Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок 9.5. Особливості розвитку ринку похідних фінансових інструментів в Україні


< Попередня  Змiст  Наступна >

9.5. Особливості розвитку ринку похідних фінансових інструментів в Україні


Ринок ф’ючерсів в Україні

3 Chicago Board of Trade, Action in the Marketplace.Появу сучасного ринку ф’ючерсів в Україні можна датувати травнем 2010 року, коли на Українській біржі були запущені ф’ючерси на індекс український акцій UX. На українському ринку було використано схему організації та технології, подібну до застиосовуваної у секції торгівлі деривативами російської біржі РТС (FORTS). Вони включають організацію торгів за принципом ринку заявок, використання Центрального контрагента та систему гарантування виконання зобов’язань FORTS. Щоправда, через відсутність до недавнього часу в українському законодавстві поняття «центральний контрагент» його функції виконує установа з юридичним статусом торгівця цінними паперами. Наразі індексний ф’ючерс є найліквіднішим інструментом на Українській біржі, обсяги торгів за якими більші, ніж за всіма іншими інструментами загалом.

Таблиця 9.2

ПРИКЛАД СПЕЦИФІКАЦІЇ Ф’ЮЧЕРСУ НА УКРАЇНСЬКІЙ БІРЖІ

Параметр Грудневий ф’ючерсний контракт на індекс UX
Повний код контракту UX-12.12
Тип контракту Розрахунковий
Кількість базового активу в контракті 1
Дата виконання 17.12.2012
Виконання Закриття позицій з перерахуванням варіаційної маржі, розрахованої виходячи з середнього значення індексу UX за останні 3 години торгів в останній день обігу контракту
Одиниця вимірювання Пункт
Крок ціни 0,1 грн
Вартість кроку ціни 0,1 грн

Збір за реєстрацію угоди0,20 грн

Збір за скальперську 2 угоду 0,10 грн
Гарантійне забезпечення 170 3 грн

На кінець 2012 р. на Українській біржі здійснюється торгівля лише індексним ф’ючерсом (специфікація у табл. 9.2). У планах біржі є запуск торгів ф’ючерсами на золото, валюту, зерно та нафту, проте реалізувати ці плани не дозволяє політика державних органів.

1

Зараз — Московська біржа.

2

У даному випадку під скальперською угодою мається на увазі така, що призводить до відкриття і закриття позиції за ф’ючерсним контрактом упродовж одного дня.

3 20 % від вартості контракту.Обсяг торгів,

Перспектива, млн грн

Обсяг торгів,

Українська біржа, млн грн

Кількість угод,

Перспектива, тис. грн

Кількість угод,

Українська біржа, тис. грн

Рис. 9.22. Порівняння обсягів торгів та кількості угод на ринку ф’ючерсів

Української біржі та ФБ «Перспектива» за червень — жовтень 2012 р.

Крім Української біржі розвитком ринку деривативів активно опікується ФБ «Перспектива», на якій були запущені ф’ючерси на індекс UIRD . Хоча торгівля ф’ючерсами на ФБ «Перспективі» розпочалася лише наприкінці травня 2012, її обсяги стрімко зростали. Як ми бачимо з рис. 9.22, вони вже більші, ніж на Українській біржі. Щоправда, кількість угод на ФБ «Перспектива» є значно нижчою. Це свідчить про невелику кількість учасників ринку, які укладають угоди між собою.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
РОЗДІЛ 10 ГРОШОВИЙ РИНОК ТА РИНОК БАНКІВСЬКИХ ПОЗИК Зміст розділу
Вторинний обіг інструментів грошового ринку
10.2. Суб’єкти грошового ринку та ринку банківських позик
Суб’єкти ринку банківських позик
Векселі та вексельний обіг
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)