Posibniki.com.ua Фінанси Фінансовий ринок Основні макроекономічні чинники впливу на дохідність цінних паперів


< Попередня  Змiст  Наступна >

Основні макроекономічні чинники впливу на дохідність цінних паперів


Прихильниками теорії визначено такі основні макроекономічні чинники, що пояснюють дохідність цінних паперів:

• ризик зміни рівня промислового розвитку (або ВВП);

• ризик зміни темпів інфляції;

• ризик зміни структури відсоткових ставок;

• ризик зміни розміру премії за ризик;

• інфляційні очікування.

З практичної точки зору індекси й ринкові ціні на ф’ючерсних або спотових ринках можна використати замість макроекономічних чинників, інформація про які з’являється нечасто (скажімо, щомісяця) зі значними помилками в оцінках. Можна використати й показники:

— короткострокові відсоткові ставки;

— різниця в довгострокових і короткострокових відсоткових ставках;

— фондові індекси, такі як S & P 500 і NYSE Composite Index;

— ціни на нафту, золото або інші дорогоцінні метали;

— обмінні курси валют.

Арбітраж

Теорія арбітражного ціноутворення визначає дохідність цінного папера як функцію безризикової відсоткової ставки та інших чинників, за умови, що немає можливості використовувати арбітраж, який передбачає можливість здійснення одночасних операцій на кількох ринках або з кількома фінансовими інструментами для отримання доходу на різниці цін. З іншого боку, арбітраж — практика отримання позитивного доходу від переоцінених або недооцінених цінних паперів на неефективному ринку без жодних додаткових ризиків і нульових додаткових інвестицій.

У контексті APT арбітраж складається з торгівлі двома активами — принаймні один із них неправильно оцінений. Арбітражер продає актив, який є відносно занадто дорогим, і використовує виручку для купівлі активу, який є відносно занадто дешевим. В APT актив неправильно оцінений, якщо його поточні ціни відрізняються від ціни, що пропонує модель. Ціна на актив сьогодні має дорівнювати сумі всіх майбутніх грошових потоків, дисконтованих за ставкою, що визначена за допомогою APT, де очікувана дохідність активу є лінійною функцією від різних факторів, і чутливість до змін кожного фактора являє собою ?-коефіцієнт.

Правильно оціненим активом тут може бути насправді синтетичний актив — портфель, що складається з інших правильно оцінених активів. Цей портфель зазнає такий самий вплив кожного з макроекономічних чинників, як і неправильно оцінені активи. Арбітражер створює портфель шляхом визначення х коректно оцінених активів (по одному на фактор плюс один), а потім визначає частку активів таким чином, щоб ? такого портфеля по кожному фактору була такою самою, як по неправильно оцінених активах.

Коли інвестор має довгу позицію по активу і коротку по портфелю (або навпаки), він створює таку позицію, яка має позитивний очікуваний дохід (різниця між прибутковістю активів і прибутковістю портфеля) і яка зазнає нульового впливу будь-яких макроекономічних факторів і тому є безризиковою (за винятком специфічних ризиків компанії.). Арбітражер, таким чином, у змозі заробити безризиковий дохід.Якщо нинішня ціна занадто низька (мається на увазі, що наприкінці періоду портфель оцінений за ставкою APT, тоді як неправильно оцінені активи оцінені за вищою ставкою), то арбітражер може:

Час події Дія учасника ринку — арбітражера
Сьогодні 1. Зробити короткий продаж портфеля. 2. Купити неправильно оцінені активи
Наприкінці періоду 1. Продати неправильно оцінені активи. 2. Використати отримані кошти для викупу портфеля. 3. Отримати різницю

Якщо сьогоднішня ціна занадто висока (мається на увазі, що наприкінці періоду портфель оцінений за ставкою APT, тоді як неправильно оцінені активи оцінені за меншою ставкою), то арбітражер може:

Час події Дія учасника ринку — арбітражера
Сьогодні 1. Зробити короткий продаж неправильно оцінених активів. 2. Купити портфель з доходом
Наприкінці періоду 1. Продати портфель. 2. Використати отримані кошти для викупу неправильно оцінених активів. 3. Отримати різницю

Проблемою практичного використання цієї моделі є те, що неможливо абсолютно точно кількісно визначити вплив кожного компонент ризику на дохідність конкретного фінансового активу.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
6.8. Співвідношення між ризиком та дохідністю
РОЗДІЛ 7 ФУНДАМЕНТАЛЬНИЙ І ТЕХНІЧНИЙ АНАЛІЗ НА ФІНАНСОВОМУ РИНКУ Зміст розділу
Визначення та розвиток теорії технічного аналізу
Загальноекономічний аналіз
Особливості коефіцієнтного аналізу компанії. Модель Дюпона
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)