Posibniki.com.ua Фінанси Фінанси підприємств 5.7. Оподаткування суб’єктів малого підприємництва


< Попередня  Змiст  Наступна >

5.7. Оподаткування суб’єктів малого підприємництва


За умов ринкової економіки важлива роль належить малому бізнесу. Його підтримка, у тім числі через систему оподатковування, є одним зі способів подолання економічної кризи в економіці.

На перших етапах становлення системи оподатковування в

Україні малому підприємництву надавались певні пільги. Це стосу валося переважно оподатковування прибутку малих підприємств. Згодом податкові пільги для малого підприємництва практично було ліквідовано, що негативно вплинуло на його розвиток.

Правові засади державної підтримки суб’єктів малого підприємництва в Україні було започатковано 2000 року згідно з Законом

України від 19.10.2000 № 2063-III «Про державну підтримку малого підприєм ництва». На підставі положень цього Закону було розроблено Національну програму сприяння розвитку малого підприємництва (Закон України від 21.12.2000 №2157-III).

З метою реалізації державної політики з підтримки малого підприємництва, підвищення його ролі в розвитку національної економіки з 1 січня 1999 р. внесено зміни в оподатковування суб’єктів малого підприємництва (згідно з Указом През идента України від

3 липня 1998 року «Про спрощену систему оподаткування обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» з додатковими змінами відповідно до Указу Президента від 28 червня 1999 р. та постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2000 р.).

Спрощену систему оподатковування (установлення єдиного податку) запроваджено для так их суб’єктів малого підприємництва: ? юридичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності будьякої організаційно-правової форми та форми власності, якщо в них за рік середньооблікова чисельність працівників не перевищує 50 осіб, а обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік — 1 млн гривень; ? фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, якщо кількість осіб, які перебувають у трудових відносинах з такою особою, включаючи членів її сім’ї, за календарний рік не перевищує 10 осіб, і обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — 500 тис. грн.

Середньооблікова чисельність працівників суб’єктів мал ого підприємництва визначається за методикою, затвердженою орга

Оподатковування підприємств

71нами статистики, з урахуванням усіх працівників, у тому числі тих, хто працює за договорами та за сумісництвом.

Об’єктом оподаткування суб’єктів малого підприємництва є виручка від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), яка визначається за касовим методом, тобто суми, фактично отримані суб’єктом підприємницької діяльності на свій поточний рахунок або в касу за зд ійснення операцій з продажу товарів (робіт, послуг) без урахування акцизного збору, а також виручка від реалізації основних фондів.

У разі продажу основних фондів виручкою від реалізації вважається різниця між сумою, отриманою від реалізації основних фондів, та їх залишковою вартістю на момент продажу.

Суб’єкти підприємницької діяльності — юриди чні особи, які перейшли на спрощену систему оподатковування за єдиним податком, не мають права застосовувати іншого способу розрахунку за відвантажену продукцію, крім готівкового та безготівкового грошового розрахунку. Єдиний податок фактично є аналогом податку з реалізації. При цьому витрати платника єдиного податку, пов’язані із здійсненням його господарської діял ьності, не враховуються під час обчислення суми єдиного податку, а отже сума податкових зобов’язань не залежить від суми отриманого ним прибутку.

Уведення спрощеної системи оподаткування змінює мотивацію підприємства щодо обчислення об’єкта оподаткування. На відміну від підприємств, що працюють за зальною системою оподаткування та сплачують податок на прибуток і перед якими стоїть завда ння збільшення валових витрат, а отже і собівартості продукції, перед малими підприємствами стоїть мета зменшення витрат, собівартості продукції, тобто зростання прибутку.

