Posibniki.com.ua Менеджмент Операційний менеджмент Тема 3. Операційний менеджмент як різновид функціонального менеджменту


< Попередня  Змiст  Наступна >

Тема 3. Операційний менеджмент як різновид функціонального менеджменту


Вивчаючи тему, слід звернути основну увагу на з’ясування таких питань, як зміст, сфери, принципи, функції та методи операційного менеджменту, а також скласти чітке уявлення про систему управління операційною діяльністю. Базовим для засвоєння матеріалу теми є підручник [4]; джерела, що можу ть бути використані додатково, зазначаються у процесі викладення рекомендацій щодо самостійного вивчення матеріалу з окремих питань теми.

Вивчення питання «Зміст та сфери операційного менеджменту» зорієнтовано на розгляд управління операціями з

38 39 позицій горизонтального та вертикального поділу праці в організації, тобто на характеристику операційного менеджменту як різновиду функціонального та рівневого менеджменту, що накладає певні вимоги на цілі, задачі, зміст, середовище, сфери та об’єкти управління [4, с. 22

—25, 61—63, 73—75, 124, 125]. Вітчизняний (українсько-російський) погляд на сфери управління операціями доповнить американська концепція «5 P’s» операційного менеджменту [10, с. 20]. Крім того, студентові слід звернути ув агу на наведений у іншій главі цього джерела (с. 36— 40) перелік операційних пріоритетів, інакше кажучи — своєрідних, сформульованих з погляду сучасної західної парадигми організації та управління бізнесом, цілей управління операціями.

Питання «Принципи, функції та методи операційного менеджменту» зосереджує увагу студента насамперед на функціях і методах операційного менеджменту. До складу методів о пераційного менеджменту заведено включати організаційні, адміністративні, економічні та соціопсихологічні методи, тоді як ключовими функціями вважаються:

— планування;

— організація;

— координація;

— мотивація;

— контроль;

— регулювання.

Розгорнутий виклад матеріалу, що розкриває сутність цього питання, слід опрацьовувати за базовим підручником М.В. Макаренка та О.М. Махалиної (с. 10—14, 61

—63, 68

—72, 75— 82), приділивши особливу увагу зак онам організації виробничих систем, принципам організації виробничих процесів та принципам управління виробництвом.

Змістовне наповнення питання «Система управління операційною діяльністю» органічно випливає з уже засвоєного матеріалу попередніх двох питань цієї теми та знань, набутих у процесі вивчення теми 2. Характеристику системи управління операційною діяльністю, функцій та структури управлінського апарату, видів організаційних структур управління виробниц твом також наведено у зазначеному підручнику (с. 82— 99). З урахуванням сучасної тенденції до інформатизації управлінських процесів на особливу увагу заслуговує § 4.6 цього видання, присвячений інформаційному забезпеченню системи управління виробництвом. Також можна порадити при вивченні 40 цього питання додатково скористатися матеріалом, що викладається у споріднених темах курсу «Організація виробництва».

Останнє питання теми — «Операційний менеджер як суб’єкт управління операціями» стосується рис, характеристик, галузей прийняття рішень і т. ін. особи, що здійснює безпосередню управлінську роботу в сфері операційної діяльності, тобто особистості операційного менеджера.

Частково цей матеріал (ролі, цілі ді яльності, знання та навики менеджера) студентом вже засвоєно на концептуальному рівні під час вивчення дисципліни «Основи менеджменту». Так, основними групами ролей операційного менеджера є ролі міжособисті, інформаційні та ролі, пов’язані з прийняттям рішень, знаннями та вміннями, що мають бути притаманними операційному менеджерові — технічні, аналітичні, діагностичні, концептуальні, комунікативні тощо.

Частково студент має набу ти нових знань, особливо в такому аспекті, як розгляд ролі особистості в системі виробничого/операційного менеджменту, для чого необхідно опрацювати відповідний матеріал базового підручника [4, с. 280—283]. Додатково має сенс ознайомитися зі змістом конкретних фактологічних матеріалів, присвячених розгляду вимог до ефективного операційного менеджера та аналізу типових проблем, які виникають, зокрема, у прак тичній діяльності менеджерів проектів. Цей фактаж вміщено у кількох «вставках» («врізках») підручника Р. Чейза, Н. Дж. Еквілайна та Р.Ф. Якобса з назвами (російською мовою): «Десять основных причин, почему важно правильное управление проектами», «Как выбрать хорошего руководителя проекта», «Типичные проблемы менеджеров проектов» [10, с. 58, 62, 70].

