11.3. Перегляд норм праці та календарні плани перегляду норм праці, їх зміст


< Попередня  Змiст  Наступна >

11.3. Перегляд норм праці та календарні плани перегляду норм праці, їх зміст


Чинні норми виробітку, часу та обслуговування, а також нормативи чисельності підлягають своєчасній заміні новими нормами після впровадження організаційно-технічних заходів, що забезпечують зростання продуктивності праці. До таких заходів можна віднести: впровадження нового та модернізація встановленого діючого обладнання,

Крім того, на процес заміни чинних норм на нові впливають й інші чинники (рис. 11.4).

Організаційно-технічні умови, що забезпечують зростання продуктивності праці

Зміна партії деталей Ініціатива робітників

Старіння чинних норм

Чинники впливу на заміну чинних норм новими

Помилки у встановлені норм

Незадовільні результати атестації робочих місць

Рис. 11.4. Основні чинники впливу на процес заміни чинних норм новими

Періодично переглядаються застарілі норми на роботи, трудомісткість яких зменшилася в результаті загального поліпшення організації виробництва та праці, збільшення обсягу виробництва, зростання професійної майстерності та вдосконалення виробничих навичок робітників і службовців. До числа основних заходів зі зниження трудомісткості виробництва продукції відповідно до перелічених факторів можуть бути віднесені: поліпшення обслуговування робочих місць, забезпечення ритмічнішої роботи, збільшення партії виробів, що обробляються, впровадження більш раціональних внутрішньо змінних режимів праці та відпочинку, піднесення кваліфікації кадрів та ряд інших.

Поштовхом для перегляду норм праці є також вияв помилково встановлених норм, у яких неправильно враховані організаційнотехнічні умови або допущені помилки у застосуванні нормативних матеріалів і проведенні розрахунків.

впровадження прогресивнішої технології, технологічного або організаційного оснащення, інструментів, поліпшення конструкції виробів, механізація та автоматизація виробничих процесів, удосконалення робочих місць, використання нових видів сировини, матеріалів, палива тощо.

Крім того, з метою підтримки прогресивного рівня чинних норм вони підлягають обов’язковій перевірці у процесі проведення атестації робочих місць. Якщо буде визнано, що норма застаріла або не атестована, вона підлягає перегляду і заміні.

Коли атестація робочих місць не проводиться, застарілі норми переглядаються в міру їх виявлення і включення в календарний план заміни та перегляду норм праці. Розробка цього плану здійснюється на підґрунті організаційно-технічних або інших господарських заходів. План виноситься на обговорення колективу, а результати відображаються у колективному договорі.

Отже, для проведення планомірної роботи з перегляду чинних норм на підприємствах до початку запланованого року розробляють календарні плани заміни та перегляду норм праці. Календарний план розробляють, виходячи із завдання щодо зростання продуктивності праці і результатів перевірки чинних норм праці. Така назва плану виникла тому, що до 1956 року існував порядок одноразового, один раз на початку кожного року, переогляду норм праці. Скасування такого порядку означало, що норми можуть і повинні переглядатися протягом усього календарного періоду. У цьому сенсі будь-який план, розрахований на виконання передбачених у ньому заходів протягом року, а не одноразово, є планом календарним . Але ця назва «календарний» міцно закріпилося лише за планами перегляду норм праці.

У календарному плані розробки, заміни та перегляду норм праці необхідно відображати такі показники: найменування видів продукції, виробів, виробничих операцій, видів обладнання, професій робітників, для яких планується розробка, заміна і перегляд норм праці; чинні норми станом на початок періоду їх перегляду; плановане зниження витрат праці на нормовану одиницю нормування; обсяг випуску продукції в нормованих одиницях у період від початку введення нової норми до кінця планованого року; величина очікуваного зниження витрат від початку введення нової норми праці до кінця планового року у вигляді зниження трудомісткості виконання робіт (у нормо-годинах) або у вигляді очікуваного вивільнення чисельності працівників; терміни введення нових або заміни застарілих норм праці; відповідальні виконавці.

1

Рофе А. И. Организация и нормирование труда: Учебник для вузов.

— М. : МИК, 2001.

— 368 с.

— С. 350.

Затверджений адміністрацією підприємства план розробки, заміни та перегляду норм праці доцільно включати в колективний договір, що укладається між адміністрацією в особі керівника підприємства і персоналом (профспілковим комітетом).

Складання колективного договору

— важливий етап роботи та засіб мобілізації активності персоналу на виявлення резервів підвищення ефективності виробництва. Але найвідповідальнішим етапом роботи є організація виконання всіх пунктів колективного договору. Необхідний своєчасний і повний контроль за реалізацією прийнятих взаємних зобов’язань адміністрації та персоналу. Для цієї мети адміністрація може створювати комісії та групи з перевірки виконання колективного договору по кожному розділу.

Аналіз і вдосконалення нормування праці

— завдання постійне. Воно має проводитися планомірно і регулярно, щоб підтримувався високий рівень обґрунтованості норм праці та максимально можливого охоплення ними працівників. Тільки в цьому разі норми праці виконуватимуть свою найважливішу функцію: бути мірою праці.