Суб’єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, звільняється від сплати таких податків і зборів (обов’язкових платежів):

— податку на додану вартість, крім випадку, коли юридич на особа вибрала спосіб оподатковування єдиним податком за ставкою 6 %;

— податку на прибуток;

— податку на доходи фізичних осіб (для фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності);

— плати (податку) за землю;

— збору за спеціальне використання природних ресурсів;

— внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування;

— внесків на об ов’язкове державне соціальне страхування;

— комунального податку;

72 — збору за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі та сфери послуг;

— внесків до Фонду соціального захисту інвалідів;

— плати за патенти згідно із Законом «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».

Для переходу на спрощену систему оподатковування суб’єкт малого підприємництва має подати письмову заяву в орган державн ої податкової служби за місцем державної реєстрації не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу), за умови сплати всіх установлених податків та зборів за попередній звітний (податковий) період.

Суб’єкти підприємницької діяльності — фізичні особи мають право вибирати спосіб оподаткування доходів, одержуючи свідоцтво про сплату єдиного податк у.

Ставки єдиного податку для фізичних осіб установлюють місцеві ради за місцем державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності з урахуванням виду діяльності. Ставка податку не може становити менше 20 та більше 200 гривень за календарний місяць.

Коли фізична особа

—суб’єкт підприємницької діяльності здійснює кілька видів її, для яких встановлено різні ставки єдиног о податку, вона отримує одне свідоцтво і сплачує один податок, що не перевищує максимальної ставки.

Для платника єдиного податку (фізичної особи), який провадить підприємницьку діяльність з використанням найманої праці або коли участь у підприємницькій діяльності беруть члени його сім’ї, ставка єдиного податку збільшується на 50 % за кожну особу.

Суб’єкт п ідприємницької діяльності — фізична особа, яка сплачує єдиний податок, звільняється від зборів до державних цільових фондів, пов’язаних з виплатою заробітної плати працівникам, які перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім’ї.

Сплачена суб’єктом підприємницької діяльності — фізичною особою сума єдиного податку є остаточною і не включає ться до переліку загальних податкових зобов’язань як самого платника податку, так і осіб, що перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім’ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності.

Суб’єкти підприємницької діяльності — юридичні особи можуть самостійно вибрати ставку єдиного податку: ? 6 % суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) без урахування акцизного збору, але з окремою сплатою ПДВ; ? 10 % суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) без урахування акцизного збору, але зі включенням ПДВ до складу єдиного податку.

Оподатковування підприємств

73Суми єдиного податку сплачуються до бюджету щомісяця до

20 числа місяця, наступного за тим, в якому одержано виручку, на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Платники єдиного податку з 2004 р. здійснюють внески до фондів соціального і пенсійного страхування в порядку, встановленому для інших суб’єктів підприємництва. На суму здійснених внесків зменшується сума єдиного податк у, що підлягає сплаті до бюджету.

Суб’єкти малого підприємництва (юридичні особи) за результатами господарської діяльності за звітний період (квартал) подають до органу державної податкової служби (до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом) розрахунок сплати єдиного податку, акцизного збору і податку на додану вартість (якщо ними ви брано ставку 6 %).

На спрощену систему оподаткування суб’єктів малого підприємництва не можуть бути переведені:

— довірчі товариства, страхові компанії, банки, інші фінансово-кредитні та небанківські фінансові установи;

— суб’єкти підприємницької діяльності, що на них поширюється дія Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» у частині при дбання спеціального торгового патенту;

— суб’єкти підприємницької діяльності, у статутному фонді яких частки, що належать юридичним особам

—учасникам та засновникам даних суб’єктів (які не є суб’єктами малого підприємництва), перевищують 25 %;

— фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності, які провадять підприємницьку діяльність без створення юрид ичної особи і торгують лікеро-горілчаними та тютюновими виробами, пально-мастильними матеріалами;

— суб’єкти підприємницької діяльності, спільна діяльність яких здійснюється на підставі договору про спільну діяльність без створення юридичної особи.

Новостворені та зареєстровані в установленому порядку суб’єкти малого підприємництва, які подали заяву на право користування спрощеною системою оподаткування, стають суб’єктами цієї системи з того кварталу, в якому зді йснено їхню державну реєстрацію.

