Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Основні показники, що використовуються для характеристики акцій


< Попередня  Змiст  Наступна >

Основні показники, що використовуються для характеристики акцій


1. Показник поточної дохідності акцій (дивідендної дохідності, дивідендної віддачі): P — ринкова вартість акції.

2. Чистий прибуток (дохід) на одну акцію

2. Чистий прибуток (дохід) на одну акцію

3. Коефіцієнт Р/Е

3. Коефіцієнт Р/Е

— ціна /дохід (чистий прибуток):

1-й спосіб:

Р — ринкова ціна однієї простої акції;

Е — дохід (чистий прибуток) на одну просту акцію;

2-й спосіб:

Р — ринкова капіталізація простих акцій;

Е — дохід (чистий прибуток) на всі прості акції, при цьому

Ринкова капіталізація простих акцій = = (ринкова ціна однієї простої акції) ? (кількість простих акцій).

Ринкова капіталізація простих акцій = = (ринкова ціна однієї простої акції) ? (кількість простих акцій).

4. Коефіцієнт виплати дивідендів (показує частку дивідендів, що припадає на одну акцію, у чистому прибутку на одну акцію):

E D k= .E D k= .

5. Теоретична ціна акцій (внутрішня вартість): а) привілейованої акції (із фіксованим дивідендом):

Р = D / r, де D — розмір фіксованого дивіденду на акцію, гр. од.; r

ставка доходу, яку очікують інвестори від акції; б) акції з постійним темпом зростання дивідендів:

Р = D

0 (1 + g) / (rg) = D

1 / (rg), де D

0 — останній сплачений дивіденд у поточному році; D

1 — дивіденд у наступному році; r — ставка доходу, яку очікують одержати інвестори; g — постійний темп зростання дивідендів. Інвестиційні сертифікати як інструменти ринку капіталів України

Нині в обігу на фондовому ринку України перебувають інвестиційні сертифікати, що випущені згідно із:

• Положенням про інвестиційні фонди та інвестиційні компанії, затвердженим Указом Президента України від 19.02.1994;

• Законом України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)» від 15.03.2001.

Після набрання чинності Законом України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)» здійснення випуску інвестиційних сертифікатів можливе лише суб’єктами й на умовах цього закону.

Необхідно знати відмінності у характеристиці інвестиційних сертифікатів, що містяться у названих нормативно-правових актах.

Так, відповідно до Положення інвестиційний сертифікат ІС цінний папір, який випускається тільки інвестиційним фондом або інвестиційною компанією і дає право його власникові на отримання доходу у вигляді дивіденду.

Для спільного інвестування інвестиційний фонд випускав ІС (іменні або на пред’явника), які розміщувалися серед юридичних та фізичних осіб чи за грошові кошти, або обмінювалися на приватизаційні цінні папери. Обсяг випуску ІС не міг перевищувати 15-кратного розміру статутного капіталу інвестиційного фонду. Номінальна вартість ІС мала дорівнювати номіналу акції, що випускав інвестиційний фонд. Дивіденд на один ІС мав дорівнювати дивіденду на одну акцію.

За інвестиційними фондами закритого типу розрахунки щодо ІС мали здійснюватися по завершенні терміну діяльності інвестиційного фонду, за фондами відкритого типу здійснювався викуп ІС у терміни, встановлені інвестиційною декларацією за ціною, яка визначається виходячи з вартості чистих активів на один цінний папір (акції та ІС) інвестиційного фонду.

Відповідно до Закону України «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)» інвестиційний сертифікат — це ЦП, який випускається компанією з управління активами пайового інвестиційного фонду та засвідчує право власності інвестора на частку у пайовому фонді.Пайовий інвестиційний фонд

— це активи, що належать інвесторам на праві спільної часткової власності, перебувають в управлінні компанії з управління активами та обліковуються останніми окремо від результатів їхньої господарської діяльності. Пайовий інвестиційний фонд не є юридичною особою.

Відповідно до закону ІСІ залежно від порядку здійснення його діяльності може бути відкритого, інтервального, закритого типу. ІСІ належить до відкритого типу, якщо він (або компанія з управління його активами) бере на себе зобов’язання здійснювати в будь-який час на вимогу інвесторів викуп ЦП, емітованих цим ІСІ (або компанією з управління його активами). ІСІ належить до інтервального типу, якщо він (або компанія з управління його активами) бере на себе зобов’язання здійснювати на вимогу інвесторів викуп ЦП, емітованих цим ІСІ (або компанією з управління його активами) упродовж обумовленого у проспекті емісії терміну (інтервалу). Проспект емісії ІСІ інтервального типу має передбачати порядок визначення дати початку та закінчення інтервалу, періодичність інтервалу (не рідше одного разу на рік та не частіше одного разу на квартал), тривалість інтервалу (не менше десяти робочих днів протягом року та не менше одного робочого дня впродовж кожного інтервалу). ІСІ належить до закритого типу, якщо він (або компанія з управління його активами) не бере на себе зобов’язань щодо викупу ЦП, емітованих цим ІСІ (або компанією з управління його активами) до моменту його припинення.

Термін розміщення інвестиційних сертифікатів відкритого та інтервального пайових інвестиційних фондів не обмежується. Інвестиційні сертифікати можуть надавати його власникові право на отримання доходу у вигляді дивідендів. Дивіденди за інвестиційними сертифікатами відкритого та інтервального пайового інвестиційних фондів не нараховуються і не сплачуються.

Цінні папери ІСІ закритого типу підлягають вільному обігу на ринку цінних паперів упродовж періоду діяльності фонду. Вільний обіг цінних паперів ІСІ інтервального типу впродовж інтервалу припиняється. Правочини з цінними паперами ІСІ інтервального типу, вчинені протягом інтервалу, є нікчемними, крім правочинів щодо спадкування, розміщення, викупу емітентом. Обіг цінних паперів ІСІ відкритого типу обмежується. Відчуження інвесторами цінних паперів ІСІ відкритого типу може здійснюватися лише шляхом викупу їх компанією з управління активами. Відчуження цінних паперів ІСІ відкритого типу третім особам не дозволяється, крім випадків правонаступництва та успадкування.

Згідно із законодавством ІСІ можуть бути: строковим або безстроковим, диверсифікованого виду або недиверсифікованого виду. При цьому ІСІ закритого типу може бути лише строковим. ІСІ відкритого та інтервального типу можуть бути тільки диверсифіковані ІСІ.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
Основні показники, що використовуються для характеристики облігацій
Казначейські зобов’язання України
8.6. Первинний ринок цінних паперів
8.7. Вторинний ринок цінних паперів
Угоди з цінними паперами: касові, строкові
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)