Posibniki.com.ua Економіка Актуальні питання розвитку агробізнесу в Україні ОРГАНІЗАЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ ТА ЇХ ВПЛИВ НА ПОБУДОВУ ОБЛІКУ ФОРМУВАННЯ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ


< Попередня  Змiст  Наступна >

ОРГАНІЗАЦІЙНО-ТЕХНОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ ТА ЇХ ВПЛИВ НА ПОБУДОВУ ОБЛІКУ ФОРМУВАННЯ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ


Система обліково-аналітичного забезпечення управління підприємством — це організаційна форма різних видів обліку, аналізу таконтролю, що сформована виходячи із засад системного підходу йінтегрування відокремлених цілісностей, метою якої є забезпеченняуправлінців підприємства необхідною, достовірною та своєчасноюінформацією для прийняття обґрунтованих, тактичних і стратегічних управлінських рішень, та організації дійового контролю за їхреалізацією.

Формуючи систему обліково-аналітичного забезпеченняуправління сільськогосподарським підприємством взагалі та фінансовими результатами зокрема, необхідно враховувати, щобудь-яке підприємство не є відособленим, а утворює особливуєдність із зовнішнім середовищем, яке істотно впливає на результати діяльності підприємства і на якість прийняття управлінськихрішень. Адаптація системи та окремих її елементів до змін зовнішнього середовища є однією з умов забезпечення стабільностірозвитку господарюючих суб’єктів [1, с. 55].

У здійсненні виробничо-фінансової діяльності господарюючихсуб’єктів бере участь велика кількість взаємопов’язаних організаційних, трудових, матеріальних і факторів виробництва. Мета будьякого господарюючого суб’єкта — якомога ефективніше використати всі наявні фактори та отримати максимальний кінцевий результат [2, c. 50]. Окрім вартісного виміру результатів фінансовогосподарської діяльності для користувачів інформації важливе значення мають відносні показники фінансових результатів — значення рентабельності, які характеризують відносний (у відсотках) ступінь прибутковості вкладеного капіталу в цілому і за йогоструктурою, здійснених витрат чи отриманого доходу [3, c. 105].

В умовах функціонування сільськогосподарських підприємствважливе інформаційне джерело для аналізу фінансових результатів у розрізі виробництва як окремих культур, так і по підприємству загалом дає така статистична звітність, як Форма № 50-сг. Наоснові даної звітності є можливість визначити прибутковість (якв абсолютних величинах, так і у відносних) продукції, що виробляється на підприємстві, що дозволяє визначити основні складові, які забезпечують позитивний фінансовий результат (прибуток)і запропонувати конкретні заходи щодо його збільшення.

Формування доходів, витрат і фінансових результатів у сільськогосподарських підприємств має свої особливості.

Першою особливістю є земля, яка виступає головним і незамінним засобом виробництва, тоді як у промисловості вона єтільки місцем розміщення підприємства; другою особливістю єпроцес створення продукту, який залежить не тільки від людського фактору, але і від природи; третьою особливістю є неспівпадання періоду виробництва і робочого періоду; четвертою є витрачання сільськогосподарськими підприємствами частини продукціївласного виробництва на поновлення процесу виробництва (зібране насіння використовується як посадковий матеріал); п’ята особливість у тому, що на відміну від промисловості, де збільшеннявипуску продукції вимагає відповідного збільшення кількості сировини і матеріалів, у сільському господарстві завдяки вміломувикористанню досягнень і досвіду сучасної науки вихід продукціїможе бути значно збільшений при мінімальних додаткових витратах насіння, добрива і кормів [4, с. 88–92].

Успішне управління фінансовим результатом залежить, у першучергу, від контролю витрат і доходів за центрами відповідальності,що мають знайти відображення в інформаційній моделі фінансовихрезультатів. Особливість побудови останньої, залежить від організаційної структури сільськогосподарських підприємств.

Таким чином, від того, наскільки якісно проведено аналіз фінансових результатів, визначено основні чинники, що його забезпечують залежить подальша результативність діяльності підприємства.Cписок використаних джерел

1. Подолянчук О. А. Сутність обліково-аналітичної інформації та їїроль у системі контролю сільськогосподарського підприємства /О. А. Подолянчук // Економіка АПК. — 2010. — № 3.

— С. 54–57.

2. Тютюнник Ю. М. Фінансовий аналіз: [Навчальний посібник. Частина І] / Ю. М. Тютюнник. — Полтава: ПДАА, 2009. — 406 с.

3. Мамонтова М. А. Умови забезпечення фінансової стійкості підприємств / М. А. Мамонтова // Фінанси України.

— 2008. — №8. — С. 103–106.

4. Прохар Н. В. Облік доходів, витрат і фінансових результатів: проблеми теорії та практики: [монографія] / Н. А. Прохар, Ю. О. Ночовна.

— Полтава: РВВ ПУЕТ, 2011. — 257 с.

Малашевский В. М.,науковий керівникБірюк О. Г., к.е.н., доцент,ДВНЗ «Київський національний економічний університетімені Вадима Гетьмана», м. Київ


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ РОЗРАХУНКІВ З ПІДЗВІТНИМИ ОСОБАМИ
РОЗРАХУНКОВІ ОПЕРАЦІЇ З ПОКУПЦЯМИ ТА ЗАМОВНИКАМИ У СТРУКТУРІ ОБЛІКОВИХ РЕЄСТРІВ НА АГРОПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
ОСОБЛИВОСТІ СКЛАДАННЯ ЗВІТНОСТІ ЗА ПОДАТКОМ НА ДОХОДИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ З ДОХОДІВ У ВИГЛЯДІ ДОДАТКОВОГО БЛАГА
ОСОБЛИВОСТІ СИНТЕТИЧНОГО І АНАЛІТИЧНОГО ОБЛІКУ РОЗРАХУНКІВ З ПОСТАЧАЛЬНИКАМИ ТА ПІДРЯДНИКАМИВ АГРАРНИХ ФОРМУВАННЯХ
ОБЛІКОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІННЯ ЗБУТОВОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)