Posibniki.com.ua Менеджмент Міжнародні організації 6.1.3. Основні джерела фінансових ресурсів ЄБРР.


< Попередня  Змiст  Наступна >

6.1.3. Основні джерела фінансових ресурсів ЄБРР.


Види, напрями та умови надання кредитів ЄБРР ЄБРР здійснює фінансування своїх операцій за рахунок власних фінансових ресурсів, що визначаються акціонерним капіталом Банку, який, як уже говорилося, становить 20 млрд євро, та коштів, залучених Банком з інших джерел. ЄБРР має статус міжнародної фінансової організації з найвищим кредитним рейтингом (ААА).

Основними джерелами формування фінансових ресурсів Банку є:

• дозволений до випуску статутний капітал Банку, включаючи акції, які оплачуються, та акції, що належать оплаті за вимогою;

• кошти, отримані шляхом запозичання Банком;

• кошти, отримані за рахунок погашення позик чи за гарантіями, а також виручка від реалізації інвестицій в акціонерний капітал;

більшість. Кожна країна має кількість голосів, пропорційну своїй квоті в статутному капіталі. Найбільшу квоту мають США — 10 %; Італія, Німеччина, Франція, Велика Британія та Японія мають по 8,5 %. Таким чином, жодна країна самотужки не може заблокувати рішення, навіть якщо в голосуванні потрібна кваліфікована більшість.

• прибуток, отриманий від надання позик та від інвестицій в акціонерний капітал, а також прибуток від гарантованого розміщення цінних паперів;

• інші кошти та прибутки ЄБРР, які не є частиною ресурсів спеціальних фондів.

Банк пропонує клієнтам низку фінансових інструментів для реалізації проектів, зокрема кредити, інвестиції в акціонерний капітал, гарантії, а також різноманітні інструменти з управління ризиками проектів. Вибір конкретного інструмента залежить від потреб клієнта й самого проекту.

У своїй діяльності ЄБРР використовує такі форми операцій для підприємств приватного й державного секторів країн, що переходять до ринкових методів господарювання:

• надання кредитів (включаючи спільне фінансування);

• інвестування в капітал;

• гарантування розміщення цінних паперів;

• полегшення доступу на ринки капіталу шляхом надання гарантій;

• розміщення ресурсів спеціальних фондів відповідно до угод, які визначають їх використання;

• надання позик і технічне сприяння реконструкції та розвитку інфраструктури (в тому числі природоохоронні програми). ЄБРР заснував спеціальні фонди на кошти з доходів, одержаних від інвестицій. Ці фонди призначені для підготовки інвестиційних проектів і здійснення інвестицій у країн-членів. Кошти фондів використовуються для кредитування низькорентабельних галузей соціальної інфраструктури.

Своїми інвестиціями ЄБРР сприяє розвиткові приватного сектору, зміцненню фінансових установ і правових систем, а також розвиткові інфраструктури, необхідної для підтримки приватного сектору. Його операції мають довгостроковий характер.

Виконуючи роль каталізатора змін, Банк заохочує та допомагає мобілізувати приватний і державний капітал для участі у фінансуванні капіталовкладень, забезпечує технічне співробітництво у відповідних галузях.

Маючи структурні відмінності порівняно з комерційними банками, ЄБРР підходить до роботи з проектами з позицій комерційного банку, тобто береться за здійснення лише комерційно життєздатних проектів, призначає комерційні ціни на свої послуги. У своїй діяльності Банк застосовує звичайні банківські й інвестиційні принципи. Фінансування ЄБРР залежить від конкретних проектів і надається як на зміцнення фінансових інститу-

Банк надає кредити не стільки урядам держав, скільки підприємствам країн-членів або під державні гарантії країни-члена. Для кредитування комерційних підприємств Банк звичайно не вимагає гарантій від конкретного уряду країни. Як правило, кредити даються без права переведення стягнення на іноземних спонсорів після початку здійснення проекту. Підставою для видачі кредиту є спрямування готівки за проектом і передбачена у проекті можливість погасити кредит упродовж обговореного терміну.

У всіх своїх інвестиційних операціях ЄБРР намагається:

• сприяти становленню у країні повноцінної ринкової економіки, тобто забезпечувати ефект впливу на процес переходу;

• брати на себе ризики з метою сприяння приватним інвесторам, але при цьому не витісняючи їх з ринку;

• застосовувати раціональні принципи ведення банківської діяльності.

За допомогою своїх інвестицій ЄБРР сприяє:

• проведенню структурних і галузевих реформ;

• розвитку конкуренції, приватизації та підприємництва;

• зміцненню фінансових організацій і правових систем;

• розвитку необхідної інфраструктури для підтримки приватного сектору;

• упровадженню надійно працюючої системи корпоративного керування, в тому числі з метою вирішення природоохоронних проблем.