Перегляд застарілих норм здійснюють у строки, що визначаються керівником підприємства за погодженням із профспілковим комітетом. Зазвичай нові норми праці не змінюють до наступного терміну перегляду застарілих норм. Помилково встановлені норми переглядають у робочому порядку відповідно до ступеня їх виявлення. Строки перегляду норм праці узгоджують із термінами впровадження намічених заходів і показниками плану по праці.

Нові норми виробітку, часу та обслуговування, нормативи чисельності, зокрема встановлені в результаті перегляду, затверджує керівник підприємства за погодженням із профспілковими комітетами.

До впровадження нових норм праці необхідно привести організаційно-технічні умови в цехах і на виробничих ділянках у відповідність до запроектованих у зазначених нормах, а також виконати виробничий інструктаж. З новими нормами і списком заходів по їх упровадженню робітники і службовці повинні бути ознайомлені не пізніше ніж за два тижні. Робітники повинні знати, за рахунок яких заходів і на яких операціях (роботах) передбачається перегляд чинних норм праці, а також розміри і терміни перегляду. Тому заходи плану та завдання щодо зниження трудомісткості продукції доводяться до колективів структурних підрозділів підприємства (цехів, дільниць тощо) і виробничих бригад. При цьому адміністрація підприємства зобов’язана роз’ясни-

Норми на разові роботи (аварійні, випадкові й інші, не передбачені технологією або планом), можуть бути оголошені робітникам пізніше зазначеного терміну, але у всіх випадках до початку виконання цих робіт.

Зазначимо, що за умови запуску у виробництво нової продукції розробляють графік досягнення її проектної трудомісткості з урахуванням освоєння проектних потужностей та інших технікоекономічних показників. У цей період до технічно обґрунтованих норм додається додатково нормований час. Термін його дії визначається в кожному конкретному випадку індивідуально, залежно від складності засвоюваного виробництва, виробів, технологічного процесу, порядку підготовки виробництва тощо. Водночас він не може перевищувати: нормативних термінів освоєння виробничих потужностей, нової продукції, техніки і технології; одного року за невідповідності фактичних організаційнотехнічних умов запроектованим у нормах і нормативах, які знову вводяться.

Під час освоєння виробництва або приведення організаційно-технічних умов у відповідність до запроектованих додатковий нормований час зменшується і в кінцевому підсумку скасовується.

За тимчасового відхилення фактичних умов роботи від запроектованих (наприклад, невідповідність матеріалу, інструменту, тимчасове відхилення від технології і т. ін.) норми не змінюються. У цьому разі робітнику встановлюється відповідна доплата на період приведення фактичних умов у відповідність до запроектованих.

Робота зі встановлення нових і зміни чинних норм виробітку, часу і обслуговування реалізується відділом праці та заробітної плати і повинна відбуватися за безпосередньої участі комісій з питань заробітної плати та нормування праці, майстрів, технологів та інших інженерно-технічних працівників. Пояснюється це тим, що розробки вимагають комплексного підходу, тобто участі фахівців різних професій: економістів, технологів, конструкторівдизайнерів та інших. Для виконання комплексних робіт можуть створюватися з числа фахівців різних підрозділів тимчасові творчі групи на чолі з керівником теми.

ти кожному працівникові (бригаді) підстави заміни або перегляду норм, а також методи, прийоми праці та умови, за яких ці норми повинні застосовуватися.

Документація з нормування праці повинна бути своєчасно оформлена в установленому порядку адміністрацією підприємства. Процес складання календарного плану заміни і перегляду норм праці здійснюється на базі аналізу якості чинних норм праці та стану технічного нормування в цехах основного і допоміжного виробництва і в цілому на підприємстві. Календарні плани заміни та перегляду норм праці спочатку складають по ділянках і цехах, а потім по підприємству в цілому. У календарний план заміни та перегляду норм праці включають: норми часу і виробітку; норми обслуговування; нормативи чисельності.

У разі перегляду норм часу (виробітку, нормованих завдань) умовна або фактична чисельність працівників, які підлягають скороченню, визначається за формулою: внрч де t

2

21 чис

КФ )( V tt

Е? ? = ? ,

2

21 чис

КФ )( V tt

Е? ? = ? ,

1 , t

2

— трудомісткість одиниці продукції (робіт) до та після впровадження нових норм часу, нормо-год; V

2

— обсяг продукції або робіт після введення нових норм часу у натуральному вираженні до кінця звітного року, шт.; Ф рч

— річний фонд робочого часу одного робітника, год; К вн

— коефіцієнт виконання норм виробітку за місяці, які передували перегляду (заміні) норм .


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
УПРАВЛІННЯ ОРГАНІЗАЦІЄЮ ТА НОРМУВАННЯМ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВІ
12.2. Аналіз стану організації праці
ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗАХОДІВ ЩОДО ВДОСКОНАЛЮВАННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАЦІ
13.2. Зв’язок ефективності праці з її продуктивністю
Частина 2. 13.2. Зв’язок ефективності праці з її продуктивністю
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)