Контрольні запитання та з авдання

1. У чому полягає сутність операційного менеджменту?

2. Розкрити зв’язок управління операціями з іншими різновидами менеджменту.

3. Дати характеристику цілей управління операціями.

4. Розкрити сутність основних законів організації виробництва та сучасних принципів управління операціями.

5. Охарактеризувати основні функції управління операціями.

6. Охарактеризувати методи управління операціями. 7. Дати розгорнуту характеристику складу, структури, призначення системи управління операціями (виробництвом).

8. Навести порівняльну характеристику управління операціями в організаціях виробничої та невиробничої сфери.

9. Охарактеризувати загальні та специфічні риси управління операціями на різних стадіях життєвого циклу операційної системи та в різних режимах функціонування.

10. Охарактеризувати основні аспекти діяльності та функції операційного менеджера. Розмежувати сфери діяльності, цілі та завдання операційних менеджерів організації різних управлінських рівнів.

Практичне завдання

Сформувати набір загальних і специфічних функцій операційного менеджера однієї (на вибір) із зазначених нижче організацій:

1) промислове підприємство;

2) навчальний заклад;

3) лікарня;

4) організація, що займається будівництвом і ремонтом споруд;

5) транспортна фірма (пасажирські та вантажоперевезення).

За бажанням (особливо це стосується студентів вечірньої та заочної форм навчання) можна обрати конкретну реально існуючу організацію, особливості діяльності якої студенту відомі з власного досвіду.

Завдання для самоперевірки знань

Завдання 1. Із відповідей, запропонованих до кожного пункту наведеного тесту, обрати правильну (єдину чи кілька).

1. Безпосередніми цілями управління операціями є:а) збереження навколишнього середовища; б) збільшення частки ринку, якою володіє організація; в) забезпечення стабільної роботи щодо виробництва продукції, виконання робіт чи надання послуг у кількості, визначеній планами організації; г) зниження витрат, пов’язаних із виробництвом продукції чи наданням послуг; д) забезпечення максимального задоволення запитів споживачів; е) підвищення продуктивності операційної системи; ж) підвищення якості продукції, що виробляється, та послуг, що надаються споживачам; з) підвищення ефективності функціонування організації;

41 42 і) забезпечення належного рівня гнучкості операційної системи.

2. З наведеного переліку термінів виберіть ті, що означають основні функції операційного менеджменту:а) організація; б) керівництво; в) контроль; г) планування; д) аналіз; е) облік; ж) регулювання; з) управління; і) прогнозування; к) проектування; л) удосконалення.

3. До законів розвитку виробничих систем належать:а) закон інерції виробничої системи; б) закон відповідності елементів виробничої системи їх властивостям і сутності системи; в) закон безперервності вдосконалення виробничої системи.

4. Із наведених нижче сфер менеджменту виберіть ті, що безпосередньо стосуються операційного менеджменту: а) управління людськими відносинами у процесі виробничої діяльності; б) оперативне управління виробництвом; в) управління фінансовими ресурсами; г) організація виробничого процесу у просторі та часі; д) управління використанням виробничих фондів; е) управління взаємозв’язками споживачів і виробників; ж) управління якістю продукції та праці; з) управління створенням та освоєнням нових виробів.

5. До знань, вмінь і навиків, які мають бути притаманними операційному менеджерові, належать: а) технічні; б) аналітичні; в) діагностичні; г) концептуальні; д) комунікативні.

Завдання 2. Заповнити пропуски у наведеній нижче таблиці.

ФУНКЦІЇ ОПЕРАЦІЙНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

Тема 4. Моделі та інструментарій обґрунтування рішень в операційному менеджменті


< Попередня  Змiст  Наступна >
Iншi роздiли:
1.3. Поглиблений рівень опрацювання матеріалу
Розділ 2 УПРАВЛІННЯ ПОТОЧНИМ ФУНКЦІОНУВАННЯМ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ
2.2. Нормативний рівень опрацювання матеріалу Тема 5. Планування та контроль реалізації операційної функції організації Методичні поради щодо вивчення теми
Рекомендації
Тема 6. Забезпечення усталеного функціонування операційної системи Методичні поради щодо вивчення теми
Дисциплiни

Медичний довідник новиниКулінарний довідникАнглійська моваБанківська справаБухгалтерський облікЕкономікаМікроекономікаМакроекономікаЕтика та естетикаІнформатикаІсторіяМаркетингМенеджментПолітологіяПравоСтатистикаФілософіяФінанси

Бібліотека підручників та статтей Posibniki (2022)