Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ОСОБЛИВОСТІ МЕТОДИКИ КАЛЬКУЛЮВАННЯ МЕДИЧНИХ ПОСЛУГ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОСОБЛИВОСТІ МЕТОДИКИ КАЛЬКУЛЮВАННЯ МЕДИЧНИХ ПОСЛУГ


Формування ринкових відносин в економіці України викликає зміни в усіх галузях як матеріального виробництва, так і в соціа-

Питаннями калькулювання послуг бюджетних установ займалися вчені: П.Й. Атамас [1], Р.Т. Джога [2], С.В. Свірко [3], однак проблеми калькулювання та визначення вартості медичних послуг розглянуті недостатньо.

Метою дослідження є аналіз діючої практики калькулювання та розрахунку вартості медичної послуги. Відповідно до поставленої мети вирішено завдання: проаналізовано нормативну базу з питань надання платних медичних послуг; розглянуто методику формування ціни медичної послуги.

Досліджуючи калькулювання медичних послуг, функціонування закладів охорони здоров’я розглядатимемо у двох аспектах: як бюджетних установ; їх можливість надавати платні послуги.

Ціни та тарифи закладів охорони здоров’я, які є бюджетними установами, регульовані місцевими органами виконавчої влади. Розмір плати на вид послуги установлюється на підставі її ціни. Перша складова — видатки на оплату праці осіб, які надають конкретну послугу [6], що визначаються на підставі штатного розпису підрозділу, який надає платні послуги, робочого часу, відпрацьованого його персоналом, витрат робочого часу саме на виконання послуги. Друга складова — нарахування на зарплату. Третя складова — видатки на придбання предметів і матеріалів для поточних потреб, оплату житлово-комунальних послуг тощо. Четверта складова — інші видатки.

Згідно з Наказом МОЗ України від 22.11.2013 № 996 вартість медичних послуг визначатиметься на підставі планових витрат закладів і установ охорони здоров’я, визначених на підставі державних, галузевих нормативів витрат матеріалів, техніко-економічних розрахунків і кошторисів, ставок податків і зборів (обов’язкових платежів).

Отже, планова собівартість медичних послуг складається з: прямих витрат на оплату праці; прямих матеріальних витрат; інших прямих витрат; адміністративних витрат; непрямих (загальновиробничих) витрат.

Витрати на медичну послугу обліковуються на субрахунку 811 «Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги». Витрати медичні заклади групують за економічними ознаками на рахунках класу 8 «Витрати», групування ж видатків за економічними елементами на рахунках не відбувається. Разом із тим, як-

льній сфері. З розвитком суспільства економічні питання охорони та зміцнення здоров’я нації ставали все актуальнішими, і, як результат, набуло нового звучання питання розрахунку ціни медичних послуг для громадян у сучасних умовах.

Таблиця 1

ОСНОВНІ ГОСПОДАРСЬКІ ОПЕРАЦІЇ З ОБЛІКУ ВИДАТКІВ

ЗА СТАТТЯМИ КАЛЬКУЛЯЦІЇ

Зміст господарської операції Кореспондуючі рахунки
Дт Кт
Списані видатки, проведені у звітному році
Прямі матеріальні витрати 830 20–23
811 830
Прямі витрати на оплату праці 831 66
811 831
Відрахування на соціальне страхування 832 65
811 832
Амортизація (знос) 833 13
811 833
Інші прямі витрати 834 364…
811 834
Загальновиробничі витрати 835 13, 20, 23, 364
811 835
Адміністративні витрати 836 13, 20, 23, 364
811 836

планових витрат на одиницю калькулювання, і витрат на розвиток закладу в межах граничного рівня рентабельності, встановленого органами виконавчої влади.

Запропонований розподіл витрат за статтями калькуляції, що відповідає складовим планової собівартості медичних послуг, вирішує такий важливий аспект, як показники ефективності та рентабельності діяльності державних медичних закладів. Гармонізація нормативної бази для вирішення завдань державного регулювання та врахування різних видів фінансування за надання медичних послуг можлива при

що одночасно групувати витрати відповідної економічної ознаки за статтями калькуляції і застосовувати при цьому рахунок 83 «Витрати за статтями калькуляції», то витрати відноситимуться спочатку на субрахунки рахунку 83, а потім для обліку витрат за економічними ознаками списуються на рахунок 81 «Видатки спеціального фонду» (табл. 1).

Література

1. Джога Р. Т. Облік у бюджетних установах : підруч. / Р. Т. Джога, Л. М. Сідельник, М. В. Дунаєва. — К. : КНЕУ, 2006. — 480 с.

2. Свірко С. В. Організація бухгалтерського обліку в бюджетних установах : навч. посіб. / С. В. Свірко. — К. : КНЕУ, 2004. — 380 с.

3. Атамас П. Й. Основи обліку в бюджетних організаціях: навч. посіб. / П. Й. Атамас. — К. : Центр навчальної літератури, 2003 — 284 с.

4. Перелік платних послуг, які можуть надаватися в державних та комунальних закладах охорони здоров’я, вищих медичних навчальних закладах та науково-дослідних установах: Затверджений постановою КМУ від 17.09.96 р. № 1138.

5. Наказ МОЗ України № 996 від 22.11.2013 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо визначення вартості медичних послуг».

6. Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення: Затверджено спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики та МОЗ від 05.10.05 р. № 308/519. Тимошенко Ю.Ю., студент ОЕФ, 5 курсу, спеціальність 8.030509 «Облік і аудит», ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана», науковий керівник — Супрович Г.О., к.е.н., ст. викладач кафедри обліку підприємницької діяльності


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ПРОБЛЕМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ОПЛАТИ ПРАЦІ
ПЕРЕВАГИ-НЕДОЛІКИ МЕТОДІВ СПИСАННЯ ЗАПАСІВ НА ВИРОБНИЦТВО
ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ ТА ЇЇ РЕАЛІЗАЦІЇ НА ВИРОБНИЧОМУ ПІДПРИЄМСТВІ
ОРГАНІЗАЦІЯ ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ОБЛІКУ ТОВАРНИХ ЗАПАСІВ
ВПРОВАДЖЕННЯ МІЖНАРОДНИХ СТАНДАРТІВ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ: КРОК ДО ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)