Posibniki.com.ua Бухгалтерський облік Облік, аналіз та аудит ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ І АУДИТУ ДОХОДІВ І ВИТРАТ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ І АУДИТУ ДОХОДІВ І ВИТРАТ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА


Забезпечення стійких темпів зростання виробництва і покращення результатів економічної діяльності підприємства, досягнення цілей, що відповідають інтересам його власників і суспільства, не можливе без розробки та проведення самостійної стратегії підприємства для забезпечення ефективної системи його фінансової стійкості та безпеки.

Недостатня увага до проблем фінансової стійкості та безпеки підприємства може привести, навіть при високій дохідності бізнесу, до того, що суб’єкт господарювання може стати об’єктом для ворожого поглинання та втрати фінансової стійкості і самостійності у прийнятті управлінських рішень.

Доходи та витрати являють собою важливу економічну категорію у діяльності будь-якого підприємства, відіграють значну роль у формуванні рівня прибутковості та дозволяють забезпечити підвищення ефективності діяльності підприємства. Існує необхідність удосконалення визначення категорії «прибуток» в економічному та обліковому аспектах, концепції формування фінансових результатів діяльності підприємства, методики відображення у фінансовій звітності доходів від реалізації готової продукції, товарів (надання послуг, виконання робіт), механізму узгодження фінансових результатів, ви-

економічного суб’єкта на предмет їх схильності зловживань (недобросовісних дій) і розробки процедур, що дозволили б своєчасно виявляти такі факти.

Останнім часом визначення й оцінка доходів і витрат зазнали «революційних змін», особливо, з введенням у дію Податкового кодексу, які пов’язані, насамперед, із необхідністю усунення багатьох розбіжностей між правилами податкового обліку та Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку [2].

Варто зазначити, що для раціональної та якісної організації обліку та аудиту, оцінки витрат і доходів на будь-якому підприємстві необхідно впровадити принцип єдності облікової номенклатури, який має велике практичне значення [1, 3]. Номенклатура витрат характеризує їх склад за видами, а тому, побудувавши облік витрат вітчизняних підприємств, у цілому, за таким єдиним переліком, можна: систематизувати аналітичний облік витрат, загалом, по кожній галузі; підвищити якість та оперативність формування інформаційного забезпечення економічного аналізу витрат обігу; оптимізувати та прискорити процес пошуку резервів скорочення витрат; усунути неефективне витрачання коштів підприємства; посилити контроль за доцільністю здійснюваних витрат.

Номенклатура, як основа ефективного управління витратами, має відповідати особливостям чинної методики їх обліку. Облікові дані щодо витрат у розрізі статей і функцій групуються за синтетичними рахунками, призначеними для обліку окремих видів витрат відповідно до П(С)БО. При цьому, у свою чергу. необхідно зауважити, що нераціонально та неефективно побудований аудит доходів, витрат і фінансових результатів підприємства може призвести до невиявлення викривлень, існуючих фальсифікацій у звітності, яка стане інформаційним базисом для подальшого проведення аудиту. Через те, на основі здійсненого аудиту будуть надані певні висновки керівництву для прийняття управлінських рішень, які будуть високо ризикованими та непередбачуваними для підприємства [3]. Питання стосовно оцінки, формування та обліку доходів, витрат і фінансових результатів діяльності є досить важливими, об’ємними і, багато в чому, їх вирішення вплине на зміцнення економічного стану будь-якого суб’єкта господарювання.

значених за правилами бухгалтерського обліку та з метою оподаткування, оцінки реальності отриманих підприємством прибутків, а також пошуку резервів збільшення прибутку підприємств і підвищення ролі аудиту фінансових результатів. Виникає потреба в дослідженні існуючих проблем, зокрема, в покращенні якості аудиту доходів і витрат підприємства. Усе це й обумовлює актуальність даної теми.

Що стосується економічної безпеки підприємства, то вона визначається численними факторами. Враховуючи це, зміни в обліку пов’язані не тільки з необхідністю адаптації підприємств до нових умов господарювання у зв’язку з економічною та політичною кризою та необхідністю формування якісно нового підходу до визначення ефективності його функціонування, а й з використанням сучасних засобів електронної обчислювальної техніки, розвитком системного аналізу, теорії управління, економічного моделювання тощо.

Таким чином, основні питання стосовно оцінки, формування та обліку доходів, витрат і фінансових результатів діяльності є досить вирішальними і багато в чому, їх вирішення вплине на зміцнення економічного стану підприємства. Система оцінки та обліку витрат, доходів і визначення фінансових результатів є необхідною і важливою частиною функціонування вітчизняних підприємств, а разом з тим, саме від розуміння важливості цього процесу залежить життєдіяльність конкретних суб’єктів господарювання та економічна безпека підприємства [2].

Література

1. Кириченко О. А. Проблеми управління економічною безпекою суб’єктів господарювання: [ монографія ] / О. А. Кириченко, В. С. Сідак та ін. — К.: УЕП «КРОК», 2008. — 403 с.

2. Сопко В. В. Організація оцінки і обліку доходів та витрат в системі економічної безпеки підприємства / В. В. Сопко // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць / Київ. нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана. — К. : КНЕУ, 2013. — № 2 (22). — С. 241–251.

3. Хaлчeнко К.В. Сучасні проблеми аудиту фінансової звітності підприємства. Режим доступу: www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Uproz/2011_ 2/u1102hal.pdf


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
АУДИТ ВИБУТТЯ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ: МЕТОДИКА ТА АНАЛІЗ ТИПОВИХ ПОРУШЕНЬ
ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ДОТРИМАННЯ КОДЕКСУ ЕТИКИ ПРОФЕСІЙНИХ БУХГАЛТЕРІВ В УКРАЇНІ
АУДИТ ТА АНАЛІЗ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ В УКРАЇНІ: СУЧАСНИЙ СТАН І ПЕРСПЕКТИВИ
АСОЦІАЦІЯ УКРАЇНИ З ЄС: ЗМІНИ В АУДИТОРСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ
ОСОБЛИВОСТІ АУДИТУ РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)