Сприяючи процесові переходу до орієнтованої на ринок системи, Банк надає пряме фінансування діяльності приватного сектору, структурної перебудови, приватизації, а також здійснює фінансування інфраструктури, що підтримує таку діяльність. Основними формами фінансування ЄБРР є кредити, вкладення в акціонерні капітали й гарантії.

У рамках своєї стратегії ЄБРР працює у двох напрямках: надання міжнародних кредитів на пільгових умовах під гарантії Уряду (40 %) та кредитування приватних підприємств на комерційних умовах (60 %).

Процентна ставка за кредитами ЄБРР встановлюється з певною маржею над базовою ринковою ставкою (EURIBOR або LIBOR). Для кредитів, які надаються під гарантію уряду країни

позичальника, ця ставка дорівнює EURIBOR/LIBOR +1 % (маржапозичальника, ця ставка дорівнює EURIBOR/LIBOR +1 % (маржа

тів або структурної реорганізації важливих компаній, так і у вигляді дрібних кредитів компаніям, що мають лише кількох працівників.

Термін повернення кредитів становить 5—10 років залежно від умов проекту. У разі надання кредитів на реалізацію великих проектів розвитку інфраструктури строк погашення позики може становити до 15 років. Розмір пільгового періоду, коли сплачується лише процентна ставка та плата за резервування коштів позики (так званий grace period), підлягає узгодженню, для великих проектів він досягає чотирьох років.

Відповідно до комерційної практики під час набуття чинності кредитної угоди стягується разовий збір на покриття адміністративних витрат, понесених Банком під час розроблення й структуризації проекту, розмір цього збору для України становить 1 %. Також стягується щорічна комісія за зобов’язання за невикористаними сумами кредиту в розмірі 0,5 % невикористаної суми. ЄБРР здійснює операції в усіх країнах Центральної та Східної Європи й СНД і вкладає капітал у різні галузі. Пріоритетними сферами кредитування є фінансовий сектор, енергетика, телекомунікації, транспорт і агробізнес. Банк здійснює проектне фінансування банків, підприємств і компаній, вкладаючи засоби як у нові виробництва, так і в діючі фірми. Він також працює з державними компаніями з метою підтримки процесів приватизації структурної реорганізації на них, а також удосконалення комунального господарства. ЄБРР використовує тісні зв’язки з урядами країн регіону з метою реалізації курсу на створення сприятливих умов для підприємницької діяльності. ЄБРР перетворився на значного інвестора у країнах Центрально-Східної Європи, на нього припадає 15 % усіх прямих капіталовкладень у регіоні. У 2009 році ЄБРР здійснив рекордний обсяг інвестицій — 7,9 млрд євро, у 2008-му це було 5,0 млрд євро, у 2007-му — 4,1 млрд євро, у 2006-му — 3,8 млрд євро, у 2005-му

— 2,3 млрд євро.

Банку). Кредити надаються під плаваючу або фіксовану ставку, а також із застосуванням цілої низки інструментів хеджування, якщо операції здійснюються на ринку цінних паперів. Для кредитів у приватній сфері розмір маржі відображає як політичні ризики, притаманні даній країні, так і комерційні та відповідає кон’юнктурі ринку синдикованих кредитів. Ціна кредиту за приватним проектом може бути на 100—700 базисних пунктів вищою від ставки EURIBOR/LIBOR. При цьому Банк прагне будувати свій ціновий механізм так, щоб не лише не витісняти можливих приватних кредиторів, а й усіляко залучати їх до співфінансування.

Більше двох п’ятих обсягів інвестицій ЄБРР направлено на підтримку національних підприємств через фінансові організації, 1/5 — на розвиток інфраструктури, включаючи муніципальні і транспортні проекти, на розвиток енергетики та корпоративного сектору. ЄБРР тісно співпрацює з багатьма іншими міжнародними організаціями, зокрема з міжнародними фінансовими установами, такими як Світовий банк, Європейський інвестиційний банк і Міжнародний валютний фонд. Ключовою особливістю ЄБРР, що відрізняє його від інших банків розвитку, є підтримка приватного сектору.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
6.2.Європейський інвестиційний банк (ЄІБ)
6.2.3. Поточний стан та перспективні напрями співробітництва України з ЄІБ
6.3.Чорноморський банк торгівлі та розвитку 6.3.1. Загальна інформація
6.4. Північний інвестиційний банк (ПІБ) 6.4.1. Загальна інформація, членство й організаційна структура
6.4.2. Поточний стан та перспективні напрями співробітництва України з ПІБ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)