Суб’єкт малого підприємництва може відмовитися від застосування спрощеної системи і повернутися до загальної системи оподатковування з початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу). Для цього потрібно подати заяву до відповідного органу державної податкової служби за 15 днів до закінчен

Питання для самоконтролю

74

1. Дайте визначення системи оподатковування та охарактеризуйте її склад.

2. Назвіть і охарактеризуйте принципи оподаткування.

3. Дайте характеристику регулювальної функції податків, особливостей її впливу на діяльність суб’єктів господарювання.

4. Охарактеризуйте підсистему оподаткування суб’єктів підприємництва.

5. Розкрийте вади в оподатковуванні підприємств та причини, що їх обумовлюють.

6. Охарактеризуйте необхідність та значення оподатковування прибутку підприємств.

7. Охарактеризуйте валовий і скоригований валовий дохід, що визначаються для обчислення оподатковуваного прибутку.

8. Який склад валових витрат підприємства, котрі враховуються за обчислення оподаткованого прибутку?

9. Як визначаються амортизаційні відрахування для обчислення оподаткованого прибутку?

10. Як здійснюється надання пільг за оподаткування прибутку?

11. Як здійснюється оподатковування виплат дивідендів у системі оподаткування прибутку підприємств?

12. Дайте характеристику, податку (плати) за землю.

13. Охарактеризуйте сутність і значення фіксованого сільськогосподарського податку.

14. Який порядок обчислення і сплати фіксованого сільськогосподарського податку?

15. Дайте характеристику податку на транспортні засоби, що його сплачують суб’єкти підприємницької діяльності.

16. Охарактеризуйте економічну сутність непрямих податків та механізм їх впливу на діяльність суб’єктів підприємницької діяльності.

17. Назвіть платників, об’єкт оподаткування, терміни сплати до бюджету податку на додану вартість.

18. Назвіть і охарактеризуйте пільги, які надаються суб’єктам підприємництва щодо податку на додану вартість.

19. Дайте характеристику сутності податкового кредиту, його формування та відшкодування суб’єктам підприємництва.

20. Розкрийте сутність і механізм впливу податку на додану вартість на результати фінансово-господарської діяльності та фінансовий стан підприємства.

21. Дайте характеристику податку «акцизний збір» (платники податку до бюджету, підакцизні товари, визначення об’єкта оподаткування, строки сплати до бюджету).

22. Розкрийте механізм впливу сплати податку «акцизний збір» суб’єктами підприємництва на їхню фінансово-господарську діяльність та фінансовий стан.

23. Дайте характеристику податку «мито» та його впливу на фінансово-господарську діяльність суб’єктів підприємництва.

Оподатковування підприємств

75

24. Дайте характеристику місцевих податків і зборів, що їх сплачують суб’єкти господарювання.

25. Охарактеризуйте участь суб’єктів господарювання у формуванні державного пенсійного фонду: визначення об’єкта оподаткування; нормативи, терміни і джерела здійснення відрахувань.

26. Дайте характеристику відрахувань суб’єктів господарювання на обов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття: визначення об’єкта оподаткування; нормативи, терміни і джерела здійснення відрахувань.

27. Розкрийте механізм впливу відрахувань суб’єктів господарювання на обов’язкове державне пенсійне і соціальне страхування на їх фінансово-господарську діяльність.

28. Охарактеризуйте сутність і значення спрощеної системи оподатковування суб’єктів малого підприємства: умови переведення, визначення об’єкта оподаткування, ставки податку, терміни сплати.

29. Розкрийте механізм впливу спрощеної системи оподатковування суб’єктів малого підприємництва на їх фінансовогосподарську діяльність.


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
6.1.2. Організація оборотних коштів підприємств
6.2. Визначення потреби в оборотних коштах
6.2.2. Метод прямого розрахунку потреби в оборотних коштах
6.2.3. Розрахунок норма
6.3. Джерела формування оборотних коштів
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)